Kako do razgovora za službo
Pasivnost pri iskanju dela
»Iščem delo, iščem službo, pa nič ni,« slišim skoraj vsak dan. Tako mladi kot starejši se tožijo nad pomanjkanjem delovnih mest, medtem ko sedijo v bližnjem lokalu na kavi ali posedajo doma na kavču ter čakajo.
Dejstvo je, da je slovensko gospodarstvo še vedno v krizi, res je, da je delovnih mest premalo, kolikor je iskalcev zaposlitve, pa vendar, ni vse tako črno kot izgleda. Pravijo, da sta za prepir vedno potrebna dva. No, tu ni nič drugače. Drage dame in gospodje, brezposelni, študentje, … Vaša pasivnost je tudi del tega krča in problema, da ne najdete ustrezne zaposlitve. S pošiljanjem prošenj, naslovljenih na Spoštovani gospod/gospa (brez imena in priimka), z rutinskim pošiljanjem vedno istih prošenj in CV-jev in sedenjem doma na udobnem kavču ne boste rešili vašega problema. Ta pasivnost (četudi ne mislite tako) vam ne bo prinesla nič novega, še najmanj pa delovno mesto, katero si želite. Zato imam za vas nekaj predlogov:
Samokritičnost in plan
Najprej pri sebi razmislite, kaj bi v življenju radi počeli – delali se razume. To, da dobite službo še ne pomeni, da delate. Na list papirja si napišite, kakšne so vaše prednosti, kaj vse znate in kaj bi si želeli znati. Za seznam si vzemite čas in resnično napišite vsa vaša znanja in želje.
Na drug list papirja si napišite, kaj ne znate pa bi radi znali oziroma kaj bi morali znati, da bi dosegli vaš osebni cilj. V kolikor bi radi postali komercialist za tuje trge in ne znate angleško, je vaš primarni cilj, da se tega čim prej naučite. Izgovori kot so, nimam časa, nimam denarja, … so popolnoma brezpredmetni, saj v knjižnicah izposojajo knjige brezplačno, čas pa je zelo relativna stvar. Važna sta le vaš odnos in pristop do problema.
Cilji
Naslednji korak do novega delovnega mesta je, da naredite analizo trga. Napišite si seznam delovnih mest, ki bi jih radi zasedli. Poiščite seznam podjetji, ki vam ta delovna mesta lahko nudijo. Povsem nepomembno je, če podjetja nimajo razpisanih delovnih mest. Vaša naloga je, da pridobite vse kontakte ter podatke o tem podjetju – kaj delajo, s čim se ukvarjajo, kdo je direktor, na koga naj se obrnem, kaj bi delal na tistem mestu, kako bi jaz pripomogel k izboljšanju na tem delovnem mestu, itd., ter si vse to napšite na list, za vsako podjetje posebej.
Življenjepis (CV)
Nato si na podlagi vaše izobrazbe in predhodnih delovnih izkušenj napišite odličen življenjepis, spet za vsako podjetje posebej, saj nobeno podjetje ne išče povsem enakega kadra. Kaj naj življenjepis vsebuje, vam tu ne bom razlagala, prosim preglejte primere preko ustreznih brskalnikov in si za to vzemite čas. Če si ne znate napisati dobrega življenjepisa, potem imate že v osnovi problem in le-tega najprej rešite. Preden ste s življenjepisom zadovoljni, ga še nekajkrat preberite, da preprečite vsakršno slovnično napako. Večina delodajalcev bo življenjepis zahtevala tudi v angleškem jeziku.
Obvezno priložite tudi sliko, ki naj bo pametno izbrana. Slika naj bo vaša in na njej vi, slikani do ramen ter neobdelani. Nikoli ne pošiljajte slik, na kateri niste sami, ste jo obdelali v kakršnem koli programu ali pa ste na njej pomanjkljivo oblečeni. Ozadje naj bo enobarvno, osvetljenost slike enakomerna.
Motivacijsko pismo
Samo pošiljanje življenjepisa vam ne bo pomagalo pri pridobitvi novega delovnega mesta. Delodajalci prejmejo le-teh toliko, da lahko z njimi kurijo celo leto. Življenjepis mora obvezno spremljati motivacijsko pismo, katerega napišete za vsakega delodajalca posebej. Naslovljeni naj bo z imenom in priimkom tistega, ki je odgovoren, da vas zaposli. Nikoli ne pišite pisem na splošno, ko je Spoštovani gospod, gospa,… ampak ga naslavljajte direktno na osebo, ki vas bo zaposlila.
Motivacijsko pismo je vaš prvi kontakt z vašim potencialnim novim delodajalcem ter izredno pomembno. Ravno tako kot za življenjepis, vam o pravilih pisanja motivacijskega pisma ne bom razlagala, saj spada to v splošno pismenost in ga morate znati napisati sami. Tudi motivacijska pisma najdete na internetnih straneh, kakšno bo vaše, pa si izberite sami. Poudarjam le, naj pismo ne bo predolgo in naj zavzema le eno A4 stran. Tu napišite bistvo in ne balasta, saj zraven prilagate življenjepis, ostalo pa poveste na razgovoru. Obvezno se na koncu podpišite s črnim ali modrim kemikom.
Osebni stik
Pisanje pisem in pošiljanje elektronskih sporočil je krasna stvar, saj nam ni potrebno drugega kot računalnik in internetna povezava. No, to ste počeli do sedaj pa ni obrodilo sadov. Če želite drugačne rezultate bodo morali biti tudi vaši pristopi drugačni. Ko imate narejeno analizo trga, napisan življenjepis in motivacijsko pismo, dvignite telefonsko slušalko ter delodajalca pokličite po telefonu. Predstavite se mu in ga poizkušajte prepričati za osebni sestanek. Sebe prodajte kot najboljši artikel, ki je trenutno na trgu vendar o svojih znanjih in dosežkih nikoli ne lažite.
Če vam potencialnega delodajalca ne uspe prepričati, se domenite vsaj za to, da mu pošljete motivacijsko pismo in življenjepis. Na list papirja si zapišite, kdaj je bilo pismo poslano ter ga nato čez 3 ni ponovno pokličite in vprašajte ali ga je prejel ter ali se lahko sedaj oglasite na sestanek. Bodite vztrajni in ne dajte se kar tako odpraviti. Če reče, da nima časa, povejte, da se mu boste prilagodili in prišli, kadar ima čas. Vsekakor vztrajajte pri tem, da se osebno srečate, določite datum in uro. če sam ne ve kdaj ima čas, ga predlagajte vi, npr: “Naslednji torek ob 14h?”
Razgovor
Ko se vam uspe dogovoriti za razgovor, se morate naj ustrezno pripraviti. Še enkrat si preberite vse, kar je o tem podjetju dosegljivo po internetu, časopisih in preko ljudi, ki jih poznate. S seboj (četudi ste ga že poslali) vzemite motivacijsko pismo in življenjepis, saj se lahko zgodi, da ju delodajalec nima pri sebi.
Bodite pozorni pri izbiri oblačil in nakita. Če ste moški, oblecite nevpadljivo srajco, dolge hlače, ki naj bodo črne ali modre barve ter čiste čevlje. Imejte čiste lase, zobe, ušesa ter nohte. Pazite, da ste sveže umiti ter preprečite vonj potu z ustreznim dezodorantom.
Za ženske veljajo ista pravila glede osebne higiene kot za moške. Če se ličite, naj bodo ličila skromna, držite se pravila manj je več. Pazite, da rob pudra ne bo viden in da ga ne bo preveč. Če ste oblečene v svetla oblačila pazite, da se na robu ovratnika ne vidi sledi pudra. Oblečete lahko krilo ali hlače. Če oblečete krilo, pazite, da to ne bo krajše od dolžine kolen ter da pod njim nosite najlonske nogavice. Obutev prilagodite tako, da boste v njej lahko hodile ter, da je primerna letnemu času.
Pazite tudi na količino parfuma, saj nočete, da se vaš delodajalec v njem zaduši. Naj ga bo le toliko, da se ga vonja, če se vam oseba približa na razdaljo manj kot pol metra. Če vas skrbi slab zadah, prej nekaj malega pojejte, vendar naj to ne bo nekaj, kar vsebuje čebulo, česen, tartufe in ostalo hrano, katere vonj se težko porazgubi. Nikakor ne smete imeti v ustih žvečilnega gumija in ga žvečiti.
Ko se srečate z delodajalcem je zelo pomemben prvi stisk roke. Roko podajte odločno in čvrsto. Pazite, da stik ni premočan in ne prešibek. Če se vam roke zaradi živčnosti potijo si jih prej obrišite v robček. Nič ni hujšega kot rokovati se z toplo, potno dlanjo. Poskrbite, da se z delodajalcem srečata iz oči v oči in očesni stik tekom razgovora večkrat ponovite. Bodite samozavestni vendar skromni in pristni.
Ko dobite delo, delajte z vso močjo, saj le to prinese uspeh in denar. Brez trdega dela ni nič. Srečno.