Klopi in bolezni, ki jih prenašajo
Kakšen dan nazaj sem se dotaknila nabiranja gob, danes pa bi malo omenila še nekaj kar je tudi zelo važno vedeti, kajti sprehajanje po gozdu, travnikih, skratka v naravi, nam lahko prinese tudi manjše ali večje težave. Tole živalco na spodnji sliki ste verjetno prepoznali, da to je KLOP, ki se nam lahko prisesa v kožo in mi tega sploh ne vemo.
Klopi pridejo na plan, ko se temperatura dvigne nad 7 stopinj, najbolj aktivni in največja možnost, da dobimo klopa je v mesecih maju, juniju in juliju, pri nas pa tudi še jeseni. Zadržujejo se v visoki travi, grmovju, na robovih jas in v gozdni podrasti. Kri sesajo samo samice, mi pa ugriza ne čutimo, opazimo klopa šele, ko se napije krvi, takrat se namreč poveča tudi do dvestokrat.
Zato je dobro, da se oblečemo, kadar se odpravimo v naravo, v svetla oblačila iz gladkih materialov in seveda z dolgimi hlačami in dolgimi rokavi. Manjkati pa ne sme tudi pokrivalo. Pomaga tudi, če se pred odhodom namažemo ali napršimo z izdelkom ki odganja klope. Zelo priporočljivo pa je, da ko se vrnemo domov, da se temeljito pregledate, po možnosti temeljito stuširate. Pregledujte pa na dobri svetlobi, pozorni pa bodite predvsem na pregibe, dele za ušesi in intimne dele.
Če se je klop že prisesal, ga je potrebno čim prej, ampak previdno odstraniti, ker prej ko ga odstranimo, manj je možnosti, da pride do okužbe. Odstrani se ga tako, da položimo nanj kazalec in z hitrimi gibi vrtimo klopa, to ga zmoti in se sam odlepi. Lahko pa uporabimo tudi posebno pinceto, primemo klopa tik ob koži in previdno izvlečemo.
Ko se klopa odstrani, ni treba hoditi k zdravniku, je pa potrebno opazovati mesto ugriza in če se tam (tudi po več tednih) pojavi rdečkast madež, takrat pa nikakor ne čakajte z obiskom zdravnika.
- klop je našel žrtev – vas
- klop se zarije v kožo in sesa kri – vašo
- rdečica okoli ugriza klopa
- nevaren obroč okoli klopnega ugriza
Borelioza
Zelo nevarna bolezen, ki jo prenašajo klopi je borelioza, ki je infekcijska bolezen. Prvi bolezenski znak je na koži rdeč madež okrogle oblike, ki se vedno bolj širi. Če ga potipamo je lahko malo toplejši kot koža drugje. Naslednji znak je gripi podobno počutje (utrujenost, glavobol, vročina ), kasneje pa tudi bolečina v sklepih, ki se seli od enega do drugega sklepa.
Klopni meningoencefalitis
Klopni meningoencefalitis pa je še ena bolezen, ki jo prenašajo klopi. To je virusno obolenje možganske ovojnice in osrednjega živčevja. Bolezen pa poteka v dveh fazah. V prvi fazi se pojavi vročina, glavobol in otrpel tilnik. Potem mine nekaj dni, ko nimamo nobenih bolezenskih znakov. V drugi fazi pride virus v podkožje, se naseli v osrednjem živčevju in povzroča vnetje možganske opne ali možganovine. Ampak z razliko od borelioze, tega ni potrebno zdraviti in se pozdravi v dveh tednih ter ne pusti posledic.