Religija je stvar izbire – 16. januar, svetovni dan religij
Zgodovina religije je stara prav toliko kot zgodovina človeštva. Prve oblike religij segajo v čas pred pojavom pisane besede, zato ostajajo najstarejše religije delno skrivnost. Z razvojem človeške kulture je potekal tudi razvoj religije, vendar je v različnih kulturah potekal različno. Vsekakor je religija bistveno oblikovala vse ravni človeške kulture. Sčasoma je dobila dve osnovni obliki: politeistično (verovanje v več bogov) in monoteistično (verovanje v enega Boga). Kultura in religija se v nekaterih religijah prepletata do te mere, da ju ni mogoče ločiti (na primer islam in hinduizem).
Človek je religiozno bitje. Njegovo življenje je polno skrivnosti, ki jim nikoli ne pride do dna. Ker sam ne more pojasniti vsega,hrepeni po nečem ali nekom, ki bi vse osmislil. Pri tem ne govori vedno o bogu.
Religija je zelo raznolika, enotne opredelitve pravzaprav ni. Vsako ljudstvo in vsak narod na zemlji ima svojega boga ali bogove in svoj način čaščenja. Različne definicije religije so večinoma vezane na področje raziskovanja njene razsežnosti. Vsekakor pa gre za sistem prepričanj in dejanj, s katerimi človek izraža svoj odnos do svetega na osebni ravni ali preko skupinskih obredov.
Religija izraža odnos, povezavo med bogom in človekom. S temeljnim prepričanjem so pogosto povezani moralni kodeksi, dejanja, vrednote, tradicije in obredi. Čeprav pojma religija in vera v glavnem enačimo, ne gre za identičnost pojmov. Religija in vera nista ločeni, ampak se dopolnjujeta.
Splošno velja, da obstaja dvanajst glavnih svetovnih religij: krščanstvo (katolištvo, protestantizem, pravoslavje), islam, hinduizem (hindujstvo), konfucianizem (konfucijanstvo), budizem, taoizem (taojanstvo), šintoizem (šintojstvo, šinto), judovstvo (judaizem), sikhizem, džainizem, babizem in bahajstvo ter zaratustrstvo. Skozi stoletja so ljudje večinoma sprejeli tisto religijo, v kateri so bili vzgojeni od rojstva. Zadovoljili so se s pojasnili svojih prednikov, misleč, da je njihova religija prava.
Več stoletij se je zaradi omejenih oblik komunikacije in možnosti potovanj le malo ljudi sploh zavedalo, da poleg njihove religije obstajajo še druge. V današnjem času pa je religija stvar izbire, saj ga zaznamuje globalizacija na vseh področjih, vključno na religiozno-duhovnem. Verniki različnih religij se srečujejo, spoznavajo druge religije, jih razumejo in se med njimi svobodno odločajo.