Kdo ocenjuje vaš spomin?
Ko ima starostnik ali bolnik motnje spomina, gre (oz. svojci) najprej po odgovor k svojemu splošnemu zdravniku. Seveda je ta korak potrebno storiti čim prej, saj je zgodnje odkritje (diagnoza) koristna iz več razlogov. Čeprav ta korak zahteva veliko poguma, običajno jih k obisku zdravnika pripeljejo svojci, saj ljudje z demenco ne vidijo težav in potrebe za obisk.
Naj jih nekaj naštejem:
- Zdravnik pojasni simptome ter na ta način pomaga bolniku in svojcem, da se znajo na pravi način spopasti z boleznijo.
- Da bolnik in svojci vedo kako bo bolezen napredovala (zgodnja faza, vmesna faza, pozna faza, zaključna faza)
- Če je diagnoza postavljena, lahko zdravnik predpiše zdravila, smo fizično in umsko aktivni (na takšen način lahko upočasnimo napredovanje bolezni)
- Pravočasno lahko pričnemo načrtovati prihodnost (uredimo finančno pomoč in oskrbo, imenujemo zdravstvene in finančne pooblaščence …)
Pri obisku zdravnika, pregledu in pogovoru (v primeru da opazi simptome) sledi nevropsihološki test, s katerim lahko na bolj objektiven način oceni motnje spomina.
Test (mini menthal – preizkus spoznavnih sposobnosti) sestavlja 30 vprašanj ter test risanja ure.
Vprašanja so sestavljena s področja časovne in prostorske orientiranosti, kratkoročnega spomina, računske sposobnosti, vizualni spomin, sledenje in upoštevanje navodil, slušno razumevanje, govorne sposobnosti…
Zagotovo ste že slišali, da bolnik, ki ima demenco, ne zmore narisati ure.
Test od bolnika zahteva, da nariše uro s številkami in kazalci, ki kaže določen čas.
Test se sliši zelo preprost, za tiste ki imajo težave pa je lahko velik zalogaj, saj zajema miselna in spominska področja. Z njim ocenjujemo, kakšno je bolnikovo slušno razumevanje, ali je sposoben načrtovati, kakšen je njegov vizualni spomin in ali ga lahko prenese v sliko, kako dobro si vizualno predstavlja prostor, kakšne so njegove motorične sposobnosti, kakšne so njegove računske sposobnosti, ali je sposoben abstraktnega mišljenja, ali lahko ohrani pozornost in opravi različne faze nalog (npr. načrtovanje, kontrolo, izvedbo).
Po opravljenem testu zdravnik običajno napoti osebo do specialista. V mnogih primerih zdravnik napoti do psihologa, ki opravi še poglobljen preizkus spomina in mišljenja. Medtem ko test pri zdravniku traja približno 10 minut, pri psihologu traja okrog ene ure. Takšen preizkus pokaže podrobno sliko spremenjenih možganskih funkcij. Zelo pomembno je, da je iz preizkusa razvidno, kateri del možganov je prizadet.
Pri ocenjevanju bolnika lahko sodelujeta tudi delovni terapevt in socialni delavec.
Delovni terapevt stanje ocenjuje na bolnikovem domu. Z opazovanjem je mogoče oceniti, kako taka oseba funkcionira v vsakdanjem življenju, kje bi bile potrebne prilagoditve, pripomočki, pomoč. Terapevt oceni nevarnosti v domačem okolju ter na kakšen način bi bolnik obdržal čim večjo samostojnost.