Kako je paleo dieta vplivala na moje življenje
Paleo dieta je v zadnjem času ena izmed najbolj popularnih »diet« v svetu. Nikoli ne moreš slepo verjeti vsem medijskim puhlicam, ki zaradi zaslužka rastejo kot gobe po dežju, ampak nekaj pa more biti vseeno res. Zato bi z vami rada delila izkušnjo, kako je tak način prehranjevanja odlično vplival na moje telo, hkrati pa vam bom podala načine kako pripraviti drugačne in še bolj slastne jedi, kot jih niste jedli še nikoli.
Že od nekdaj se ukvarjam s športom in to se pozna tudi na mojem telesu. Vsaj tako sem mislila, dokler se nisem dobro pogledala v ogledalo in opazila blazinice maščob, ki so se začele nabirati okrog in okrog. Zavedla sem se, da se moj poln delovnik in pomanjkanje časa za telovadbo že dodobra zaznata tudi navzven. Vzela sem se v roke in se vpisala na cross fit, kjer sem spoznala paleo dieto. Na začetku sem bila zelo skeptična glede vseh pozitivnih vplivov, ki naj bi jih prinesel ta način prehranjevanja, ampak dokler ne poskusiš tudi ne moreš verjeti. Izguba teže, konec z migrenami, izboljšanje izgleda kože in predvsem prebave so bili moji največji cilji. Zato sem se odločila izkusiti na svoji lastni koži kako se je prehranjeval pračlovek. Vključila sem se v Paleoizziv, ki ga je organiziral Telovadni Klub Plamen iz Ljubljane. Torej za kaj se sploh gre?
»Paleoizziv je eksperiment, v katerem sodelujemo, da bi v praksi preverili, katera hrana pozitivno, katera pa negativno deluje na naše zdravje, počutje in performans, kot tudi, kakšni so rezultati in učinki izločevanja takšne hrane iz naših jedilnikov. Pomembno je, da pri tem ni možno vnaprej predpisati, kaj je za koga dobro in prav. Ti odgovori se razlikujejo tako od človeka do človeka, kot tudi znotraj enega samega človeka znotraj različnih življenjskih obdobij.
Paleoprehrana temelji na ideji, da je treba prehrano sodobnega človeka približati načinu prehranjevanja, ki je bila tipična za 99% časa človekove zgodovine (70-80% beljakovin in maščob živalskega izvora) in se izogniti hranilom, katerih prihod v prehrano je povzročil pojav mnogih bolezni, ki jih danes imenujemo “civilizacijske” (do 80% ogljikovih hidratov).«
Ok, sem si rekla, saj ne bo tako težko za izboljšanje življenja iz vsakodnevne prehrane izključiti par stvari in jesti tisto, kar so jedli naši predniki. Nisem pa pomislila na to, da diete name ne vplivajo dobro. Če ne morem jesti tistega, kar si želim, postanem tečna in razdražljiva in se zaradi tega stresa še bolj redim. In hvala bogu, da sem se odločila za paleo dieto, saj sem se naučila, da je junk food lahko tudi zdrav, če ga pripraviš na pravi način in iz pravih živil.
Za začetek pa malo hitre teorije. Kaj jesti pri paleo dieti in česa ne?
Najpomembnejši del paleoprehrane so beljakovine; ribe, jajca ter meso vseh oblik (priporočljivo je, da vsa hrana prihaja iz čim bolj domačih in naravnih virov).
Tudi maščobe so del te diete, saj le kako pa bi drugače spekli vse to meso in ribe. Najboljše je kokosovo olje, ki se ga res splača imeti v kuhinji, saj velikokrat prav pride tudi v kopalnici, kjer skrbimo za našo zunanjost. Tudi olivno in bučno olje sta super, sončnično pa mora romati v smeti.
Kako pa je z ogljikovimi hidrati, tistimi, ki se vežejo na iste receptorje kot kokain in se jih je dejansko še težje odvaditi? Sama sem imela največji problem z žitaricami, ki pa so strogo prepovedane zaradi glutena, ki naj bi luknjal črevesje in s tem povzročal avtoimune bolezni. Tudi sadja ni priporočljivo preveč uživati, če si želimo shujšati, ker vsebuje fruktozo, ki gre naravnost v »špeh«. Prav tako je potrebno “dati pod ključ” oreščke, kadar si želimo izgubiti nekaj odvečne telesne teže.
Pri paleoprehrani je zelo pomembna zelenjava, od katere se da kar lepo živeti (če ne verjamete, vprašajte vegetarijance).
Zakaj pa so prepovedani mleko in mlečni izdelki? Stavek “Človek je edini sesalec, ki pije mleko še ko je odrasel, pa še to od druge živali,” mi vedno privabi nasmešek na obraz. Skoraj nihče ne ve, da ko odraščamo, zgubimo toleranco na laktozo in mleka sploh ne potrebujemo. Dovoljeno je samo kokosovo mleko, ki se ga da dobiti že v vsaki trgovini in zelo paše skupaj s kavo (da, kofetarice smo lahko vesele, da se ni treba odpovedati vsaj nečemu tako nebeškemu).
Tudi za vsakodnevne »padce sladkorja« je poskrbljeno, saj si lahko privoščimo žličko medu, suhe slive ali marelice.
To so na hitro vsa navodila, ki jih mora človek spoštovati. Povedati vam moram, da jem zelo zelo okusne jedi, čeprav so možnosti hrane močno omejene. Še posebej so mi pri srcu paleo sladice, katerih recepte pa vam zaupam naslednjič.
Za konec dodajam nekaj slik, da se vam bodo pocedile sline in boste z nestrpnostjo pričakovali nadaljevanje moje zgodbe