Kako blesteti na razgovoru za službo?
Končno! Po dnevih ali nemara celo mesecih vztrajnega pošiljanja prošenj, le dobiš povabilo na razgovor. Zaposlitve si zelo želiš, vendar te skrbi, da ne boš pustil na razgovoru najboljšega vtisa ali da boš nekaj po domače povedano … »zasral«.
Naslednji nasveti priprave na razgovor ti bodo v pomoč, da se ti kaj takšnega ne bo zgodilo.
Zaradi lažje berljivosti je sestavek besedila pisan v moški obliki spola.
Kaj torej storiti pred pričetkom razgovora?
Izberi najboljši izgled za najboljši prvi vtis.
In ne, to ne pomeni, da moraš na hitro skočiti v trgovino in zapraviti še tiste zadnje evre za novo oblačilo, ampak izbrati oblačila iz omare, ki bodo:
- čista in lepo zlikana,
- ne bodo raztrgana,
- bodo razgovoru primerna (ženske, prekratka krila in velik dekolte ne sodi na razgovor! In moški, zapnite si pas na hlačah, naj ne zlezejo do konec zadnjice).
Ne pozabi na čevlje, ki naj bodo prav tako čisti, ter drobne stvari, kot so urejeni nohti, lasje in umiti zobje (in na tem mestu naj poudarim: NE, na razgovoru ne žvečite žvečilke!).
Pozanimaj se o podjetju, kjer boš opravljal razgovor.
Poizvedi, kako podjetje posluje, s čim se ukvarja, kakšne sodelavce želijo ipd. Na podlagi pridobljenih informacij boš lažje predstavil, zakaj morajo zaposliti ravno tebe in kaj bodo pridobili s teboj (tukaj imajo glavno vlogo tvoje kompetence in pretekle izkušnje).
- Če lahko, si natisni še kakšno kopijo svojega življenjepisa in seznam kompetenc. Če se zgodi, da se na razgovoru od treme malce zmedeš, ne bo nič narobe, če boš na hitro pokukal v svoj življenjepis (kar pa ne pomeni, da ves čas bereš z lista papirja, kdo si!).
- Prosi prijatelja, mamo, očeta ali soseda, da s tabo odigra namišljen intervju oz. približen potek tega. Tako te lahko opozori na morebitne napake, ki jih nezavedno počneš (prekomerna uporaba mašil (Eeee …), pretiho govorjenje, cmokanje, tresenje rok, grizenje ustnic …
- Globoko vzdihni, reci si, da bo vse, kot mora biti in si nadeni nasmešek na obraz.
Delodajalec želi namreč videti nasmejano, pozitivno, samozavestno osebo in nikakor ga ne bo zanimalo, kako te je pred razgovorom partner postregel s soljeno kavo in kako brezvestno ti je mama zaparkirala dovoz. Na razgovoru bodi čim bolj sproščen in izberi pozitivni pristop.
Najpogostejša vprašanja na razgovoru
Za konec pa še navajam nekaj najpogostejših vprašanj, ki ti jih lahko zastavi delodajalec na razgovoru.
Nanje se dosledno pripravi, ne pozabi pa, da morajo biti tvoji odgovori iskreni in odkriti ter izražati tvoja načela.
Ne skrbi, tvoja poštenost bo cenjena, nikakor pa ne boš pustili dobrega vtisa, če boš določene stvari tajil (in še slabše bo, če te bodo dobili na laži). Povej bistvo: kje živiš, s kom živiš, kakšna je tvoja izobrazba, ali imaš kaj otrok in kakšni so tvoji hobiji. Ne pretiravaj s podrobnostmi, kot so kakšna je tvoja naravna barva las ali najljubša barva! Delodajalca zanimajo le najosnovnejši podatki, ki jih o tebi mora vedeti, preden te zaposli. Pomembno je tudi, da se pohvališ: pazi le, da te s hvalo ne zanese, prav tako ne bodi preskop. Če se namreč na tem mestu ne boš pohvalil sam in predstavil svoje prednosti, jih nihče ne bo.
Posebno previdno odgovarjaj na vprašanja, ki se nanašajo na tvojo nekdanjo zaposlitev: skrito pravilo je, da se o nekdanjih delodajalcih ne govori zlonamerno, pa čeprav je bila tvoja šefica zlobna kraljica osebno. Zapomni si, predstavil se boš tudi s tem, kako boš govoril o drugih.
Vso srečo na razgovoru! In še …
Primeri vprašanj, ki jih lahko dobiš na razgovoru:
- Kaj lahko poveste o sebi?
- Katera so vaša najmočnejša področja v poklicu, ki ste ga izbrali?
- Kateri je vaš največji dosežek v tem poklicu?
- Povejte, kaj bi bil po vašem mnenju največji izziv pri opravljanju tega dela in kako bi se z njim spopadli?
- Kakšno delovno okolje vam ustreza?
- Kako se običajno spopadate s stresnimi situacijami?
- Kje se vidite čez pet let?
- Zakaj ste zapustili prejšnjo službo?
- Kako bi vas opisali sodelavci in nadrejeni?