Osebno dopolnilno delo (2)
Če si želite poiskati dodaten zaslužek, (ste zaposleni, brezposelni, študentje ali upokojenci), si lahko pomagate z ureditvijo osebnega dopolnilnega dela.
V članku, ki je pred vami, bomo skupaj spoznali še preostale zakonitosti in predpise osebnega dopolnilnega dela. Kdor ni prebral prvega dela članka, mu za lažje nadaljevanje predlagam, da se vrne na prvi članek o osebnem dopolnilnem delu, saj so v njem opisana predvsem področja in način prijave osebnega dopolnilnega dela.
Prihodki pri osebnem dopolnilnem delu
O svojih prihodkih v veliki meri odločate sami, saj ceno svojih izdelkov in storitev določate vi. Seveda je pri tem dobro preveriti razmere na trgu, torej predvsem cene in povpraševanje po vašem osebnem dopolnilnem delu. Pri sami višini zaslužka obstajajo določena pravila, ki jih je treba upoštevati, saj vas v nasprotnem primeru čaka kazen v obliki davka.
- Prihodki v posameznem polletju koledarskega leta v seštevku presegati treh povprečnih mesečnih neto plač v Republiki Sloveniji v preteklem koledarskem letu. To pomeni, da v šestih zaporednih mesecih ne smete zaslužiti več kot treh minimalnih neto mesečnih plač v preteklem letu. To je eden najpomembnejših pogojev za opravljanje osebnega dopolnilnega dela.
Seveda je o opravljanju našega osebnega dopolnilnega dela treba poročati davčni upravi. To mora storiti vsak posameznik in to najkasneje do desetega v mesecu, potem ko je minilo polletno obdobje. Če boste te obveznosti izpolnjevali, z osebnim dopolnilnim delom in davčno upravo ter inšpektorji ne boste imeli težav.
Za namen preverjanja država vodi evidenco o vas in vašem prihodku iz naslova osebnega dopolnilnega dela. Evidenca mora vsebovati naslednje podatke:
- osebno ime in davčno številko posameznika, ki opravlja osebno dopolnilno delo;
- osebno ime in naslov zavezanca za plačilo prispevka (vrednotnice) za osebno dopolnilno delo;
- znesek prihodka iz naslova osebnega dopolnilnega dela;
- obdobje, v katerem je bil prihodek iz naslova osebnega dopolnilnega dela dosežen.
Pridobitev vrednotnice
Pridobitev vrednotnice je zadnji korak pred začetkom opravljanja osebnega dopolnilnega dela. Vrednotnica vam zagotavlja plačne prispevke in s tem omogoča legalno delo, brez strahu pred inšpekcijskimi službami.
Vrednotnico pridobimo na podlagi vložitve zahtevka za pridobitev vrednotnice preko spletnega portala e-uprava. Vlogo za pridobitev lahko vložimo tudi na upravni enoti. Vrednotnica je izdana ob predložitvi naloga za plačilo prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter prispevka za zdravstveno zavarovanje. Cena vrednotnice je 9 evrov, 7 jih gre za PIZ, 2 evra pa za zdravstveno zavarovanje.
Tu pa je potrebno biti pozoren, saj poznamo več vrst osebnega dopolnilnega dela, glede na to pa se razlikuje tudi oseba, ki vrednotnico plača. Informacije so podane v naslednji shemi:
V tem primeru zahtevo za pridobitev vrednotnice in s tem začetek osebnega dopolnilnega dela vloži naročnik storitve. Primer je varstvo otrok: če boste varovali otroke pri nekem gospodu, vam mora ta urediti in plačati vrednotnico. Vi pa mu po končanem osebnem dopolnilnem delu (priporočljivo, čim bolj sproti) izstavite račun.
Pa si poglejmo še drugi shemo, ki se nanaša na drugo vrsto osebnega dopolnilnega dela:
V tem primeru je naročnik osebnega dopolnilnega dela izvajalec sam. To pride v poštev primeru nabiralništva (gobe, zelišča, kostanj). Če izdelujete domače izdelke, si vrednotnico prav tako zagotovite sami. Vam pa vsekakor priporočam, da se pred vsakim nakupom vrednotnice o tem pozanimate na upravni enoti, kjer boste vrednotnice kupili, saj vam bodo tam najbolj znali svetovati.
Izdajanje računov
Posameznik, ki opravlja osebno dopolnilno delo, mora vsakič posebej izdati račun v najmanj dveh izvodih. En izvod ostane stranki (kupcu, naročniku storitve), drugega pa obdrži izvajalec osebnega dopolnilnega dela.
Račun mora vsebovati naslednje podatke:
- zaporedno številko računa;
- ime in priimek ter prebivališče in davčno številko izdajatelja;
- datum in kraj izdaje;
- specifikacijo storitve oziroma blaga z mersko enoto in ceno;
- podpis izdajatelja računa osebnega dopolnilnega dela.
Tako, zdaj veste vse, kar je treba o osebnem dopolnilnem delu vedeti. Ne pozabite, da pravilnik oziroma zakonik, v veljavo stopi 1. 1. 2015. Do takrat glede prijave osebnega dopolnilnega dela in plačila prispevkov veljajo druga pravila, ki jih najdete na naslednjem povezavi:
http://data.si/blog/2013/08/02/osebno-dopolnilno-delo-2/
Hkrati pa vam prilagam še povezavo do mojega članka o avtorskih in podjemnih pogodbah, ki je prav tako poln koristnih informacij.
https://mojpogled.com/delo-preko-avtorske-podjemne-pogodbe/
Prijetno branje vam želim.
Pozdravljeni !
Zanima me izdaja računov pri opravljenem dopolnilnem delu, in sicer :
– so sedaj potrebni vezani računi, ki se potrjujejo na upravni enoti
– nikjer ni zaslediti podatka kakšno ceno napišemo na račun ( z DDV ali brez)
Pa še vprašanje glede dajatev ki izhajajo iz izdanih računov :
– kakšen znesek od polletnega prihodka je potrebno odvesti državi.
– ali se ti prihodki štejejo v dohodninsko osnovo in se upoštevajo ob izračunu dohodnine
Zanima me v primerih, ko račune izdajaš fizičnim osebam.
Hvala za info!
Mateja