Por
Por, na videz tako nezanimiva zelenjava …
A vendar okusna in polna ‘vsega dobrega’. Sama ga obožujem. In ga, če je le mogoče, večkrat tedensko vključim v jedilnik. In tako sem nekega dne med kuhanjem razmišljala, zakaj vse je por koristen. Za brbončice naše družine je vsekakor prijeten. Kaj pa zdravilne učinkovine? In sem šla raziskovat.
Por in njegove koristi
Por je zelo dobrodošel v naši prehrani. Sploh v hladnejših mesecih, saj vsebuje veliko koristnih snovi, ki jih naše telo potrebuje. Katere so te snovi? Por je poln vitaminov : A, B1, B2, B6, B9, C in E. Vsebuje balastne snovi in minerale (v sledeh), fosfor, magnezij, kalij in železo. Vsebuje tudi alicin, ki je sicer žveplova učinkovina in oddaja neprijeten vonj. Vendar pa ima veliko zdravilnih učinkov. Alicin je eterično olje (imenovano tudi alilno gorčično olje) in vsebuje žveplo in tako daje poru njegov značilen okus. Alilno gorčično olje naj bi imelo antibakterijsko delovanje. In ravno zato sta por in česen (tudi ta ga vsebuje) znana in cenjena kot naravna antibiotika.
Por spada med čebulnice in že ob rezanju lahko zaznamo njegovo trpko aromo, ki spominja na čebulo. Vendar pa botanično gledano bližji česnu. Poznamo 4 vrste pora: spomladansko, poletno, jesensko in zimsko. Spomladanska in poletna sorta imata daljše steblo, ter liste, ki so svetlo zelene barve. Po okusu sta manj trpki. Jesenska in zimska sorta pa imata temnejše liste in krajša stebla, okus pa bolj trpek.
Por v zgodovini
Če se ozremo še naprej v zgodovino, v čas Egipčanov, v njihovih zapisih najdemo veliko zdravilnih formul, v katerih so por in česen uporabljali za zdravljenje najrazličnejših tegob – od pikov žuželk pa do zdravljenja težav s srcem. Na Zahodu in Vzhodu pa so por uporabljali za zdravljenje črevesnih težav in izboljšanje prebave. Čaj iz čebule in pora pa so v starih časih Kitajci uporabljali za zdravljenje kolere, glavobola in vročine. Kitajci so por uporabljali tudi kot zdravilo proti glavobolu.
Znanstveniki še danes preučujejo por in njegove zdravilne učinkovine. Poleg zgoraj omenjenih zdravilnih učinkov, lahko dopišem še: zdravljenje visokega krvnega tlaka, raka na prebavilih, zaviranje črevesnih parazitov, por je tudi odlična zaščita pred boleznimi srca in ožilja, prav tako pa znižuje raven maščob v krvi (te pa povzročajo možgansko kap in infarkt).
Por v kulinariki
Por velja za živilo z nizkokalorično prehransko vrednostjo, saj 100g svežega pora vsebuje le 61 kalorij. Zato se por priporoča tudi za zdravo in učinkovitejše hujšanje. Saj, kot že omenjeno, zaradi vsebnosti vlaknin pospešuje prebavo in deluje kot naravni diuretik.
Por v hrano dodajamo iz preprostega razloga (vsaj jaz), ki je izboljšanje okusa in vonja jedi. Pri hrambi pora moramo paziti, da ga ne hranimo skupaj z drugimi živili, ki so občutljiva na aromo. Saj bi se zaradi intenzivnosti vonja pora, le-ta živila lahko navzela njegove arome. Por lahko uporabimo tudi za pripravo pit in testa. Sama ga najraje uporabljam v juhah, rižoti, zelenjavni omaki, svežega narežem v solato. Načinov je veliko. In katere začimbe pašejo skupaj s porom? Muškatni orešček, paprika v prahu, timijan, peteršilj, lovorjev list, curry. Meni osebno pa zraven pora ustreza tudi rožmarin (v res majhni količini).
Vam zaupam še moje najljubše recepte s porom?
Recept: rižota s porom in piščancem
- 1 steblo pora
- 1 košček kokosove mesti (ali druga vrsta maščobe)
- ½ fileja piščanca
- začinka/vegeta (ali sol)
- rožmarin
- muškatni orešček
- 2 trikotnika topljenega sira
- riž
- voda
Priprava:
Na kokosovi masti na hitro popražim na kocke narezanega piščanca. Dodamo na kolobarje narezan por. Premešamo in pražimo nekaj minut. Dodamo ustrezno količino riža in zalijemo z vodo. Začinimo. Pustimo kuhati na zmernem ognju. Nekaj minut pred koncem dodamo še topljen sir, da se zmehča in ga nato kot zadnji korak vmešamo v rižoto. Pa dober tek!
Recept: omaka iz pora ”po Irenino”
To omako uporabljam predvsem kot prilogo testeninam, svaljkom in podobno. Pa naj bodo tokrat skutini svaljki.
Za svaljke potrebujemo:
- 150g skute
- 50g parmezana
- 50g moke (malenkost več)
- 1 celo jajce in ščepec soli.
Vse sestavine zmešamo. Oblikujemo svaljke. Ti svaljki so primerni tako za kuhanje (3-4minute), kot za cvrtje (4 minute). Količina je primerna za 2 osebi, če so glavna jed.
Omako iz pora pa pripravim tako:
Na kolobarčke narežemo por, in na majhne kocke rdečo papriko (lahko tudi zeleno ali rumeno, vendar je meni zaradi kontrasta všeč rdeča). V kolikor imate v hladilniku še paradižnik, na drobne koščke narežite še tega.
V kozici segrejemo maslo (lahko pa tudi kokosovo mast – ali drugo vrsto olj), prepražimo por, dodamo papriko in paradižnik. Začinimo s soljo ali vegeto, dodamo muškatni orešček. Nekaj časa pustimo da se praži na zmernem ognju (cca 5-10minut). Dodamo smetano za kuhanje. Premešamo. Pustimo na zmernem ognju še 5-10 minut. Ko je vse končano, omako prelijemo čez svaljke in jed je gotova.
Včasih pa por enostavno kar narežem na tanke kolobarje in ga postrežem v solati. Zeleni, paradižnikovi – ni važno! Kar namesto česna. Ali pa skupaj z njim, kakor vam je ljubše. Odlična pa je tudi solata iz stročjega fižola, ki jo prelijemo z bučnim oljem in začinimo s porom. Mmmmm!
Pa dober tek!