Novoletne zaobljube – zakaj bi čakali do drugega leta ?
Leto je pri koncu in marsikdo sestavlja seznam novoletnih zaobljub. Veliko ljudi si za prihodnje leto zada takšne ali drugačne cilje. Morda tudi vi ravnokar razmišljate o tistih, ki bi jih radi izpolnili v prihajajočem letu. Novoletne zaobljube postajajo iz leta v leto bolj priljubljene. Vprašanje pa je, v kolikšni meri se jih potem držimo. In zakaj z uresničevanjem vseh teh dobrih sklepov sploh čakati do naslednjega leta, ko pa jih lahko začnemo uresničevati kar takoj?
Odgovor na to vprašanje se najverjetneje skriva v simboliki novega začetka. Novo leto, nov začetek, je pogosto uporabljena fraza. In novoletne zaobljube vsekakor predstavljajo nov začetek. Trd, težak in naporen začetek, ki ima žal velikokrat prehiter konec. Prehod iz starega v novo leto je prelomnica, ob kateri se številni zamislijo nad svojim življenjem.
Na podlagi bolj ali manj uspešnih izkušenj iz preteklih let si lahko izberemo obljube, ki jih lahko uresničimo. Da ne obupamo, z obljubami ne smemo pretiravati, saj le tako lahko novoletne zaobljube postanejo uspešne navade. Cilj uresničevanja novoletnih zaobljub je namreč izboljšati kakovost svojega vsakdana. Ne glede na to, kakšen cilj si boste zastavili, se ob vsakem koraku ustavite in se vprašajte, če vas ta odločitev vodi bližje ali dlje od tega, kar si želite. Če res želite, da se zaobljuba uresniči, potrebujete trden namen in prepričanje, da vam bo uspelo. Zavedajte se cene, ki jo morate plačati. Vsak dosežek zahteva trud, žrtvovanje in vztrajnost. Novoletne zaobljube so večinoma dolgoročni cilji, zato naj vas motivacija ne zapusti že januarja.
Skušnjava novoletnega večera je, da bi si zapisali seznam vsega, kar ste v svojem življenju od nekdaj želeli spremeniti. Ne poskušajte spremeniti vsega hkrati. Preveč novoletnih zaobljub hkrati lahko prinese dodaten stres, zaradi katerega bo doseganje cilja še težje. Izberite si le en cilj. Če vam uspe uresničiti tega, lahko pozneje na seznam še vedno dodate nove zaobljube.
Novoletno zaobljubo natančno opišite. O njej se pogovorite z družinskimi člani, prijatelji ali znanci, saj boste pri doseganju zastavljenih ciljev morda potrebovali pomoč in podporo. Idealno je, če najdete nekoga, ki je sklenil enako zaobljubo, da si bosta lahko pomagala in se spodbujala. Za vedenje, ki ga želite spremeniti, poiščite alternative. Vaše novoletne zaobljube naj vključujejo cilje, ki se vam zdijo res pomembni, ne tistih, ki so pomembni drugim ali jih drugi pričakujejo od vas. Sledite napredku. Majhni uspehi na poti doseganja velikega cilja vas bodo dodatno motivirali. Tudi če se v nekem trenutku zdi brezupno, se strogo držite tega, kar ste si zadali. Da nova dejavnost preide v navado in kasneje postane del vaše osebnosti namreč zahteva svoj čas.
Res je novo leto nov začetek, toda z zastavljanjem ciljev in uresničevanjem zaobljub ni treba čakati. Če novoletne zaobljube začnete uresničevati takoj, bodo v začetku prihodnjega leta že vaša navada.