Navade je težko spremeniti, ni pa nemogoče
Kaj so navade, kako nastanejo in kako jih spremeniti?
Navada je rutinsko vedenje, ki ga redno ponavljamo. Pogosto se tega sploh ne zavedamo. Večina navad se kaže v našem vedenju. Na značaj posameznika pa vplivajo tudi tiste, ki se kažejo v njegovem mišljenju in komunikaciji. Navade so sestavni del našega bivanja. Običajno so vezane na določeno okolje ali situacijo. Sprememba okolja lahko vpliva tudi na naše navade. To opazimo že na počitnicah. Življenje nam lahko lajšajo ali nam ga otežujejo. Vsak ima vsaj eno takšno, ki bi jo rad spremenil. Toda ne glede na to, ali so dobre, ali slabe, jih je težko spremeniti.
Pozitivne navade predstavljajo temelj za našo osebnostno rast, negativne pa nas omejujejo in zavirajo na poti do uspeha. Vsaka sprememba na bolje od nas zahteva nekaj dela in predanosti. Rutina nam namreč daje občutek varnosti in udobja. Toda kolikor je nove navade težko pridobiti, toliko težko se jih nato otresemo.
Večina navad v življenju je koristnih in potrebnih, predvsem higienske in delovne navade. Prihranijo nam čas, saj dejavnost izvajamo rutinsko in ne razmišljamo, kako to počnemo (vezanje vezalk, umivanje zob). Avtomatično opravljanje gibov nam omogoča, da delamo z majhnim naporom.
Slabe navade je zelo težko povsem izničiti, jih je pa mogoče nadomestiti z bolj koristnimi. Na primer čokolado, ki ste se ji odpovedali, nadomestite z oreščki. Težko bo, a z vztrajnostjo bo to postala nova (zdrava) navada. Strokovnjaki ugotavljajo, da potrebujemo od treh tednov do dveh mesecev, da neko naše ponavljajoče vedenje preide v navado. Ključnega pomena sta seveda volja in vztrajnost, predvsem pri navadah, ki spremljajo različne oblike odvisnosti.
Možnosti za odpravo slabih navad povečamo, če se tega lotimo na pravi način. Ko najdete sprožilce, ki vas privedejo do slabih navad, jih skušajte odpraviti ali se jim vsaj izogniti. Obljubo o odpravi slabe navade boste lažje izpolnili, če se boste prepričali v pozitivne posledice. Korist, ki jo boste imeli od tega, vas bo motivirala, da se boste lažje uprli skušnjavi. Bistveno je, da so cilji dosegljivi in realno zastavljeni. Pričnite postopoma in z majhnimi koraki in ponavljajte, ponavljajte, ponavljajte. Lažje bo, če za skupne aktivnosti najdete družabnika za družbo, podporo in morda kanček tekmovalnosti. Ko se aktivnosti navadite, povečujte njeno intenzivnost ali trajanje. Napredek je velik motivator.
Navade so takšne, kakršne si naredimo. Spremembam se sicer upirajo, vendar jih je mogoče spremeniti, če razumemo, kako delujejo. Naša sreča in zadovoljstvo z življenjem sta precej povezana s tem, kakšne navade smo osvojili. Vendar ne bodite prestrogi do sebe. Kljub vsemu ste samo človek, ki dela napake. Pomembno je, da se boste iz teh napak nekaj naučili.