Subvencije za šolsko prehrano
Starši šoloobveznih otrok in dijakov dobro vedo, da je šola draga. Poleg stroškov za učbenike, delovne zvezke, različne dejavnosti, obleko in obutev, velik del pripada tudi stroškom za šolsko prehrano. Na srečo je prehrana v šoli zadnja leta subvencionirana.
Subvencije za šolsko prehrano v osnovni šoli
V osnovnih šolah imajo učenci običajno na voljo več obrokov: zajtrk, malico, kosilo in popoldansko malico. Ministrstvo za izobraževanje pa delno ali v celoti subvencionira le malico in kosilo.
Subvencija za malico
Polna subvencije za (dopoldansko) malico oziroma brezplačna malica pripada učencem iz družin, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega 53 % neto povprečne plače. Ostali učenci plačajo polno ceno malice, to je 80 centov. Ta cena je enotna za vse šole v Sloveniji, saj jo je določilo ministrstvo.
Subvencija za kosilo
Subvencija za kosilo v celoti pripada učencem, pri katerih povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega 36 % neto mesečne plače (prvi, drugi in tretji dohodkovni razred).
Subvencije za šolsko prehrano v srednji šoli
V srednjih šolah dijaki lahko koristijo subvencijo za dopoldansko malico. Ta stane 2,42 EUR in je ministrstvo prav tako enotno določilo za vse srednje šole. Do subvencije so upravičeni dijaki, če znaša neto mesečni dohodek:
- do 42 % neto povprečne plače – polna subvencija,
- nad 42 % do 53 % neto povprečne plače (peti razred otroškega dodatka) – pripada 70 % cene malice oz. je cena malice 0,73 EUR
- nad 53 % do 64 % povprečne plače (šesti razred otroškega dodatka) – 40 % cene malice oz. je cena malice 1,45 EUR.
Kako do subvencije?
Starši, ki želijo uveljavljati subvencijo za šolsko prehrano, morajo prijaviti otroka na prehrano. To običajno storijo na posebnem obrazcu na šoli, praviloma v mesecu juniju za naslednje šolsko leto. Lahko pa otroka prijavijo na prehrano tudi med šolskim letom.
Šola nato sama pridobi podatke ali je otrok upravičen do subvencije in v kakšni višini. Staršem tako ni potrebno oddajati posebne vloge na Center za socialno delo, razen v primeru, da nimajo veljavne odločbe o otroškem dodatku. Starši naj bodo torej pozorni na to, da pravočasno uveljavljajo oziroma podaljšajo pravico do otroškega dodatka. Če ni sprememb, pa z letom 2019 Center za socialno delo pravico do otroškega dodatka podaljša sam.
Ker so odločbe za otroški dodatek podlaga za subvencije, morajo biti pozorni tudi starši dijakov, ko le-ti postanejo polnoletni, saj otroški dodatek pripada le do 18 leta starosti. Po tej starosti lahko morebitno subvencijo pridobijo na podlagi odločbe o državni štipendiji.
Subvencioniran je le prevzeti obrok
Učenec ali dijak, ki je upravičen do subvencije za šolsko prehrano, prejme subvencijo le za prevzeti obrok. Če obroka ne prevzame in ga niti ne odjavi pa ga mora v skladu z Zakonom o šolski prehrani – plačati v celoti.
Šole določijo na kakšen način in do katere ure se lahko posamezen obrok odjavi. Običajno velja za pravočasno odjavljen obrok, če se ga odjavi vsaj en delovni dan prej. Učencem in dijakom, ki so upravičeni do subvencije pa se prizna subvencija tudi za prvi dan odsotnosti zaradi bolezni ali drugih okoliščin.