Osebno dopolnilno delo (1)
Če si želite poiskati dodaten zaslužek, (ste zaposleni, brezposelni, študentje ali upokojenci), si lahko pomagate z ureditvijo osebnega dopolnilnega dela.
Ljudje v težkih časih brezposelnosti in vedno večje revščine vse pogosteje razmišljajmo, kako bi prišli do dela, ali pa zgolj dodatnega zaslužka. Rešitev je vsekakor tudi v osebnem dopolnilnem delu, katerega prijava je enostavna, stroški pa relativno majhni. Osebno dopolnilno delo je pri nas še relativno slabo poznano, razširilo pa se je v zadnjem obdobju. Je dobra rešitev za vse, ki bi radi kaj zaslužili, pri tem pa si nočete na glavo nakopati strogih inšpektorjev in posledično velikih kazni.
Osebno dopolnilno delo je na neki način instrument države, ki naj bi preprečeval in odvračal ljudi od dela na črno, hkrati pa bi si delavci ob tem plačali tudi prispevke. Pravila, ki jih bom opisal v nadaljevanju, bodo v zakonsko rabo stopila 1. 1. 2015. Dva meseca in pol pa bodo za osebno dopolnilno delo veljali še stari zakoni in pravila, ki jih najdete na naslednjem spletnem naslovu:
http://data.si/blog/2013/08/02/osebno-dopolnilno-delo-2/
Kaj je osebno dopolnilno delo?
Je vprašanje, ki si ga vsak zastavi takoj, ko pomisli, da bi tovrstno delo opravljal. Osebno dopolnilno delo ima širok spekter različnih dejavnosti. O osebnem dopolnilnem delu govorimo takrat, kadar posameznik sam opravlja dela pomoči v gospodinjstvu:
- kuhanje, čiščenje, pospravljanje, opravlja občasna dela na kmetiji in ostalih zunanjih površinah;
- pod sklopom osebnega dopolnilnega dela lahko posameznik opravlja tudi nalogo varovanja otrok, pomoč starejšim, invalidom in bolnim;
- osebno dopolnilno delo je prava rešitev za vas tudi, če radi nabirate gozdne sadeže, zelišča in ostale rastline (gobe, kostanj, zdravilna zelišča, maline, borovnice).
Preko priglasitve osebnega dopolnilnega dela in nakupa vrednotnice (po 1. 1. 2015) lahko vse nabrane plodove tudi prodajate. Seveda pa morate pri tem upoštevati zakone o dovoljeni količini nabranih gozdnih sadežev na osebo (gob in kostanja lahko naberete do 2 kilogramov po osebi na dan).
Pod naslednjo skupino dejavnosti, ki spadajo pod osebno dopolnilno delo, bi prištel izdelovanje različnih izdelkov, ki jih je možno izdelovati na domu. Izdelava omenjenih izdelkov mora potekati v večini ročno, po možnosti na tradicionalen način. V drugačnem primeru vam tovrstnega osebnega dopolnilnega dela ne bodo priznali. Med tovrstne izdelke spadajo:
- spominki, dekorativni predmeti, posoda, orodja, preprosta glasbila, sveče.
Doma lahko v sklopu osebnega dopolnilnega dela opravljajte tudi nekatere tradicionalne dejavnosti, kot so:
- mletje žita ter žganje apna in oglja na tradicionalni način;
- pod osebno dopolnilno delo spada tudi občasno lokalno vodenje skupin ter posameznikov;
- opravljate pa lahko tudi določene prevoze na tradicionalen način (kočija, splav).
Dodatni pogoji za opravljanje osebnega dopolnilnega dela
Omenjeni pogoji stopijo v veljavo predvsem pri osebnem dopolnilnem delu, ki se navezuje na domačo obrtniško dejavnost in izdelovanje izdelkov na tradicionalen način. Prav tako so okvirno določeni tudi materiali, iz katerih lahko v sklopu osebnega dopolnilnega dela izdelke izdelujete:
- naravno usnje, kovina, kamen, steklo, volna, bombaž, glina, keramika, lan, konoplja, vosek, živila, les, šibje, trsje, ličje in slama.
Če izdelke izdelujete iz zgoraj naštetih materialov, lahko pridobite pozitivno mnenje strokovne komisije obrtne zbornice Slovenije, da je določen izdelek predmet domače obrti in posledično osebnega dopolnilnega dela. Podrobnejše o tem pa na spodnjem naslovu (podatki so iz 8. 3. 2013 in se spreminjajo, z 1.1 2015 pa se spremeni tudi način prijave, kot sem že omenil).
http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=1175&sid=815
Prijava osebnega dopolnilnega dela
Posameznik mora osebno dopolnilno delo pred začetkom opravljanja prijaviti pri Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES).
http://www.ajpes.si/novice.asp?id=202
To lahko naredimo na več načinov. Osebno dopolnilno delo bomo po 1. 1. 2015 lahko prijavili preko portala AJPES, danes pa to lahko naredimo na upravni enoti. Vam pa tudi po 1.12015 priporočam prijavo na upravni enoti, saj vas bodo oni prijavili na AJPES, ob tem pa tudi odgovorili na vaša vprašanja glede osebnega dopolnilnega dela. Tu mislim predvsem na nakup, oziroma pridobitev vrednotnice, ki vam bo omogočil legalno opravljanje osebnega dopolnilnega dela.
V izogib predolgega članka pa se bom k načinom pridobivanja vrednotnice vrnil v drugem delu, saj bi vam rad zadeve podrobno opisal. Dotaknil se bom tudi plačevanja prispevkov, izdaji računov in ostalih koristnih informacij glede osebnega dopolnilnega dela. Tako da le še veselo na delo!
Preberite še osebno dopolnilno delo (2)