Jesensko ustvarjanje – sovica
Jesen je, prav tako kot pomlad, barvit in pisan letni čas. Drevje krasijo pisani listi, ki so v vseh mogočih odtenkih. Vse od rumene, oranžne, rdeče, rjave. Meni so najlepši tisti pisani listi, kjer se barve kar prelivajo med seboj. Poleg tega je jesen tudi čas, ko nam narava podari svoje jesenske darove. Kostanj, želod, buče, storžki … In vse to lahko uporabimo za jesensko ustvarjanje z otroki.
Otroci radi ustvarjajo. Sploh če ustvarjamo skupaj z njimi. Načinov za ustvarjanje iz jesenskih plodov je veliko. Konec oktobra bomo tako izrezovali buče, ko bomo lahko nabrali prvi kostanj, želod in podobno, lahko izdelamo ”možica”. Idej je ogromno. Le domišljijo potrebujete.
Danes pa bi vam rada predstavila postopek, kako lahko skupaj naredite prikupne sovice. Sovica potem lahko krasi otroško sobo. Ali pa z njo (njimi) poživite stopnišče, hodnik. Otrok jo (jih) lahko tudi podari. Bližnji sorodniki in prijatelji bodo gotovo veseli takšnega, ročno izdelanega darila.
Za ustvarjanje potrebujete:
- Trši papir v različnih barvah (priporočam oranžno, zeleno, rumeno, tudi modro – domišljija naj ima prosto pot).
- Trši papir v beli (za očesa) in rjavi barvi (za kljun).
- Škarje.
- Lepilo – sama sem uporabila tekoče lepilo, ki je namenjeni lepljenju lesa, papirja itd. Zato sem poleg lepila potrebovala tudi čopič za nanos.
- Posušeno jesensko listje (različnih barv in oblik).
- Flomastre.
In zabava se lahko začne …
… naj se začne že z nabiranjem. Seveda je najbolj idealno vreme za nabiranje sončno, ko zunaj ne dežuje. V kolikor pa zunaj dežuje, nič hudega. Sebi in otroku obujte gumijaste škornje, pelerino in se skupaj podajta na potep po lužah. Vmes pa ogledujta za kakšnim zanimivim listom, ki je že odpadel z drevesa. Nič hudega, če bo listje mokro. Doma ga zložita med dve poli časopisnega papirja, dobro obtežita s knjigami (ali čim drugim) in pustita dan ali dva, da se listje posuši in poravna. V kolikor pa boste listje nabirali ob suhem vremenu in bo tako listje suho, ga vseeno za kakšen dan obtežite, da se bo poravnalo.
Sovica – postopek izdelave
Postopek je nadvse enostaven in ne zahteva nobenih posebnih ročnih spretnosti, znanj.
- Iz pisanega papirja (rdeče, oranžne, zelene, … barve) izrežite večji krog. Premera nekje 20 centimetrov. Ta bo služil za trup naše sovice.
- Iz belega papirja izrežite dva manjša kroga, ki bosta namenjena očem. Premer naj bo 2-3 centimetre.
- Izrežite tudi daljši, ožji trikotnik, ki bo namenjen za kljun sovice.
- Izberite listje, ki vam je všeč
Spodnji del večjega kroga lahko s flomastrom porišete tako, da bo videti kot perje. Lahko pa pustite tudi praznega.
Manjša kroga porišite tako, da bodo nastala očesa. Nato ju nalepite na zgornji del trupa sovice, kjer morajo biti očesa. Prav tako na željeno mesto prilepite kljun.
Ker pa sovica potrebuje tudi krila, ji izbrano jesensko listje nalepite na ”boke”. Lahko nalepite tudi v plasteh (vrhnji list naj delno prekrije spodnjega) – sovica na sliki ima na vsaki strani po dva jesensko obarvana lista. Prava sovica ima tudi ”špičasta” ušesa, zato ji dva ožja, špičasta lista prilepite (z zadnje strani) nad oči. Na enak način lahko naredite noge, le da pri nogah lahko uporabite tudi peclje listov, ki jih sicer pri vseh ostalih fazah odstranimo.
In sovica je narejena. Moja izvedba sovic naj vam bo v vizualno pomoč skupaj z zgoraj napisanimi navodili. Sicer pa pustite domišljiji prosto pot in skupaj z otrokom ustvarite svojo, posebno in unikatno sovico.
Zabavajta se skupaj. Strizita, lepita, kombinirajta. Naj bo jesen zabavna!
Poglejte tudi kako iz jesensega listja lahko oblikujete vrtnice.