Balkonski vrtiček za začetnike
Ureditev majhnega vrta na balkonu je predvsem praktična. Mnogi, ki živijo predvsem v blokih, nimajo lastne zemlje in posledično vrtov. Ena izmed prikupnih rešitev te težave je ureditev zelenjavne oaze na balkonu. S tem se lahko pregovorno ubije kar tri muhe na en mah. Zadosti se želji po vrtnarjenju, poskrbi za vzgojo kolikor toliko zdravega pridelka in z rastlinjem polepša bivanjski prostor.
Priprava načrta
Skoraj vsako leto posadim kako malenkost, če ne drugega cvetlico ali zdravilno zel. Mama ureja večji del vrta, ostali občasno priskočimo na pomoč. Ko je treba kdaj kaj zaliti, opleti in podobno. Letos pa sem se odločila za zeleni kotiček na balkonu.
V knjižnici sem si izposodila nekaj knjig o vrtnarjenju in podrobneje spoznala lastnosti zelenjave, ki jo rada jem in bi jo lahko posadila. Odločila sem se za češnjev paradižnik (primeren za v sendvič), por in cvetačo. Med pestro ponudbo sem izbrala še drobnjak. Poleg tega sem kupila dve sadiki ameriških borovnic ter nekaj semen cvetja – nočno lepotico in metuljev vrt. Slednji je še posebej zanimiv, saj vsebuje semena različnih cvetlic, ki ne cvetijo istočasno. Ko ene odcvetijo, druge zacvetijo. Privlačijo pa nežne metulje. Ti so mi že od nekdaj pri srcu.
Ker doma nisem imela korit za sadike, sem kupila dve večji, za zelenjavo. Ter nekaj majhnih lončkov, za sejanje. Cenejša različica slednjih so lahko jogurtovi lončki, v katere se na dnu naredi luknjice. Lahko se uporabi tudi role toaletnega papirja. Pomembno pa je, da imajo vsi lončki sadik podstavke, saj mora voda po zalivanju odtekati. Manjše rastline, ki ne potrebujejo veliko vode, se lahko postavi kar v kartonasto škatlo.
Vsaka kupljena vrečka s semeni ima ponavadi slikovno oznako sejanja. Z navedbo mesecev, v katerih se lahko seje in sadi. Tako, da lahko tudi popoln začetnik takoj dobi predstavo o sami osnovi vrtnarjenja.
Nekaj vrst zelenjave se lahko aprila poseje neposredno v vrt, za vzgojo drugih pa potrebujemo sadike. Semena so cenejša od sadik, zato lahko slednje vzgojimo kar sami. Nekatere sadimo šele meseca maja.
Pomladna akcija
Izbrana semena sem posejala v prvi polovici marca. Danes, v začetku aprila so lepo vzklila, sadike so že malce zrasle. Večina semen namreč potrebuje dva do tri tedne, da vzklijejo, in se poženejo v višave. Nekatera pa dlje, do štiri tedne. Na primer, semena drobnjaka. Na prodaj so tudi večinoma plastični ‘prekati’, v katerih se lahko posamične sadike še posebej loči. Ne rastejo tako skupaj, kot moje na fotografiji.
Čez nekaj dni bom sadike pora in češnjevega paradižnika presadila v korita in lonce.
No, naj še malce opišem svoje vrtnarsko ustvarjanje. Borovnice sem konec marca presadila v vrt. Potrebujejo predvsem sončno lego, najbolje pa uspevajo v kisli zemlji. Njihovo presajanje je drugače najbolj primerno jeseni. Cvetlica po imenu Nočna lepotica že razkazuje svoje prelestne, svetlo zelene liste in krasi mojo pisalno mizo. Miniaturna vrtnica tudi pridno uspeva, raste na balkonu. Presadila sem jo namreč v večji lonec, ji dodala kvalitetno prst za rast cvetlic.
Na vrsto pa čakajo tudi semena sončnice. Ta so me navdušila že kake dve leti nazaj. Posejala sem jih na vrt in uspelo jih je kar trideset. Družno so tvorile prav lično naravno ogrado na obrobju grede. Njihova zrna so nahranila predvsem ptice, katerih je pri nas ogromno.
Urejanje balkonskega vrta ni zelo zahtevno, saj zanj ne potrebujemo veliko časa. Cvetje in zelenjava prostor spremenita v privlačen kotiček za preživljanje prostega časa. Popestrita pusti beton. Najlepše pri vsem pa je opazovanje same rasti rastlin.