Kaj se v nosečnosti sme jesti in česa ne
Vsaka novopečena bodoča mamica se takoj ko zve, da ji pod srcem raste potomec, sreča z vprašanjem, kaj smem in kaj ne smem. V skrbi za razvijajoče se bitjece, vsaka ženska naredi vse, da se otročiček dobro počuti ter da mu zagotovi optimalne pogoje za njegov razvoj. Lahko za vsak dvom, ki se vam pojavi predenj daste kaj v usta ali predenj se odpravite na sprehod, pokličete vašega ginekologa ali osebnega zdravnika, lahko pa se prebijete skozi ta članek in na enem mestu ugotovite, kaj je priporočljivo in kaj vam strokovnjaki odsvetujejo.
Čemu se mora nosečnica odpovedati?
Seveda ni potrebno posebno poudarjati, da ko ste noseče ali ko to načrtujete, odpravite vse škodljive razvade ali jih vsaj omilite. Razvade kot so kajenje, prekomerno uživanje kave in alkohola, droge, ne gredo z roko v roki kadar pričakujete naraščaj. Tudi ko niste noseče premislite, kaj lahko naredite, da omenjene razvade odpravite.
Alkohol je krivec za različne motnje v razvoju zarodka, zato se mu morajo nosečnice povsem odpovedati. Prevelike količine alkohola pa bi bile lahko usodne za otroka, saj bi se pri njem najverjetneje razvil alkoholni sindrom zarodka, ki vpliva na kasnejšo kakovost življenja: povzroča težave s koncentracijo in spominom, lahko celo poškoduje ledvice, kosti in srce.
Nosečnicam svetujejo, da se izogibajo tudi kavi, oziroma naj je ne zaužijejo več kot 300 mg na dan. Kofein namreč odvaja tekočino iz telesa, kar bi lahko privedlo do prevelikih izgub kalcija. Preveč kofeina lahko povzroči tudi nizko težo novorojenčka, prezgodnji porod ter splav. Kofein in tenin pa vsebuje tudi pravi čaj, ki je prav tako kot kava diuretik- torej odvaja vodo iz telesa. Torej tudi pitje pravega čaja je v nosečnosti potrebno omejiti. Poudarim le še dejstvo, da ima kava, ki jo dobite v avtomatih na praktično vsakem koraku lahko kar 10x večjo koncentracijo kofeina kot prava kava! Torej izogibajte se kavi iz kavnih avtomatov in si v nosečnosti raje pripravljate kavo same.
Iz repertuarja čajev, ki se jim je potrebno v nosečnosti izogibati, pa niso izvzeti zeliščni čaji. Kot vemo jih že od nekdaj uporabljamo v zdravstvene namene, zato v nosečnosti z njihovo uporabo ne smemo pretiravati.
Prav tako se je v nosečnosti potrebno izogniti vse zdravilom-razen če vam le teh ne predpiše zdravnik! Ker se večina nosečnic žal srečuje z neprijetnimi glavoboli ali drugimi bolečimi tegobami, lahko za lajšanje le teh vzame lekadol.
V nosečnosti iz jedilnika črtajte naslednja živila:
– Surovo meso: pozabite rožnato pečene steake, izogibajte se suhim, prekajenim salamam, odmislite karpačote, biftek, suši … saj predstavljajo tveganje za salmonelo in okužbo z različnimi bakterijami, ki lahko privedejo do infekcijske toksoplazme. Izogibajte se seveda tudi surove morske hrane (školjke oz ostrige, krpačoti, bifreki iz lososa…). Pri školjkah, če se jih v nosečnosti vseeno ne morete odpovedati pazite, da so dovolj kuhane, saj v nasprotnem primeru obstaja nevarnost za različne infekcije, ki so povezane z brstenjem alg.
Previdne bodite pri domačih paštetah!
Prav tako škodljive v nosečnosti so ribe z visoko vsebnostjo živega srebra (morski pes, mečarica, skuše, zobčasti ostriž). Previsoke vsebnosti živega srebra lahko povzročijo možganske poškodbe nerojenega otroka in vplivajo na številne druge nepravilnosti v razvoju. Vendar brez skrbi, občasno si vendarle lahko privoščite ribe, tudi tuno v konzervi, le pazite da je ne uživate vsak dan! Občasno lahko posežete tudi po fileju tune, ki ima sicer večjo vsebnost živega srebra kot tuna v konzervi, zato previdnost ne bo odveč!. Povsem neškodljive ribe pa so file lososa, gojene postrvi, sardine, sardele, vahnje, ostriž, rakovice, kozice, pokrovače, in polenovka. S tem da še enkrat poudarjam, naj bodo dobro termično obdelane in nikakor ne surove! Tudi ko dojite, so priporočila enaka.
Previdne bodite tudi pri jetrcih, ki so sicer zelo zdrava, saj premorejo veliko vitamina A in železa, vendar ne v prevelikih količinah kadar ste v blaženem stanju.
-Surova jajca in jedi ki surova jajca vsebujejo (kot so domača majoneza, razni prelivi za solate, holandska omaka, domači sladoledi, (čokoladni) moussi in druge jedi s surovimi jajci.
-(Mehki) Siri: ljubiteljice sirov se sedaj nikar ne prestrašite! Iz jedilnika morate črtati le sire z modro ali belo plesnijo (feta, gorgonzola, brie, camembert…) Neškodljivi so tisti mehki siri in sirni namazi, kjer je izrecno navedeno, da so izdelani iz pasteriziranega mleka. Mleko, ki je nepasterizirano pogosto vsebuje bakterijo Listerio, ki lahko povzroči splav.
– V nosečnosti, če vam le uspeva se je dobro odreči oz omejiti vnos sladkarij. Sladkorji namreč najbolj pripomorejo h kopičenju odvečnih kilogramov, ki lahko vodijo k previsokemu krvnemu pritisku in nosečniškemu diabetesu. V trenutkih napada na sladkarije raje posegajte po zdravih sladicah- presnih, oziroma pripravljenih doma in oslajenih z zdravimi sladkorji. Prav tako se izogibajte pitju sladkih gaziranih pijač.
-Pozorne bodite tudi pri uživanju živil, ki sodijo v skupino najpogostejših alergenov in pri uživanju le teh med nosečnostjo ne pretiravajte.
– Pazljive bodite tudi pri uživanju gob. Če se kakšen šampinjon znajde na pici ne bo težave, vendar pazite pri gobah, ki jih pospravite kot glavno jed. Gobe so na splošno zelo težko prebavljive in hitro pokvarljive, zato v nosečnosti dodatna previdnost nikakor ne bo odveč.
– Najbrž ni potrebno posebej poudarjati, da se v nosečnosti še bolj kot navadno izogibajte hitri prehrani. S tem ne mislim samo na prehrano, ki jo kupite v restavracijah s hitro prehrano, ampak tudi tista živila, ki jih kupite v trgovini in so navadno zamrznjena, za zaužitje pa zadostuje že nekaj minut v mikrovalovki. Ti izdelki namreč vsebujejo veliko nasičenih maščob, sladkorjev in soli, pa tudi veliko barvil in ojačevalcev okusa, ki sicer nudijo okus, a hkrati škodujejo zdravju. Poleg velikih količin soli in maščob je slabost hitre prehrane tudi majhna hranilna vrednost. Večina hitre hrane namreč vsebuje malo ali nič vitaminov, mineralov in drugih hranilnih snovi. Sol kot že vemo pripomore h kopičenju vode v telesu. Nenasičene maščobe pa upočasnjujejo prebavo in nenazadnje v prevelikih količinah pripomorejo k prekomernemu kopičenju kilogramov.
-Če sodite med ljubiteljice pekoče hrane vas moram razočarati. Za obdobje nosečnosti in dojenja se boste morale pekočim čilijem, kljub njihovi vsesplošni zdravim lastnostim, odpovedati. Pekoča hrana namreč povzroči krčenje maternice in s tem (prezgodnji) porod. V obdobju dojenja pa lahko spremeni okus mleka in povzroča hude prebavne težave. .
Omenimo še začimbe, ki se jim mora noseča ženska izogniti:
- Nageljnove žbice (klinčki),
- ognjič,
- sivka,
- meta,
- timijan,
- šenjtanževka,
- cimet,
- žajbelj
Kaj jesti v nosečnosti?
Vsaka nosečnica naj poskrbi, da zaužije veliko sveže zelenjave in sadja, posega naj po nepredelani hrani, je večkrat a po malo. Mišljenje, da jeste za dva in se lahko prekomerno bašete, pozabite, ker ne drži. Jejte normalne porcije uravnoteženih obrokov sestavljenih iz polnovrednih živil!
Pazljive bodite, da popijete dovolj tekočine – vode na dan. Nosečnica bi naj popila okrog 3 litre vode dnevno.
Predvsem pa poslušajte svoje telo, ker vam bo samo sporočilo, katere hrane ne mara v obliki slabosti.
Telesna aktivnost v nosečnosti:
V nosečnosti se nikar ne izogibajte telesni aktivnosti. Ko vam počutje dopušča, se odpravite v naravo na sprehod, lahko plavate, lahko tudi tečete, če ste to počele pred nosečnostjo in vam je zdravnik zagotovil, da nosečnost poteka brez zapletov. Seveda pri vsaki športni aktivnosti poslušajte svoje telo in ga ubogajte! In ne pretiravajte! Predvsem pa je pomembno (za vsako žensko, ne samo kadar pričakuje), da redno izvajate vaje za mišice medeničnega dna. Vaje za mišice medeničnega dna v nosečnosti ostajajo čisto enake kot pred in po nosečnosti. Če pa izvajate vaje tudi za steznik in mišice hrbta se pa vaje za nosečnico razlikujejo od vaj pred in po nosečnosti! V skrbi za svoje in otrokovo zdravje se odpravite do fizioterapevta, ki vam bo vaje pokazal in vas bo z nasveti in pravilno terapijo (masažo) odrešil vseh morebitnih bolečin hrbta, ki vam jih povzroča nosečnost.