Na potep v kokošjo glavo – Pomurje
Vsi, ki so kdaj obiskali severovzhod naše majhne deželice se strinjajo, da tam živijo zelo gostoljubni ljudje. Pri njih boste zmeraj obsedeli ob bogato obloženi mizi z domačimi dobrotami, poslušajoč edinstveno govorico, ki jo boste ob pozornem poslušanju tudi sami pričeli razumeti. Nikakor ne bodo dovolili, da bi od njih odšli žejni ali lačni, skoraj zagotovo, pa vam bodo spakirali še priboljšek za na pot. Pomurci so odprti ljudje, kot je odprta in prostrana njihova pokrajina.

Pšenična polja na prostrani prekmurski ravnici. Foto: Ana Topoljski
Če vas že okusne jedi ne premamijo, pa je v Pomurju tudi veliko zanimivih točk, ki si jih je vredno ogledati. Med najbolj obiskanimi so številne terme. V Moravskih toplicah tako najdete kar dvoje: Terme 3000 in Terme Vivat. V Lendavi se nahajajo Terme Lendava. Na drugi strani Mure pa najdete Terme Banovci, Terme Radenci in Bioterme Mala Nedelja. Naj vam približam še nekaj kotičkov v Pomurju, za katere vam ne bo žal, če si jih boste tudi sami ogledali.
Za začetek malo geografije
Reka Mura deli Pomurje na dva dela. Na levem bregu reke je Prekmurje, na desnem pa Prlekija. To je vsekakor dobro vedeti, če se boste podali v tiste konce. Prestolnica Prekmurja je Murska Sobota. Kar nekaj zanimivih stvari je moč tam videti.
Ogled mesta lahko pričnete pri gradu, v katerem se nahaja muzej. Skozi park, s spomenikom prve prekmurske knjige, se lahko sprehodite do Trga zmage, čez cesto pa morate obvezno obiskati evangeličansko cerkev, nedaleč stran pa je tudi murskosoboška stolnica.
V bližini stolnice je železniška postaja, kjer se nahaja spomenik Pozabljeni kovček, posvečen spominu na Jude, ki so jih prav s te postaje prepeljali v koncentracijska taborišča v času 2. svetovne vojne.
Imate v omari katero Murino obleko? V parku takratne tovarne modne konfekcije so nekoč kraljevale skulpture sodobne umetnosti, te pa so po stečaju tovarne preselili na ulico Štefana Kovača, kjer si jo lahko ogledajo mimoidoči.

Foto: Ana Topoljski
V nadaljevanju se obvezno pomudite pri hotelu Zvezda. Pa ne le zaradi dobrot in hišnega piva, pač pa zato, ker je tam znameniti balkon, s katerega je bila leta 1919 razglašena Murska republika. Od tod se lahko podate še do Trga kulture, s kipom muze Erato, pomudite pa se še v Hranilnici prekmurskih dobrot, kjer boste lahko kupili spominke, tudi takšne, za razvajanje brbončic. Tam si lahko izposodite tudi kolo, za lažje raziskovanje mesta.
Na drugi strani mesta se ob Soboškem jezeru nahaja paviljon Expano, ki ga boste najbrž opazili že ob prihodu v Prekmurje, če se boste seveda pripeljali po avtocesti. Če se boste v tistih koncih potepali junija oziroma julija, se lahko v bližnjih Bakovcih naužijete lepot v sivkinem nasadu. V istem kraju se nahaja tudi restavracija Rajh, kjer se vam splača poskusiti tradicionalno prekmursko kulinariko. Ko zaključite ogled v Murski Soboti, se lahko odločite ali boste potepanje nadaljevali proti jugu ali proti severu.
Proti severu
Če se odločite za pot na sever, se morate ustaviti v šunkarni Kodila. Za vse ljubitelje čokolade, predvsem takšne, v zelo neobičajnih kombinacijah, pa je obvezen obisk podeželske čokoladnice na posestvu Passero.
Če želite preveriti, kako mogočen je najobsežnejši grad v Sloveniji, ki ima kar 365 sob, se morate podati h Gradu na Goričkem. Nedaleč stran se nahaja Doživljajski park Vulkanija, ki je prava atrakcija tako za otroke, kot odrasle.
Za ljubitelje živali pa je obvezen ogled Vidrinega centra Aqualutra in prve stalne razstave o Netopirjih v Kančevcih. V občini Dobrovnik se nahaja Bukovniško jezero, ki je s svojo okolico čudovit kotiček za sprehod po urejeni gozdni učni poti ali ribarjenje. V neposredni bližini je tudi Vidova kapela in Vidov izvir, ki bi naj imel energijsko moč in zdravilne učinke. Za adrenalinske navdušence pa je obvezen obisk tamkajšnjega pustolovskega parka. Tiste, ki raje ostanejo trdno na tleh, pa vabijo na ogled orhideje in tropski vrt.

Taborniški dom v Domanjševcih Foto: osebni arhiv
Ste vedeli, da je leta 1934 v Ženavljah zasilno pristal stratosferski balon z belgijskima raziskovalcema? Tudi obeležje, posvečeno temu dogodku si lahko ogledate na Goričkem. Nedaleč stran pa je še ena geografska znamenitost, in sicer tromeja med Slovenijo, Madžarsko in Avstrijo.
Na severnem delu Prekmurja se nahaja kar nekaj zanimivih sakralnih objektov. Med najbolj znane spadajo: okrogla cerkvica oziroma rotunda v Selu, leseni zvonik v Ocinju, evangeličanska cerkev v Bodoncih, cerkev svete Helene na Pertoči, ki jo krasijo čudoviti mozaiki, svetovno znanega umetnika, Marka Rupnika in cerkev, Bela golobica, v Bogojini, ki je delo arhitekta Jožeta Plečnika.
V neposredni bližini evangeličanske cerkve v Domanjševcih, je v procesu prenove tamkajšnji taborniški dom, ki bo v prihodnosti omogočal tudi zanimive programe za družine. Na Goričkem se trudijo ohranjati domačo in umetnostno obrt. Zato boste tam še našli lončarje, čevljarje, pletarje, slamokrovce, medičarje in razne druge rokodelce. Seveda pa ne manjka ponudnikov dobre hrane in pijače.
Priporočam, da za nasvet o najboljšem vprašate kar domačine. Več o ponudbi, znamenitostih in dogodkih na Goričkem, si lahko preberete na spletni strani Krajinskega parka Goričko.

Mak Foto: Ana Topoljski
Proti jugu
Ko vas bo pot vodila južno od Murske Sobote, se lahko najprej ustavite v Rakičanu, kjer je dvorec s konjeniškim centrom in pestro raziskovalno in izobraževalno vsebino. V Rakičanu imajo tudi letališče s penzionom in restavracijo. Naprej po glavni cesti vas bo pot vodila v Beltince. V tamkajšnjem gradu je stalna razstava zdravstva, s poudarkom na lekarništvu, grofičin salon in razstava o plemiških družinah v gradu.
Če se sprehodite skozi park, boste opazili stalno razstavo replik starih koles na prostem, pot pa vas bo pripeljala do cerkve svetega Ladislava, ki je trenutno v procesu prenove. Ob njej stoji nov spomenik, ki je bil postavljen ob stoletnici priključitve Prekmurja k matični državi. V občini se lahko pohvalijo še z nanovo urejenim Otokom ljubezni v Ižakovcih, z mlinom in brodom na Muri, z obrtjo izdelovanja izdelkov iz slame, z več kot stoletno tradicijo postavljanja mlaja in predvsem z zelo dolgo folklorno dejavnostjo. Slednji je posvečen tudi vsakoletni največji občinski dogodek, Mednarodni folklorni festival, ki ga prirejajo že od leta 1969.

Reka Mura, folklorni festival, tradicija pletenja iz slame, grad Beltinci. Foto: Ana Topoljski
Sosednja občina je najmanjša v državi. To je občina Odranci, kjer je zanimiva cerkev Svete trojice, med drugim pa premorejo največji asfaltni pumptrack poligon za kolesarje v Sloveniji. Nedaleč stran je občina Turnišče, kjer si lahko ogledate kje in kako rastejo najbolj luštni paradižniki, ki jih seveda lahko tudi degustirate. V isti občini se nahaja še romarska cerkev Marije pod logom, obiščete pa lahko tudi čevljarski muzej ali Ancovo galerijo. Če vas bo pot vodila skozi Veliko Polano, si lahko ogledate park Dežela Štorkelj, Copekov mlin in domačijo pisatelja Miška Kranjca.

Štorklje Foto: Ana Topoljski
Lendava se ponaša z množico zanimivosti. V tamkajšnjem gradu si lahko ogledate galerijske zbirke, v mestu pa se nahaja še muzej meščanstva, tiskarstva in dežnikarstva. V mestu je tako katoliška, kot evangeličanska cerkev, posebnost Lendave pa je prav gotovo tamkajšnja sinagoga, ki je danes prireditveni prostor. Mesto se ponaša še z eno stavbo, in sicer gledališko in koncertno dvorano, ki vam bo zagotovo ostala v spominu po zelo atraktivni arhitekturi. Nad mestom leži kapelica, v kateri si lahko ogledate čisto pravo mumijo. Tam namreč hranijo mumificirano telo vojskovodje Mihaela Hadika.
Ker Prekmurje nima visokih gora, in bi bilo škoda, da ne bi imeli lepega razgleda na to čudovito pokrajino, so si v svetovni prestolnici bograča omislili najvišji razgledni stolp v Sloveniji – Vinarium.

Pogled z Lendavskih goric Foto: osebni arhiv
Na desnem bregu Mure
Če se boste raziskovanja desnega brega reke Mure lotili na skrajnem severu, lahko obiščete katerega izmed številnih sejmov, ki jih prirejajo v Gornji Radgoni. Nedaleč stran lahko obiščete živalski vrt Sikaluzoo ali pa si pobližje ogledate, kje polnijo mineralno vodo Radenska. V Veržej vas vabi Rokodelski center Duo, kjer se lahko preizkusite v lončarjenju, si ogledate ekomuzej, nakupite spominke ali pa prespite v zemljankah. Kar peš se lahko podate na sprehod do Babičevega mlina, vmes pa bodite pozorni, če boste morda srečali Leščečka, ki čuva narcise. Iz Veržeja se lahko s kolesom podate do gostilne Zorko, po okrepčilu pa se preizkusite v bližnjem parku doživetij Križevci pri Ljutomeru. Le čez cesto lahko prenočite v prvem slovenskem eko hostlu. Pri Tigelijevih na Krapju si lahko ogledate učni čebelnjak, osmero kotni čebelnjak in čebelarski muzej. Na Razkrižju si lahko osvežite oči z zdravilno vodo iz Ivanovega izvira, lahko pa se udeležite prikaza ljudskih verovanj povezanih z zdravilno vodo. Če boste v teh koncih okrog božičnih praznikov, si lahko ogledate prikaz živih jaslic v naravi.

Park doživetij v Križevcih Foto: osebni arhiv
Srce Prlekije je Ljutomer, kjer je bil posnet prvi slovenski film, ki ga je posnel domačin, Karol Grossmann, po katerem se imenuje tudi tamkajšnji festival fantastičnega filma in vina. V mestu je park Prvega slovenskega tabora, kraj pa je znan tudi po konjeniški tradiciji, še vedno pa redno prirejajo dirke na tamkajšnjem hipodromu, ob katerem je tudi muzej kasaštva.
V mestu je tudi Puhov muzej starodobnikov. Če si boste po ogledu Ljutomera zaželeli malo razvajanja, si ga lahko privoščite na ranču Jureš. Če pa vas zanima, kako je, če vam streže najboljši natakar v Sloveniji, se morate ustaviti v gostilni Tramšek.
V bližnjem Radomerščaku se lahko pomudite na domačiji jezikoslovca Franca Miklošiča. Prlekije nikakor ne morete zapustiti, ne da bi uživali med Prleškimi vinogradi, med katerimi se lahko popeljete po Vinski turistični cesti s številnimi vinotoči, turističnimi kmetijami in drugimi postojankami. Najbolj znana točka, je vsekakor Taverna. Če želite doživeti Prleški razgled z manj obljudene točke, pa se morda raje oglasite pri Tompovih. Ne glede na to, kje si boste privoščili okrepčilo, vam bodo postregli z odličnimi prleškimi jedmi.

Park 1. slovenskega tabora v Ljutomeru Foto: osebni arhiv
Žal je nemogoče strniti v en prispevek vse, kar se splača videti v Pomurju, zato sem naštela le peščico znamenitosti in postojank, kjer se je vredno pomuditi. Je pa v kokošji glavi naše deželice še veliko kotičkov, kamor vas bodo napotili gostoljubni domačini.