Ločevanje odpadkov
Najverjetneje ni nikogar več, ki se še ni srečal z ločevanjem odpadkov, kar bo počasi postal način življenja. Celotna zadeva se je v družbi dokaj dobro prijela, a žal še vedno ne v zadostni meri. Eden izmed korakov privajanja na ločevanje je zagotovo zakonsko udejstvovanje in kaznovanje krišiteljev. A tu bi moral vsak posameznik vedeti bolje ter primakniti svoj delež. Slovenija je že v nekaterih mestih uspešno postavila ekološke otoke za odpadke, ki jih doma ne moremo ločiti. Trenutno lahko posamezno gospodinjstvo loči dokaj malo odpadkov, predvsem zaradi dejstva, da snaga še vedno ni dobavila vseh smetnjakov.
Ob pravilnem ločevanju odpadkov bi v nekem gospodinjstvu ostalo zelo malo tistih odpadkov, ki spadajao v črni smetnjak. Žal pa je celotna zadeva dokaj zahtevna, saj moramo ob tem imeti doma vsaj štiri smetnjake. Največji problem tu predstavljajo bloki ali večstanovanjske hiše, zaradi prostora, ki ga zavzamejo. Glavni odpadki gospodinjstva so embalaža, papir, steklo in bio odpadki. Vsekakor pa to niso vsi odpaki, ki jih proizvedemo, a so le ti malo manj pogosti. Sem sodijo nevarni odpadki, bela tehnika, kovine in odpadki iz gradbeništva.
Kako pravilno ločiti odpadke
Poglejmo kako pravilno ločiti odpadke, da bomo s tem pripomogli k čistejši naravi.
Embalaža
Sem spada embalaža iz umetnih mas in ovojne folije, plastenke, embalaža iz sestavljenih snovi, stiropor, plastični odpadki, plastični kozarci, čista embalaža od margarine in jogurta, tetrapak. Zaželjeno je, da so vsi ti odpadki čisti in izpraznjeni.
Papir
V smetnjak za papir spadajo revije, časopisi, embalaža iz papirja, karton, lepenka, valovita lepenka, knjige, zvezki, telefonski imeniki, prospekti, katalogi, pisemski in ovijalni papir.
Steklo
Pod steklene odpadke spadajo steklenice, kozarci vseh vrst (ločeni po barvi, na belo in barvno steklo), kozarci za vlaganje, druge steklene posode.
Biološki odpadki
To so ostanki sadja in zelenjave, ostanki hrane, jajčne lupine, ostanki kave in čaja s filter vrečkami, rez dreves in grmovja, olupki južnih sadežev, papirnati robčki, prtički, brisače, zemlja za rože, rezano cvetje, perje, pokošena trava, listje.
Kovine
So očiščene pločevinke iz aluminija, očiščene pločevinke iz bele pločevine, pločevinke hrane, pločevinke pijač, pločevinke hrane za živali, tube, kovinski pokrovi, zamaški, barvne kovine (baker,
medenina, cin …)
Gradbeni material
Sem spadajo vsi odpadki iz gradbeništva, kot je stari omet, keramične ploščice, opeka, stari tlaki brez izolacije, prane plošče, interni material (mešanica zemlje, kamenja, peska, gline …).
Bela tehnika
Sem spadajo vsi aparati, ki jih uporabljamo doma, od hladilnika, mikrovalovne pečice, pralni stroj …
Nevarni odpadki
Te odpadke je potrebno pravilno zavreči. Najbolje, da se jih odpelje v zbirni center ali na začasna premična zbirna mesta. Med te odpadke sodijo akumulatorji, baterije, zdravila, pesticidi, kozmetični izdelki, čistila, topila, lepila, kisline, embalaža onesnažena z nevarnimi snovmi, motorna olja, injekcijske igle, termometri. Ti odpadki vsebujejo sestavine nevarne za zdravje in naravo. Najpogostejši odpadek je baterija, ki jo lahko zavržemo tudi na zbirnem metu v trgovskih centrih.
Ločevanje odpadkov je pomembno za našo prihodnost, predvsem pa za prihodnost našega planeta. Takšnega kot ga bomo pustili mi, takšnega ga bomo predali naslednjim generacijam, našim otrokom, vnukom, pravnukom. In sprenevedanje ter prepričanje, zakaj bi jaz to počel, ker to ne bo vplivalo name, je napačno. Vsak lahko pripomore za boljši jutri, pa naj bo še tako majhen del. Zato je ločevanje odpadkov ”IN”.
Zanimiva tema!
Namreč, vsake nekaj tednov ugotovim, da bi po moje kakšna smet lahko sodila tudi
drugam…Na primer, papirnata-kartonasta embalaža sodi pod papir, mnogi pa mislijo, da v kanto
z napisom embalaža. Kar ta izdelek v končni fazi tudi je.
Če bi hoteli vse res specifično ločevati, bi potrebovali še mnogo več kant,…kar je predrago.
Ta sistem je boljši kot prejšnji,
a upam, da se potem na snagi vse dobro preveri…in morda kako stvar še kam drugam vrže,… Saj gre
za tisoč in eno stvar, in mislim, da kazni tu niso ravno najbolj primerne,.. Če upoštevamo zgornjo
trditev,..
Tukaj bi mogla snaga še veliko več narediti, da bi bilo ločevanje za uporabnika lažje
Na primer kaj, Lojtra? Vsi samo nekaj kritizirate in zahtevate še več. Ubistvu pa se snaga zelo trudi na tem področju. V primerjavi kako je bilo prej je ta nov način veliko veliko lažji in bolj praktičen. Za vse.
No tukaj je komentar letel le na to, da nekje še niso dostavili vseh smetnjakov (za primer modrega), ekološki otok pa je lahko tudi predaleč. Drugače pa je sistem v osnovi čisto v redu. In sam dosledno ločujem odpadke.
Zanimivo. Tudi sama sem npr. vrečko od moke, papirnato dajala med embalažo. Imam pa vprašanje, kaj pa naprimer uporabljen peki papir? Kam ga naj vtaknem? Bio ni, embalaža tudi ne, ”klasičen” papir tudi ni … Med ostale odpadke?
Če česar ne veste kam dat ali izrecno ne piše, da spada pod določen odpadek je najbolje, da ga zavržete pod ostale odpadke.