Otroci in žepnina
Ker imam doma dve odraščajoči punci, se zavedam tudi odgovornosti glede ravnanja z denarjem in prenašanja tega odnosa nanje. Ker sem se že večkrat vprašala, pri katerih letih naj uvedem žepnino, koliko naj jima dam in kako naj jima to najbolje predstavim, sem se odločila, da raziščem to zadevo in o svojih izsledkih tudi nekaj napišem.
Zakaj je za otroke potrebna žepnina?
Otroci potrebujejo žepnino zato, da bi se naučili rokovati z denarjem, se samostojno odločati, kako ga porabiti in si znati določati finančne prioritete. Otroci se največ naučijo iz svojih izkušenj, največ odnesejo od tistih stvari, katere sami naredijo in to enako velja za razpolaganje z denarjem. Dovoliti jim je potrebno, da se zmotijo, zgrešijo in delajo napake ter se potem pogovoriti o tem, kje so delali napake in kako bi bilo naslednjič bolje. Bolje je, da grešite kot otroci, kot pa da kot odrasli slabo gospodarite z denarjem.
Kako dati otrokom žepnino?
Vsak otrok je drugačen, zato sta tudi čas in način, ki ju bodo starši izbrali, drugačna. Lahko bi rekli, da je pravi čas že tisto obdobje, ko ni več nevarnosti, da bi denar lahko pojedli, ampak so že pripravljeni denar položili v hranilnik. Otrokom ni potrebno žepnine zaslužiti, vendar je pomembno, da se naučijo razporejati z denarjem že zgodaj, da bodo lahko kot odrasli znali razporejati svojo plačo. Na začetku je pri gospodarjenju z denarjem potrebna večja kontrola in pomoč staršev.
Kolikšna bi morala biti žepnina?
Višine žepnine ni lahko določiti, ta je odvisna od vaših odgovorov na nekatera pomembna vprašanja:
- Koliko denarja želim dati;
- S koliko denarja lahko otrok razpolaga; mora ga biti dovolj, da otrok ni razočaran ali se počutil prikrajšanega glede na vrstnike, ne sme ga biti niti preveč, – logično je, da adolescenti potrebujejo več denarja;
- Žepnina se lahko poveča, če otrok dokaže, da potrebuje več denarja in ko lahko sam prevzame neke finančne izdatke.
Konstruktivno postavljanje mej
- Otrok mora razumeti pomen denarja, vendar pa ne sme verjeti, da sta od denarja odvisna uspeh in sreča. Otroci morajo dojeti, da denar ne pada z neba, ampak ga je potrebno zaslužiti.
- Na žalost večina ljudi ne dobi toliko denarja, kot ga zaslužijo s svojim delom. Zaradi določenih okoliščin v družini in družbi ne morejo v vsakem trenutku izpolniti vseh želja.
- Veliko staršev je pri zahtevah svojih otrok popustljivih in raje svoj denar porabijo zanje kot zase. Otroci velikokrat s svojim trdoglavim vztrajanjem in zahtevanjem prej ali slej dosežejo, da starši zavoljo miru popustijo.
- Odločitev o času in višini žepnine morate sprejeti skupaj z otrokom.
- Otroku je potrebno pustiti svobodo, da zapravi svoj denar za tisto, kar se njemu zdi smiselno, vendar ne sme kupovati impulzivno.
- Kot pri vseh drugih vzgojnih ukrepih, je tudi pri tem potrebno biti dosleden in se držati postavljenih pravil.
Nasveti za starše
Žepnina lahko pomaga otroku, da se nauči pomembnosti varčevanja.
- Žepnino dajajte vsak mesec ali teden na isti dan;
- Ne govorite otroku, kako naj zapravlja denar – tako se namreč ne more naučiti finančnega odločanja;
- Ko se odločate za višino žepnine, morate upoštevati realne potrebe otroka po izdatkih, upoštevajoč njegovo starost;
- Ne plačujte otroku za pospravljanje svoje sobe ali kakšnih drugih vsakodnevnih obveznosti, saj morajo le te biti ločene od žepnine;
- Otrokom dajte možnost, da denar dodatno prislužijo z opravljanjem kakšnih posebnih in dodatnih opravil;
- Gradite otrokov pozitivni odnos do denarja tako, da ga nagradite za pravilno odločanje in rokovanje z denarjem;
- Nikoli ne povezujte žepnine z ocenami;
- Nikoli ne kritizirajte otrokovih slabih odločitev in trošenja. To skupaj preučite in mu pustite, da se sooči s posledicami svojih odločitev;
- Primarna starševska dolžnost bi moral biti otroku nuditi tisto, kar potrebuje in ne vsega, kar si želijo;
- Otrokom bodite dober primer z lastnim osebnim finančnim načrtovanjem in odgovorno porabo.
Otroci in mladostniki morajo imeti priložnost za odločanje o razpolaganju z denarjem, saj lahko samo tako dozorijo v osebe, ki znajo odgovorno gospodariti z denarjem.
Kakšen je pa vaš pogled na žepnino?