Uvajanje goste hrane
To pa je zanimivo obdobje. Mislim, da se vse mame strinjamo s tem. Z majhno štručko se vrnemo domov iz porodnišnice in če imamo srečo, nam uspešno steče tudi dojenje. Seveda so to eni izmed najlepših trenutkov, kjer se utrjuje že tako močna vez med dojenčkom in materjo.
Materino mleko oziroma nadomestno mleko je v prvem letu najpomembnejši obrok v dojenčkovem življenju, saj otroku nudi vse vitamine in minerale, ki jih potrebuje. Kljub temu pa se kmalu mamice srečamo z novo pustolovščino. Namreč že po dopolnjenem 4. mesecu starosti strokovnjaki svetujejo postopno uvajanje goste hrane.
Kdaj začeti z uvajanjem goste hrane?
Omenila sem, da uvajanje goste hrane strokovnjaki svetujejo že dokaj kmalu- v prvi polovici otrokovega rojstva. Predvsem zato, ker ima dojenček že več ali manj urejeno prebavo. Po dopolnjenem 4.mesecu se zagotovo nehajo tudi tisti zoprni trebušni krči in je otroček bolj dovzeten za spremembe v prehrani. Seveda pa vsi otroci niso istočasno pripravljeni na tako drastične spremembe. Predvsem iz lastnih izkušenj lahko povem, da je najbolj idealen čas z uvajanje goste hrane, ko dojenček pokaže zanimanje za spremembe.
Sama imam sinčka rojenega v mesecu marcu, ker je ravno v času poletja in poletnih počitnic dopolnil 4 mesece sem se po posvetu s patronažno odločila, da uvajanje prestavim na čas po dopustu. Menila je, da bi zaradi spremembe okolja, ker smo imeli v načrtu daljši dopust lahko imel težave z želodčkom. Seveda pa sem med dopustom opazila, da ga vedno bolj zanima kaj drugi jemo. Vsak dan nas je z večjim zanimanjem opazoval pri jedi. Ravno tako je začel slabše spati ponoči in vidno je bilo opaziti, da mu materino mleko ne zadostuje več. Kljub posvetu s patronažno sem se odločila na podlagi mojih občutkov, da vseeno počasi začneva z uvajanjem goste hrane. Moje mnenje je, da je najboljši pokazatelj kdaj uvajati gosto hrano kar dojenček sam.
Kako začeti z uvajanjem goste hrane?
Predvsem priporočam, da se uvajanja lotite sproščeno in na zabaven način tako vam, kot dojenčku. Obdobje je lahko izredno zabavno – lahko bi rekli celo pustolovsko. Verjemite, da se boste nasmejale izrazom na obrazku vaših malčkov, ko bodo prvič okusili nekaj novega. Kaj hitro bodo tudi pokazali kaj jim je bolj všeč.
Strokovnjaki svetujejo, da je najbolj priporočljivo začeti z uvajanjem zelenjave in potem šele sadje. Sadje namreč vsebuje sladkor, kar vsi dobro vemo in sladke jedi načeloma dojenčkom veliko hitreje postanejo všeč. Posledično bodo zelenjavo začeli zavračati zaradi grenkega priokusa. Ravno tako pa se na začetku izognite korenju, kljub temu, da je zelenjava korenje vsebuje naravno sladkost, kar lahko povzroči navado na bolj sladke obroke. Za začetek torej en obrok mleka v dnevu zamenjajte nekaj žličk goste hrane. Zapomnite si, da dojenček potrebuje čas za spremembe. Lahko se zgodi, da bo pojedel le žličko ali dve, mogoče celo nekaj več. V primeru, da mu ne zadostuje, ga brez težav tudi podojite oziroma dodate nadomestno mleko. Nekaj dni mu enkrat na dan gosto hrano pripravljajte iz ene sestavine, nato iz druge. Kaj hitro bo to utečena rutina in boste lahko pripravljali obroke tudi že iz več sestavin. Predvsem gre tukaj zato, da v primeru kakšnih alergij, ki jih otrok morebiti ima lahko s tako metodo alergen hitro odkrijemo in se s tem izognemo kakšnim težavam. Dojenček bo razvil okus za gosto hrano in tudi vi boste imeli vsak dan izziv kaj novega lahko še pripravite svojemu malčku. Same sestavine obrokov pa seveda prilagajajte dojenčkovi starosti. Namreč zaradi določenih vsebnosti, ki jih kakšna zelenjava ali sadje vsebujejo, so le-te priporočene, da jih dojenčki zaužijejo šele po dopolnjeni določeni starosti.
Seznam živil- kdaj jih dojenček lahko zaužije vam predstavi že patronažna sestra, ki vas in vašega malčka spremlja po porodu. Zagotovo pa tudi na spletu najdete take sezname. Hrano prekuhajte v vodi. Še bolje pa je, da jo skuhate na pari, saj s slednjim živila v sebi shranijo večino vitaminov in mineralov, ki jih naši malčki potrebujejo. Le vaša domišljija in veselje do kuhanja pa vas omejujeta pri raziskovanju in ustvarjanju novih obrokov. Pasirani hrani boste s časoma lahko dodali malenkost masla in kakšno kapljico olja za dodaten okus. Kasneje, ko otrok počasi raste in že veliko bolj razvije občutek za grizenje boste hrano lahko samo premečkali in dodajali obrokom tudi koščke mesa. Govorim o belem mesu, ki ne vsebuje težko prebavljivih maščob in pa seveda tudi ribe. Zelo hitro bo tudi čas, ko bo malček sam prijel za žličko in se učil jesti. Takrat nas starše nedvomno čaka veliko čiščenja. Zagotovo bo več hrane pristalo povsod, toda nekaj pa tudi v ustih. Glavno pa je, da malčku pustite raziskovanje hrane, saj mu bo tako veliko bolj zanimivo in zabavno pri obrokih in posledično tudi manj stresno za vas. V primeru, da vam idej za kuhanje zmanjka ali pa vas prehiti čas pa imamo v trgovinah sedaj že zelo obširno izbiro hrane in obrokov za malčke s katerimi si lahko olajšamo kakšen dan. Kljub temu se vseeno poslužujte domače pripravljenih obrokov iz svežega sadja in zelenjave.
Zapomnite si. To je zabavno obdobje tako za starše, kot za dojenčke. Skupaj boste raziskovali in se zabavali. Starši se boste z malčki istočasno naučili, kakšen okus razvija vaš malček.