Organiziraj dan, uredi življenje
Se tudi vam kdaj zazdi, da življenje kar leti mimo in da se nič kaj dosti ne spremeni? Se vam kdaj zgodi, da ob novem letu pišete seznam ciljev in zaobljub, ki je presenetljivo podoben lanskemu in si ponovno rečete, da tokrat pa res?
Spremembe so edina stalnica v življenju, so rekli že mnogi. In najbolje je, da jih sprejmemo z odprtimi rokami, se jih veselimo in uživamo v sleherni od njih. Vsaka sprememba, je lahko le sprememba na bolje. Četudi včasih na začetku izgleda drugače. Kako pa se lotimo načrtne spremembe?
Tudi kadar si želimo velikih sprememb in imamo velike cilje, je te treba razdeliti na majhne korake. Dolgoročne cilje razdelimo na letne, letne na mesečne, mesečne na tedenske in te na dnevne. Če nismo navajeni discipline in nam samokontrola dela preglavice, je najbolje, da si naredimo natančen urnik, ki bo zajel vse naše najnujnejše obveznosti, redne obveze in najdrznejše želje. Zakaj tudi želje? Hja, če želja ne postavimo v koledar, bodo za vedno ostale neuresničene želje.
Vem, da ste prebrali že na stotine člankov ali celo debele kupe knjig o organizaciji, disciplini, samo-motivaciji in podobnem. In ne trdim, da vas bo ta članek naučil nekaj novega. Bom pa iskrena in direktna. Tudi če ne boste prebrali niti ene same nove besede, se lahko spremeni masikaj. Lahko se vam življenje postavi na glavo. Lahko se zgodi, da vam življenje postane všeč! Lahko pa se nič ne spremeni. Odvisno je izključno od vas! Tudi tukaj bi lahko naštela mnogo odločnih knjig, ki pomagajo pri urejanju življenja in samega sebe. Lahko bi vam dala več strani dolg seznam povezav do člankov, kako si organizirati dan, da boste bolj produktivni in da hkrati ne pregorite. Namesto tega bom z vami delila znanja in izkušnje, nasvete, ki so delovali pri meni, ki niso preveč komplicirani. In ki so izvedljivi!
Torej, organizacija življenja je organizacija in kontrola lastnih misli, časa in delovanja. Danes se bom osredotočila na drugi dve postavki, na čas in delovanje. Nimate dovolj časa? Si vsak dan želite, da bi imel dan vsaj 25 ur? Če bi bilo tako, bi uspeli dokončati to in ono? Res? Ste prepričani?
Kako pa je potem mogoče, da so na svetu ljudje, ki dejansko imajo dovolj časa za vse? Kako je možno, da hodijo po svetu uspešni, zdravi in spočiti ljudje? Dejavnikov je več, a vsi imajo tudi nekaj skupnega: vsaj v začetku so svoj čas dobro organizirali in tako imeli možnost polno izkoristiti vsako minuto.
Recept? Ha, čarobne paličice ni, so pa določeni triki, ki ponavadi delujejo.
Kako torej najbolje izkoristiti svoj čas?
1. Vzemite prazen list papirja, po možnosti brezčrten in pisalo. Začnite pisati vse, kar vam pade na pamet, popolnoma brez cenzure, ko pomislite na čas, svoj urnik, vse, kar bi morali storiti, vse, za kar se vam zdi, da vedno zmanjka časa in vse, kar vam vzame preveč časa. Brez cenzure, brez logike.
2. Začnite urejati seznam, najbolje na nov list papirja. Točke, ki vam bodo v pomoč:
- Aktivnosti: služba oziroma posel, družina, hobiji, šport, glasba, čas zase, osebna higiena, kuhanje, pospravljanje, otroci, partner, skrite želje, obisk starih staršev, sestanki društva, meditacija, kavica s prijateljico, knjižnica, kino, plezanje, pisanje dnevnika, gledanje TV, branje e-pošte, facebook, malica, sestanek z vodstvom podjetja, otrokove popoldanske dejavnosti, masaža, fitnes, plesni tečaj, slikarski krožek, …
- Časovni okvir pogostosti: vsakodnevno, tedensko, samo ob vikendih, mesečno, letno, vsake pol leta, …
- Časovni okvir drugič – koliko časa potrebujemo za dejavnost: npr. tuš 15 minut, branje 30 minut vsak drugi dan, nogomet 2 uri, popoldanska obrt 3 ure dnevno razen nedelje, meditacija vsako jutro 20 minut, sprehod vsak večer 30 minut, …
Vse na papirju? Če se še kaj sproti spomnite, le dodajte, na vse sezname. S prvega (tistega brez cenzure) boste počasi črtali dejavnosti, ki ste jih že vnesli v koledar oziroma urnik. Do zdaj smo držali svinčnik v rokah, na tem mestu pa toplo priporočam uporabo elektronskih pripomočkov. Na spletu se najde cel kup aplikacij in programov za računalnik, telefone in tablice. Lahko pobrskate, kaj vam najbolj ustreza, če pa nimate časa (ho, zdaj ga boste imeli!), priporočam uporabo dobrega starega strička Googlea in Google Koledarja. Zadeva je preprosta za uporabo, omogoča deljenje na vseh napravah in svoj koledarček boste lahko barvali po mili volji.
Kaj mi je še všeč pri teh aplikacijah?
Delujejo kot mesečni, letni koledar in deluje kot dnevni urnik. Predvsem tisti del, ki sem ga imenovala “časovni okvir pogostosti” je zelo poenostavljen. Rojstni dnevi ne bodo motili državnih praznikov, pri počitnicah lahko obkljukamo celodnevni način in kadarkoli ga lahko natisneš in počiš na steno, zatlačiš v mali planerček ali porineš partnerju v avto.
Namigi za vnašanje v koledar
Najprej vnesite vse, kar je res fiksno in na kar nimate večjega vpliva, npr. delovni čas. Nikakor ne pozabite na spanje! Priporočljivo je, da zaspite pred 23h in da med enajsto in drugo uro zjutraj ne tavate okrog. Če to ni izvedljivo (nočne izmene in podobno), boste to upoštevali kdaj kasneje. Spite 6 do 8 ur dnevno in poslušajte svoje telo. Kadar telo zahteva 10 ur ali več, nekaj ni v redu.
Nato vnesite vse, kar redno počnete. Tu priporočam omejen in skrajšan čas uporabe računalnika in televizorja. Če računalnik potrebujete za delo, bodite fer do sebe in si določite, kdaj brskate po spletu, facebookate, berete privat e-maile. Te dejavnosti vzamejo veliko več časa kot si predstavljamo in veliiiko več kot je nujno potrebno.
Postavite si prioritete
Če bi npr. radi bolje poskrbeli za svoje telo, več časa rezervirajte za športne dejavnosti in morda pravilno pripravo hrane.
Najpomembnejše: urnik je narejen po vaši meri. A sam sebi ne služi, morali se ga boste držati!
Ste prišli do sem? Mogoče že delujem kot control freak ali kaj podobnega? Ne skrbite. Ta prvi urnik je namenjen predvsem temu, da ugotovite, koliko časa dejansko porabite za stvari, ki jih počnete v življenju in temu, da se lotite stvari, ki jih že predolgo odlašate. Rezervirajte si tudi čas zase in v tistem času nikakor ne pospravljajte po hiši! Čas zase pomeni sprostitev in razvajanje duše! Ta urnik vam bo pokazal, kdaj zabluzite in kdaj preveč drvite skozi življenje. In kadarkoli ugotovite, da ste urnik preveč natrpali, si ga lahko prilagodite. Ostanite zvesti sebi in to orodje vam bo služilo. Kmalu ga morda ne boste več potrebovali, še prej pa se boste veselili vsake prečrtane alineje na “to-do” seznamih.
Končno se postavi zase, organiziraj dan in sprejmi urejeno življenje! Več opravljenih nalog prinaša več zadovoljstva in več energije za nove izzive!