Gregorjevo – ta veseli dan, ko se ptički ženijo
Kot marsikateri drugi praznik, je tudi gregorjevo malce skrila v pozabo “uvožena”, ameriška verzija tega praznika; valentinovo. Ker pa praznovanja ljubezni ni nikoli preveč, lahko praznujete obe verziji. Še najbolje pa bo, če ljubezen praznujete vsak dan, kajne?
Gregorjevo – kdaj, zakaj in kako …
Slovensko verzijo praznika zaljubljenih praznujemo 12. marca. Gregorjevo se praznuje v mesecu marcu zaradi navezave na začetek pomladi. Kot gotovo vsi veste, nam pomlad po dolgi in hladni zimi zlahka nariše nasmeh na obraz. Prav tako spomladanski žarki iz skrivalnic privabijo ptičje prijatelje, ki naj bi v skladu z ljudskim izročilom na prvi dan pomladi še posebej veselo žvrgoleli in čivkali. Zato se z slovenskimi zaljubljenci povezujejo tudi ti. “ptičje ohceti”.
Praznik je dobil ime po svetemu Gregorju, ki je imel god ravno na prvi dan pomladi. Sveti Gregor je bil Gregor Veliki, rojen okoli 540 v Rimu in je veljal za idealnega papeža in cerkvenega učitelja. Imeli so ga tudi za prinašalca luči – navezava na prihod pomladi. Ne glede na ime praznika, danes na 12. marec ne goduje sv. Gregor. Kljub spremembam koledarskega sistema iz julijanskega v gregorijanskega in prenosu godu sv. Gregorja na 3. september (v letu 1969), je za slovenski praznik zaljubljencev po ljudskem izročilu ostalo ime gregorjevo.
Običaji za praznik ljubezni
Kot pri vseh ljudskih izročilih in običajih, so se le ti razlikovali od mesta do mesta, če ne celo od vasi do vasi. Prevladovalo je prepričanje, da morajo na ta dan samska dekleta še posebej zavzeto pogledovati v nebo, saj na bi prva ugledana ptica nakazovala na lastnosti bodočega moža. Našlo pa se je razvedrilo tudi za otroke, ki še niso iskali ženina ali neveste. Na ta dan naj bi namreč ptice v vsakem grmu čakala ptičja pogača, na kateri bi se lahko ptičji svatje gostili po poroki. Radovedni otroci pa so seveda z največjim veseljem iskali ptičje gostije. Najpogosteje pa so jih v grmovju čakale le malenkosti, ki so jih tam za njih pustili starši.
Na gregorjevo pa še danes po rekah in potokih spuščamo luči v posodicah iz papirja – Gregorčke. Ta običaj simbolizira daljšanje dneva in krajšanje noči, prihod pomladi in uvod v ptičje čivkanje.
Imejte se radi!