eAsistent – intervju z mamico učiteljico
V prejšnjem prispevku o eAsistentu smo se spraševali in poskušali poiskati prednosti in slabosti takega sistema za šoloobvezne otroke in njihove starše Tokrat sem se o tem pogovarjala z učiteljico Natalijo Čerček, ki je hkrati tudi mamica, zato lahko najbolje oceni eAsistenta z obeh strani. Intervju je predolg, da bi ga dodala kot komentar k prejšnjemu prispevku, zato sem se odločila, da ga objavim kot samostojni prispevek. Pa nama “prisluhnimo”:
Vprašanja za učiteljico
Kakšne spremembe ti je kot učiteljici prinesla uporaba eAsistenta?
eAsistent nudi velik spekter dokumentov v elektronski obliki, od dnevnika, redovalnice, matičnih listov, obvestil o uspehu, spričeval, do možnosti e-komunikacije s starši, sodelavci ter vpogleda staršem v dogajanje pri vzgojno-izobraževalnem procesu. V bistvu je popolnoma vse na enem mestu. Učitelj v veliko manj časa naredi veliko več. eAsistent opravi kar nekaj dela namesto učitelja. Vodi statistiko (realizacija predmeta, obisk pouka, uspeh učenca, uspešnost preizkusa znanja…) namesto učitelja. Tudi kadar narediš napako, jo zlahka popraviš, kar je v dokumentih papirnate oblike bil velik problem.
Je uporaba enostavna, ali je potreben čas in napor za osvojitev omenjene tehnologije?
Uporaba je več kot enostavna. V eAsistenttu so tudi navodila za delo, ki jim zlahka slediš in potrebno znanje in veščine usvojiš.
Vprašanja za starša
Ali kot starš uporabljate eAsistent za svojega otroka?
Da. Kot starš sem uporabljala eAsistentt kot mama dijaka v 1. in 2. letniku srednje šole, torej dve šolski leti.
Kakšne prednosti vidite v tem?
Prednosti so velike. V vsakem trenutku lahko vidim, katero učno snov so obravnavali, ali je prisoten pri pouku, ali je njegovo vedenje med poukom zabeleženo kot neprimerno, kaj je za domačo nalogo, kdaj so planirani športni dnevi, preizkusi znanja, katere ocene je pridobil … Tudi v stik z učiteljem lahko vstopim kadarkoli in je komunikacija sprotna.
Nekateri menijo, da je takšen nadzor nad otrokom škodljiv in lahko povzroči to, da se otrok razvije v popolnoma neodgovornega in nesamostojnega človeka. Kaj menite vi?
Zagotovo je, da so si otroci zelo različni. Težko stvari posplošujem in ne bi bilo prav, da bi. Lahko povem le zase in za svojega otroka. Oba s sinom sva navdušena nad eAsistentom. Morda je to zato, ker je moj otrok delil vse informacije v zvezi s šolo iskreno in sproti že vsa leta šolanja. Moj otrok je samostojen in odgovoren. Redno obiskuje pouk, vestno opravlja šolske obveznosti, ob koncu šolskega leta je dosegel prav dober uspeh. Je takšen otrok, kot bi si ga želel vsak starš.
Če pa se lahko izrazim kot mama in hkrati učiteljica, lahko na podlagi pogovorov z drugimi starši povem, da je eAsistent še kako dobrodošel v primerih, ko učenci/dijaki neopravičeno izostajajo od pouka, imajo negativne ocene, se nespoštljivo vedejo do učiteljev in sošolcev ter se lahko ukrepa veliko prej, preden je prepozno. Marsikdo tudi ne ve, da so v eAsistentu za starša vidne ocene šele po preteku enega tedna, od kar je bila ocena pridobljena. Ko sem se obrnila na upravo eAsistenta, so mi odgovorili, da je to zato, da lahko v tem času učenec/dijak sam pove staršu, katero oceno je pridobil. Tako se lahko razvija zaupanje med staršem in otrokom.
V mojem/našem primeru sprememb ni. Moj otrok je še naprej zadovoljen, uspešen in rad hodi v šolo, kar je zame, kot mamo, znak, da se v šoli dobro počuti.
Starši, ki imajo otroke s težavami, pa poročajo, da jim uporaba eAsistenta pomaga usmerjati otroka na pravo, uspešno pot.
Zakaj menite, da je eAsistent dobra iz vidika vašega otroka?
V našem primeru nam zaradi uporabe eAsistenta niso več potrebni pogovori, ki vključujejo formalne vsebine in podrobnosti vzgojno-izobraževalnega procesa. Več skupnega časa, ki ga je v današnjem času tako malo, sedaj lahko namenjamo sproščujočim temam, pogovorom o občutkih, diskusijam o aktualnih dogajanjih.
Mamici – učiteljicim Nataliji Čerček se zahvaljujem, da si je vzela čas za odgovore na postavljena vprašanja.