Bralni kotiček – kaj berem in priporočam v branje (št. 1)
Vedno sem rada brala, vendar sem velikokrat naletela na naslednji problem: na internetu ali drugih medijih sem zasledila kakšno dobro knjigo, vendar nisem mogla priti do nje (ali je v Sloveniji nismo imeli ali pa še ni bila prevedena v Slovenščino). Tako sem potem počasi začela brati kar v angleščini in odkar sem si par let nazaj umislila e-bralnik Amazon Kindle dostop do dobrih knjig ni več problem. Tako jih vsak mesec preberem cca. 10 in v nadaljevanju bom predstavila nekaj knjig, ki sem jih prebrala pred kratkim in jih tudi toplo priporočam. Berem najrazličnejše zvrsti, tako da upam da se bo našlo kaj za vsakogar. Prav tako sem se potrudila in preverila, da se vse spodaj navedene knjige da dobiti pri nas (in v slovenščini).
Tess Gerritsen: Skrivnost zapuščenega vrta (The Bone Garden)
Medicinski zgodovinski triler, Mladinska knjiga, 2011
Tess Gerritsen je mednarodna najbolje prodajana avtorica, med drugim tudi avtorica serije romanov Rizzoli in Isles. Po tej seriji knjig je posneta televizijska serija, ki pri reševanju zločinov sledi detektivki Jane Rizzoli in mrliški oglednici dr. Mauri Isles – več o tej seriji knjig kdaj drugič.
Knjiga Skrivnost zapuščenega vrta je sestavljena iz dveh zgodb, vpletenih v eno. Prvi del zgodbe se odvija v sedanjosti. Julia Hamill na vrtu svoje nove podeželske hiše v Massachusettsu odkrije človeško lobanjo, mrliška oglednica dr. Maura Isles pa ugotovi, da gre za žensko, ki je bila nedvomno umorjena. Drugi del zgodbe se dogaja v Bostonu leta 1830, kjer študent medicine Norris Marshall denar za študij služi tako, da ropa pokopališča in prodaja mrliče na črnem trgu. Na drugi strani imamo Rose Connolly, ki ji pri porodu umre sestra in skrbi za svojo nečakinjo Maggy. Norris in Rose se spoznata v bolnišnici, oba sta priči umorov, za katere policija sumi Norrisa in skupaj začneta z iskanjem resničnega morilca.
Avtorica je tudi zdravnica in v knjigi spoznamo zgodovino usposabljanja v zdravstvenih šolah in razmere v bolnišnicah v 19. stoletju v ZDA. Naučimo se vrsto zanimivih zgodovinskih malenkosti o kraji mrličev, ”poporodni kugi” in kako so vsi mislili da si je neumno umivati roke!!! Ena od oseb v knjigi, Oliver Wendell Holmes, je v 1843 uvedel novo prakso v ameriški medicini, in sicer je predlagal, da si zdravniki med pacienti umijejo roke in tako kontrolirajo ”poporodno kugo” in druge bolezni. Lahko bi rekla, da so najšibkejši deli knjige té, ki se dogajajo v sedanjosti. Kljub temu so prehodi med njimi in letom 1830 gladko narejeni. V njej so presenetljivi preobrati, ki jih ne pričakuješ, vendar so povsem verjetni. Skrivnost zapuščenega vrta velja za enega avtoričinih najboljših del.
Anthony Doerr: Vsa ta nevidna svetloba (All the Light We Cannot See)
Zgodovinski roman, Mladinska knjiga, 2016
Mogoče ste v zadnjem času kaj več slišali o tej knjigi, vsaj jaz sem jo videla v izložbah vseh knjigarn. Po navadi vojni romani niso ravno prva tematika, po kateri posežem, ampak sem rekla, da vidim, za kaj gre – poleg tega pa je avtor za to knjigo leta 2015 dobil tudi Pulitzerjevo nagrado. Je zgodba o otroštvu, ki je bilo prekinjeno zaradi vojne. Govori o slepem francoskem dekletu in nemškem fantu, katerih poti se srečata v okupirani Franciji, kjer poskušata oba preživeti opustošenje 2. svetovne vojne. Enega poganja moč knjig, drugega pa globoka ljubezen do znanosti. Marie-Laure z očetom živi v Parizu, blizu naravoslovnega muzeja, kjer dela kot ključar. Oče ji izdela natančno miniaturno maketo soseske, tako da se jo nauči na dotik in si lahko navigira pot domov. Ko je stara 12 let, nacisti okupirajo Pariz in z očetom pobegneta v z zidom obdano mestece Saint-Malo, kjer v samoti v visoki hiši ob morju živi njen prastric. S seboj sta prinesla tudi najbolj dragocen in nevaren dragulj iz muzeja. V rudarskem mestu v Nemčiji sirota Werner odrašča s svojo mlajšo sestro. Pri 8-ih letih najde pokvarjen radio, ki ga popravi in hitro se razširi glas o talentiranem dečku. Nadarjenost ga pripelje na brutalno akademijo za Hitlerjevo mladino, kasneje pa na posebno nalogo, kjer mora izslediti nezakonita radijska oddajanja (upornike). Bolj in bolj se zaveda cene svoje inteligence, potuje skozi srce vojne in končno, v Saint-Malo, kjer se njegova zgodba in zgodba Marie-Laure približujeta.
To je najbolj zastrašujoče lepa knjiga, kar sem jih kdaj prebrala. Polna je bogatih podrobnosti in lepih metafor, ki ti prikažejo čudovito sliko. Hitro sem se zaljubila v veliko oseb v knjigi in všeč mi je bilo, kako so se vsa njihova življenja prepletla skupaj. Glede na to, v katerem časovnem obdobju se je zgodba dogajala, sem vedela, da bo konec boleč. Vsekakor priporočam za branje, tudi če taka tematika ni nekaj, kar bi po navadi izbrali. Zelo zanimiva, ampak že takoj povem, da to ni take vrste knjiga, ki bi vam dvignila razpoloženje.
Ruth Ware: Ženska v kabini številka 10 (The Woman in Cabin 10),
Psihološki triler, Založba Učila International, d.o.o., 2016
Zgodba se vrti okoli novinarke Lo Blacklock, ki piše za potovalno revijo. Po travmatičnem vlomu v njeno stanovanje se ji ponudi priložnost za razkošno križarjenje na luksuzni ladji. Kar si je predstavljala kot oddih in poslovno priložnost, se je izkazalo za nočno moro. Neke noči skozi okno svoje kabine sliši pljusk vode in zdi se ji, da je na vodni gladini za trenutek videla človeški obraz. Lo nihče ne verjame, nihče na ladji ni pogrešan, na koncu že misli, da se ji meša.
Knjiga vsekakor predstavlja intenzivno branje – je hitra in te potegne že pri prvem poglavju. Je vsekakor divja vožnja, napetost je velika, tako da traja nekaj časa, da se pomiriš in ravno to mi je všeč. Zaradi nekaj odličnih preobratov te pusti ugibati, kaj se je dejansko zgodilo in kdo je bil vpleten. Mogoče bi imel kdo problem slediti vsem osebam v knjigi, ampak mislim, da ni tako hudo, da bi zmotilo zgodbo. Prav tako je nekaj stvari, ki so se zgodile v knjigi, za katere nisem čutila, da bi bile odgovorjene. Sicer je konec intenziven, razburljiv in zadovoljujoč, s presenetljivim preobratom za še eno prijetno branje.