Ideja za adventni koledar malo drugače
Kmalu bo tu december in z njim tudi adventni čas, ki je čas pričakovanja božiča.
Poleg prižiganja svečk na adventnem venčku, v tem času tudi odpiramo okenca na adventnem koledarju, kar je še posebej zanimivo otrokom. A zakaj bi adventni koledar napolnili z drobnimi darili in sladkarijami, če ga lahko z nečim veliko boljšim? Podarimo otrokom nekaj neprecenljivega – skupni čas.
Sama že nekaj let prakticiram takšno obliko adventnega koledarja in ne samo, da je hčerka navdušena, pravzaprav v tem uživa cela družina. Že res, da takšen adventni koledar od nas zahteva malce več prilagajanja in tudi časa, a je vredno, saj je konec koncev pomen pričakovanja božiča in božič tudi v medsebojni ljubezni, spoštovanju in podarjenem času. Seveda ji za kakšen dan poleg listka z nalogo pripravim tudi njen najljubši čokoladni bonbonček, sponko za lase, … A naloge so tiste, ki navdušijo, skupaj preživet čas pa tisti, ki ga v teh norih časi še najbolj potrebujemo. V naloge pa zlahka vključimo tudi tiste dejavnosti, ki bi jih tako ali tako tekom decembra naredili.
Adventni koledar malo drugače – kaj potrebujemo?
Pravzaprav ne veliko. Liste papirja in svinčnik. Če imate to, imate vse. Seveda te listke potem nekako lično zapakirate oz. pripravite.
Eno leto sem listke z nalogami dala v majhne vrečice, označene s številkami in jih položila v pleteno košaro iz katere jih je potem jemala. Letos bom iz papirjev z napisanimi nalogami za adventni koledar naredila zvitke in jih zavezala skupaj s pentljo in jih dala v steklen kozarec, ki ga bom premazala z bleščicami in mu okoli vratu zavezala pentljo. Pa še veliko drugih idej je, verjamem, da boste našli pravo.
Pa naloge? Tu upoštevajte kaj otrok rad počne. Ker moja petletna hči rada ustvarja in kuha tudi takšne naloge vključim. Oddaljeni sorodniki? Vključite jih v seznam. Naj bodo naloge iz adventnega koledarja za zabavo cele družine. Spodaj bom nanizala nekaj idej (potrebujete jih 24) kaj lahko napišete na listke z nalogami.
Ideje za naloge:
- Z mamico prižigita prvo svečko na adventnem venčku in se pogovorita o pomenu vsake prižgane svečke.
- V dnevni sobi pripravi piknik s sadjem (lahko narediš tudi smuti) za vso družino.
- Pokliči staro mamo in poklepetajta.
- Z mamico okrasita stopnišče in dnevno sobo z zimsko dekoracijo.
- Mamico in atija pelji na sprehod po tvoji izbiri.
- Skupaj z mamico skuhajta kavo in kakav ter dedka in babico povabi na druženje.
- Speči piškote.
- Pripravi zabavo z glasbo za vso družino.
- Z mamico naredita voščilnice.
- Po sprehodu skrtači Neli (op.a. kuža).
- Z mamico Naredite okraske in z njimi okrasita okna.
- Izberi družabno igro in k igranju povabi vso družino.
- Odpravite se na drsališče, po drsanju pa na čaj.
- Z atijem in mamico pojdite na večerni ogled lučk v mesto.
- Naredi pisano verigo iz papirja in z njo okrasi svojo sobo.
- Povabi prijateljico na kakav in igranje.
- Z mamico napišita voščilnice.
- Z atijem in mamico odnesi voščilnice na pošto in potem se sprehodite skozi mesto in si privoščite pečen kostanj.
- Z mamico si ob prijetni glasbi privoščita razvajanje in nego. Masko za obraz naredita sami! (počešita druga drugo, nanesita in uredita si lase, obraz, nohte, …)
- Izberi svojo najljubšo jed ali sladico in jo pripravi.
- Atiju pomagaj napeljati lučke, mamici pa poskrbeti za dekoracijo pred hišo.
- Ob božični glasbi skupaj ustvarjajte po tvoji izbiri.
- Skupaj postavite smrekico.
- Z mamico preberita tvojo najljubšo knjigo.
- Pojdite na sprehod in naberite mah za jaslice, potem se pogrejte s čajem. Na čaj povabi tudi dedka in babico!
- Postavite jaslice.
- Speci pokovko in skupaj si poglejte (animiran ) film ali daljšo risanko po tvoji izbiri.
- Obišči prijatelje.
Seveda je to le nekaj idej. Prilagodite jih vam in vaši družini, otrokovim interesom in starosti.
Vam pa prišepnem še en namig – ker so naši vsakdani pogosto kaotični, se kdaj seveda zgodi da v tistem dnevu določena ideja/naloga ni izvedljiva. Zato si jaz posebej v beležko po vrstnem redu napišem naloge, ki sem jih zapisala za adventni koledar in jih po potrebi večer prej kdaj malo zamenjam in obrnem vrstni red, da se naloga bolj vklopi v dinamiko tistega dne. A tudi, če se kdaj kaj zalomi … nič zato. Morda pa je prav, da nas naloge prisilijo k temu, da se vsaj decembra malo ustavimo in si vzamemo čas. Konec koncev pričakovanje božiča in božič ni v bogatih darilih in božični večerji, ampak naj postane to čas, ko se umirimo, zazremo vase in začnemo uživati v drobnih malih stvareh, predvsem pa skupaj preživetemu času, ki pa je neprecenljiv in najbolj dragocen.
Upam, da sem vam morda dala kakšno idejo ali dve, predvsem pa pogum, da se tudi vi letos lotite adventnega koledarja malo drugače.