Organizacija je pol uspeha
Po stanovanju se kopiči gora razmetanih stvari, v lijaku je nepomita posoda, perilo ni oprano, a kaj ko ga je že kup nezlikanega, hladilnik je prazen, postoriti bi bilo treba še tisoč stvari; zunaj obdelati vrt, iti na pošto in na banko, kupiti darilo za sorodnikov rojstni dan, vrniti knjige v knjižnico … seznamu kar ni videti konca. Komaj ste prišli iz službe, dokončati morate še nekaj dela, pa vendar vam že zmanjkuje energije in volje za vse. Zdi se vam, da vas je popolnoma zasulo in da boste zlahka spregledali ali pozabili narediti kaj pomembnega. Kaj torej storiti?
Najprej se ustavite in razmislite kaj vse morate postoriti in na vse obveznosti, ki jih imate.
Potem razmislite o prioritetah. Nekatere stvari so nujne, druge lahko počakajo kakšen teden, da bo dovolj časa, da se jim posvetite. V življenju se zgodi veliko stvari, vendar razmislite, ali je pomembno, da se udeležite prav vsakega dogodka, ki vam pade na pamet. Sistematično razdelite dneve, vendar si vedno pustite nekaj časa za nepredvidljive stvari, ki se lahko pojavijo v zadnjem trenutku.
Izberi si organizatorske pripomočke. Dandanes imate na voljo veliko organizacijskih pripomočkov. Mimogrede lahko na telefon namestite kup aplikacij s koledarji, opomniki in beležkami ali pa si kupite rokovnik, ki je priročen za uporabo in ima dovolj prostora za vse zaznamke.
Vanje zabeležite vse, od rojstnih dnevov, do nakupovalnih listkov. Tako boste dobili občutek, da imate situacijo pod nadzorom in preprečili možnost, da bi se vam zaradi prezasedenosti kaj izmuznilo. Dneve in tedne si boste lažje predstavljali vizualno in posledično bolje razporedili vse.
Ne pozabite na prosti čas. Na vašem urniku naj ne bo samo delo, ampak si vzemite čas zase. Včasih je potrebno načrtovati tudi to, drugače se lahko iz tedna v teden vedno izmuzne mimo.
Včasih pozabite na zgornje nasvete. Človek ni robot in dovolite si, da vam kdaj ne uspe vse po načrtih. Ni se vam treba vedno držati časovnega načrta kot pijanec plota. Pričakujte, da se bo kdaj tudi kaj prekrilo ali zalomilo, ker ne morete vedno nadzorovati celotne situacije.
Ne delaj vsega hkrati. Multitasking se morda sliši dobro, vendar ne prinaša pravih rezultatov. Delo raje sistematično razporedite in naredite eno nalogo za drugo.
Če imate še veliko nedokončanih stvari, jih poskusite narediti vsak dan nekaj, dokler ne bo ostalo samo še tekoče in ga bolje razporejajte za prihodnost.
Vse naredite pravočasno, da ne boste doživeli neprijetnih presenečenj. Ko dobite nalogo ali imate nek opravek, se vedno potrudite, da jo opravite čim prej. Ne puščajte vsega za zadnji trenutek, ker lahko pride kaj vmes in vam ne bo uspelo. Če morate na primer kupiti darilo za starše, to lahko storite že vsaj 14 dni pred dogodkom in se izognete mrzličnemu iskanju darila en dan prej.
Postavite prave cilje. Če se npr. odločite, da boste začeli bolj zdravo živeti, ne zabeležite ‘začni bolj zdravo živeti’, ker cilj niste dovolj natančno definirali. Najdite si čas za npr. 20 min teka ali si na nakupovalnem listku črtajte nezdravo hrano in dodajte več sadja in zelenjave.
Znebite se vsega, kar ne potrebujete. Po stanovanju, v kleti in na podstrešju imate gotovo stvari, ‘ki bodo prišle še prav’. Zavrzite jih, ker vas samo ovirajo pri pospravljanju in jemljejo prostor stvarem, ki jih resnično uporabljate.
Sistematično razdelite delo. Če ne živite sami, delo enakomerno razdelite med vse, da bo potekalo hitrejše. Če vam primanjkuje časa za vse, se ne lotite čiščenja celotnega stanovanja naenkrat, ampak po delih in ga očistite v nekaj dneh. Ravno obratno velja za kuhanje; skuhajte večje količine in zmrznite, da bo obrok naslednjič hitreje pripravljen.