Država, mati vseh davkov
Po vsej zmešnjavi, jezi in nervozi med ljudmi, ki so povzročile geodetske uprave z informativnimi izračuni davka na nepremičnine, se je država le odločila stopiti korak nazaj in nepremičninski davek odložila za nedoločen čas. Vseeno pa bi se moral vsakdo izmed nas zavedati, da bo ta davek država slej kot prej morala urediti. Navsezadnje je država s temi izračuni odkrila, da imamo po vsej Sloveniji ogromno zemljišč, kjer potekajo ceste ali pa so druge javne površine, za katere lokalne samouprave nimajo soglasij lastnikov za vpis v zemljiško knjigo.
Poznam primer lastnika hiše na Štajerskem in po eni izmed njegovih parcel poteka del lokalne ceste. Po prejemu informativnega izračuna je ugotovil, da je občina to parcelo, ki je kot je vpisano v zemljiško knjigo in kot je bilo na vseh izračunih do sedaj gozdno zemljišče, samovoljno spremenila v stavbno zemljišče. Posledično je vrednost tega zemljišča v primerjavi še z lanskim letom narasla na skoraj stokratno vrednost. Naj samo omenim, da gre za nekaj gozda ter nekaj travnika, ki leži na strmem terenu in da po tej parceli poteka tudi privatna cesta. Kot so na splošno javno pozivali ljudi, ki so prejeli te izračune in začudeni ugotavljali bodisi da gre za spremembo namembnosti zemljišča, previsoko ocenjeno vrednost, itd., naj ne izgubljajo časa, pač pa takoj uredijo kakršnakoli neskladja pri ustreznih geodetskih upravah, ki so potem pokale po šivih, je tudi ta lastnik nemudoma podal pritožbo. Na geodetski upravi so ga napotili na občino, saj so podatke o zemljišču prejeli ravno od nje. Na občini je vložil pritožbo, priložil dokazila in kot je po dobri stari navadi v tej občini in še marsikje, verjetno zaradi strahotne gneče, ne izdajajo potrdil o vložitvi pritožbe, pač pa ste se morali zadovoljiti z njihovo besedo, da bodo vašo vlogo obravnavali kakor hitro bo možno. Skratka, po preteku enega meseca je ta lastnik namesto rešitve njegove pritožbe od občine prejel dopis, v katerem ga naproša za brezplačni prenos dela tega zemljišča, po katerem poteka lokalna cesta in katere on sam sploh ne uporablja. Najprej se človek vpraša, ja kaj pa je danes še brezplačno in kako je možno, da občina še preden je rešila vašo pritožbo, od vas zahteva, da vi rešite njen problem. Vzrok se najbrž skriva v tem, da jim je še nedavno tekla voda v grlo, saj so morale občine vse nepremičninske »lapsuse« rešiti do konca marca. Kasneje jim je uspelo pridobiti še nekaj časa, da bi uredili vso zmešnjavo ali bolje rečeno popravili svoje napake, ki jih niso pravočasno reševali. Seveda so omenjenemu lastniku na občini zagotovili, da niso vedeli, da je ravno zaradi te parcele podal pritožbo, na katero niti slučajno ni prejel nobenega odgovora, kaj šele da bi bila urejena kakršnakoli sprememba na geodetski upravi. Potem pa se odpre novo vprašanje, ja po kakšnem sistemu pa delujejo te naše občine, ali smo v kameni ali v računalniški dobi. Namreč za kakršenkoli postopek nas popišejo od nog do glave, pa vendar pri izstavljanju dopisov ne vedo, da smo v nekem postopku, ne vem čemu potem od nas zahtevajo vsakokratno izpolnjevanje birokratskih obrazcev, ki vključujejo naše ime in naslov, matično ali pa davčno številko (včasih oboje). Verjamem, da današnji računalniški programi omogočajo znotraj ene enote, pa tudi medsebojno, vpogled stanja, zgolj na osnovi enega izmed omenjenih podatkov. Kakorkoli, pritožba je bila zavrnjena, ker se ta občina drži Pravilnika o določanju zemljišč za gradnjo stavb in odloča o ustreznosti zemljišča brez, da bi si sploh fizično ogledala zemljišče.
Torej, kakšne posledice ima zgolj poskus uvedbe nepremičninskega davka, ker občine sledijo predpisom, dejansko stanje pa jih sploh ne zanima? Precejšnje. Medtem, ko se je država po liniji najmanjšega upora odločila, da bo namesto nepremičninskega davka, raje uvedla višji DDV, bodo morale občine svojo malomarnost in samovoljnost reševati še mesece in to verjetno ne bo »pro bono«. Državi je konec koncev vseeno na koliko glav bo morala stopiti, le da bo dosegla svoje. Ne upošteva dejstva, da bo z višjim DDV-jem dodatno obremenila gospodarstvo in udarila tudi najbolj ranljive sloje prebivalstva, zanjo je pomembno da javni sektor ostaja nedotaknjen (ne glede na to koliko napak dela in v določenih primerih mlati prazno slamo).
Kar se tiče nepremičninskega davka, pa je samo vprašanje časa, kdaj ga bo morala po ukazu EU le uvesti.