Joga – pot do fizičnega in duhovnega ravnovesja
Joga ni zgolj fizično razgibavanje telesa, je mnogo več
Joga je veliko več kot samo klasična fizična vadba, saj gre pri njej bolj za vzdržljivost, pravilno dihanje, osredotočenost in ustvarjanje ravnovesja tako na fizični kot duhovni ravni.
Izhaja iz Indije, dežele kamor se dandanes veliko ljudi odpravi v želji po duhovnem razvoju in razsvetljenju. Zadnje čase pa je izredno priljubljena tudi na zahodu. Glede na to, da smo zahodnjaki bolj usmerjeni v akcijo, hiter tempo življenja, sproščanje stresa in energije, življenje v preteklosti in prihodnosti, pa je joga popolno nasprotje tega. Pri jogi je poudarek na vzdržljivosti, osredotočenosti na sedanji trenutek, pridobivanju energije ter pravilnem dihanju, imenovanem tudi pranajama. Mimogrede, ali še znamo globoko dihati s trebušno prepono, tako kakor je v osnovi naravno in pravilno? Vzemimo za zgled dojenčke, ki spontano dihajo na tak način.
Lahko bi se reklo, da je joga neke vrste umetnost, kjer fizično telo in naše višje ravni (umska, čustvena, duhovna) medsebojno sodelujejo in ustvarjajo harmonijo v našem življenju. Služi nam lahko kot alternativa, odpravlja pa tudi fizične, mentalne in duševne blokade. Joga ni le vadba, je način življenja, saj ko se enkrat pričneš ukvarjati z njo, napreduješ korak za korakom, podaš se v globlje raziskovanje sebe in sveta okoli sebe, spreminjati se ti začne telo, način razmišljanja, dviguje pa se tudi duhovno zavedanje.
Vrste joge
Dandanes je na tržišču na voljo veliko vrst joge, bolj znane so na primer: hatha, krija, ashtanga, karma, kundalini in vinyasa joga, ter nekatere bolj nenavadne in zabavne vrste joge, kot je recimo joga smeha. Potrebno je poskusiti nekaj tipov joge, da bi lažje ugotovili, kateri je zares najbolj primeren za nas. Začela sem s hatha jogo, ki je zelo primerna za začetnike. Kasneje, ko sem se že utekla in usvojila telesne položaje, pa sem jo pričela izvajati po trenutnem navdihu. Telesni položaji ti sčasoma zlezejo pod kožo, in tako začneš bolj poslušati svoje občutke, ki te vodijo skozi vadbo in ti enostavno povedo, kaj ti ustreza in kaj ne.
Kako začeti?
Načinov, kako pričeti z vadbo, je seveda več. Če ste bolj individualen tip človeka, potem si je za začetek najbolje ogledati kakšen video posnetek (YouTube ima ogromno tovrstnih posnetkov za vodeno vadbo joge po korakih) ali prelistati priročnike ter knjige za jogo. Naj jih nekaj naštejem:
- Joga: Priročnik za učenje joge doma (Tara Fraser)
- Joga : Veliki priročnik za začetnike in izkušene (Inge Schöps)
- Joga : Vir harmonije in življenjske energije (Učila)
- Joga: Transformacija telesa in uma (Blaž Bertoncelj)
Na voljo so tudi tečaji joge za začetnike, ki pa imajo tako pozitivne kot tudi negativne strani. Pozitivno je to, da si voden in da se res naučiš pravilnega izvajanja jogijskih položajev, negativno pa je po mojih izkušnjah to, da v skupini vadba ni tako intimna in sproščena, lahko tudi moti klima, in ob večjem številu tečajnikov običajno ni dovolj prostora. Vendar tudi tu velja – kolikor ljudi, toliko okusov. Nekomu bolj odgovarja individualna vadba, drugemu bolj skupinska.
Kaj potrebujemo za izvajanje joge?
Za izvajanje joge ne potrebujemo nobenih posebnih pripomočkov. Imeti moramo le ustrezno podlago (ne premehko!) in po želji blazino za meditacijo ter sedeče položaje. Dobro je, da smo oblečeni v udobna in lahka oblačila, najbolje svetlih barv. Priporočljivo je biti bos, saj smo tako bolj v stiku s podlago, prizemljeni, pa še drsi nam ne. V telovadnicah pa se vseeno priporoča biti v nogavicah.
Za ustvarjanje prijetnega ambienta med vadbo, ponavadi uporabljam dišeče palčke ali svečnik z eteričnim oljem, vzdušje pa popestrim tudi z umirjeno in sproščujočo jogijsko ali meditacijsko glasbo.
Kje in kdaj izvajati jogo?
Idealno je, če imamo posebno urejen kotiček za izvajanje joge, ki je lahko prostor v stanovanju ali hiši, stran od hrupa (poskrbimo, da nas ne motijo). Izvajanje joge je idealno tudi v naravi, kjer smo v pristnem stiku z našo pravo naravo. Tako da, če je le mogoče, se odpravimo v večji park, k jezeru ali na morje, v gozd ali celo v gore. Svež zrak je zagotovljen!
Najbolj primerno je izvajati jogo zjutraj ali zvečer (zjutraj smo polni zagona, zvečer je prisoten mir), približno 20 minut ali kakor vam ustreza.
Asane ali telesni položaji pri jogi
Asana je sanskrtska beseda za telesni položaj pri jogi. Obstaja veliko število asan, tudi takih, ki oponašajo živali, kar nakazuje na pristen stik z naravo. Nekaj primerov asan: položaj gora, most, kobra, mačka, bojevnik, drevo, mrtvec, krava, stoja na glavi, kolo, lotos, pol lotos.
Ne silimo se v položaje, ki jim še nismo kos (npr. položaj popolnega lotosa), saj nam lahko povzročijo več škode kot koristi. Načeloma velja, da pravilno izvajanje asan ne prinaša bolečin, torej če začutimo bolečino, prenehajmo z izvajanjem. Telo je na začetku precej okorelo, še posebej, če se prvič srečujemo z jogo. Napredujmo počasi z lažjimi asanami, da se telo okrepi in počasi razteguje. Pomembna je tudi popolna sproščenost, saj tako čez čas postanemo gibčnejši brez naprezanja. Vaja dela mojstra.
Slikovni prikaz nekaterih asan:
- Virabhadrasana – položaj bojevnika
- Shavasana – položaj mrtveca
- Vrksasana – položaj drevesa
- Shirshasana – stoja na glavi
- Chakrasana – kolo
Za konec pa še nekaj pozitivnih učinkov joge:

7 telesnih čaker (položaj lotosa)
- večja samozavest in samozavedanje
- duhovno in fizično ravnovesje
- fizična moč
- harmonija
- bister in jasen um
- pomaga pri duhovnem razvoju in zavedanju
- izboljšanje počutja
- uravnovešanje in odpiranje zablokiranih čaker
- večja gibčnost, pomladitev in vitalnost telesa
- lepša telesna drža
- izguba kilogramov ter še veliko več fizičnih učinkov
Pred več, kot 30 leti je pri nas izšla knjiga z nalsovom Učim se joge, od avtorja Van Lisabetha…ali nekaj podobnega,,Zame je bila to prva in do zdaj najboljša knjiga o jogi….hatha jogi, jogi telesnih drž, ker drugače imamo še druge vrtse joge, kot radža joga, karma joga, kundalini joga, itd…Cilj je za vse isti, pa tudi to, da je za vsako bistvena notranja zbranost in iskanje ravnovesja med telesom, dušo in duhom..
1986 sem bil na taboru joge v Banovcih, ki ga je vodil slovenski jogist Lojze Stanič. Tam sem praktično in duhovno izkusil kaj sploh joga je. Asana, telesne drže, so v bistvu pripomoček za meditacijo…in razvoj duhovnih vrlin…..seveda pa koristijo tudi telesu….