Ugriz kače – preventiva in ukrepanje
Med vandranjem po naravi in gorah velikokrat pozabimo na njene prebivalce. Tako nas lahko nepričakovano preseneti kakšna kača oz. njen ugriz. Kače so izredno koristne, saj pobijajo male glodalce in na takšen način skrbijo za ravnotežje v ekosistemu.
V Sloveniji živi 11 vrst kač, od tega so le 3 vrste strupene. Slovenske strupenjače lahko prepoznamo že od daleč, saj imajo čokato telo, večinoma so krajše od 70 centimetrov, imajo kratek rep, njihove oči imajo navpično zožano zenico in večinoma tudi cikcakast vzorec na hrbtu. Seveda obstajajo tudi izjeme, saj lahko najdemo črne primerke brez vzorca ali pa je vzorec nepovezan in tvori proge. Med strupene slovenske kače štejemo:
- modrasa (Vipera ammodytes),
- laški gad (Vipera aspis),
- navadni gad (Vipera berus).
Kačjih ugrizov je v Sloveniji zelo malo. V zadnjih 10 letih so zabeležili med 5-10 kačjih ugrizov na leto.
Kako se izognemo stikom s kačami?
Kače so po naravi zelo miroljubne in če vas bodo slišale se vam bodo umaknile. Kače napadejo le takrat, kadar se ustrašijo ali se počutijo ugrožene. Kadar smo na območju kač, bodimo glasni, da nas kače začutijo in zaznajo s svojimi razcepljenimi jezički. Tako se nam bodo predhodno umaknile.
Poskrbimo za ustrezno obleko in obutev. Izogibajmo se tudi polaganju rok in nog na predele, kjer se lahko skriva kača (visoka trava, skalne razpoke, pod skalami, na skalnih policah, gosto robidovje,…). Kače nas lahko presenetijo tam, kjer najmanj pričakujemo.
Kadar srečamo kačo, se ji izognimo oz. naredimo zelo velik ovinek okoli nje. Pustimo jo pri miru, je ne poskušamo prijeti ali uloviti, ali celo ubiti. Največkrat do ugrizov pride ravno v takšnih primerih. Če je bila kača predhodno ubita, se ji prav tako ne približujemo, saj ima refleks ugriza prisoten še dolgo po njeni smrti.
Prišlo je do ugriza, kaj pa sedaj?
Kadar pride do ugriza je pomembno, da pravilno odreagiramo. Najprej je pomembno, da si poskušate zapomniti kako je izgledala kača, katera vas je ugriznila. Kačo lahko slikate ali kako drugače identificirate.
Znak ugriza kače sta pikčasti rani na koži, lahko je le ena ranica ali opraskanina, predvsem je odvisno v kakšnih razmerah je prišlo do ugriza. Ranica zelo malo ali sploh nič ne krvavi. Mesto ugriza je potrebno očistiti, če bi ob mestu ugriza ostalo še kaj strupa. Rano sterilno povežite. Nikakor rane ne zarezujemo, ne sesamo in ne izžigamo. Prizadeti ud imobilizirajte po načelih prve pomoči in obiščite zdravnika.
Ugriz kače nam lahko povroči težave. Zastrupitev zaradi ugriza kače se kaže kot bolečina in otekanje okolice rane. Oteklina se širi in pojavijo se značilne modrordeče lise. Pojavijo se lahko tudi ostali znaki zastrupitve in sicer: vrtoglavica, slabost, mrzlica, pospešeno dihanje, pospešen pulz in bluvanje.
Premagajmo predsodke do kač
Ljudje imajo do kač mnogo predsodkov, zato jih pobijajo in preganjajo. Že vrsto let so zaščitene z zakonom, kar pomeni, da jih je prepovedano ubijati, preganjati, neposredno loviti ali zadrževati v ujetništvu. Poskušajmo najti sožitje z njimi in tako na vašem naslednjem vandranju po naravi bodite glasni, da vas bodo kače slišale in se vam umaknile.