Bosonogi tek – za in proti
Leonardo da Vinci je napisal, da je človeško stopalo inženirska mojstrovina.
Zapletenost človeškega stopala potrjuje tudi moderna medicina saj vsebuje 26 kosti, 33 sklepov in več kot 100 različnih mišic. Naše telo ima vse, kar potrebuje za hojo in tek. Obuvala ne potrebujemo. Prodajalci pa nas prepričujejo, da športna obuvala zmanjšujejo možnost poškodb in so nujno potrebna. Kdo ima prav?
Zakaj teči bos?
Razlogi za gibanje oz. tek so vsem znani:
- uravnava težo,
- izboljšuje zdravje srca in ožilja,
- veča mišično maso,
- izboljša spanec,
- sprošča stres …
Več časa kot si v gibanju, večja je možnost poškodbe. Manj poškodb naj bi bila tudi glavna prednost bosonogega teka.
Navadna športna obuvala spremenijo biomehaniko teka in povečajo možnost poškodb
Različne študije kažejo, da večja podloženost športnih obuval ne zmanjšuje poškodb, ampak jih lahko celo poveča. Podložena športna obuvala nam zmanjšajo občutenje tal pod nogami. To spremeni tek tako, da stopalo najprej pristane na peti. Obuvalo ublaži bolečino, ki bi jo ob takšnem teku čutili na petah. Tek na peto zada večjo silo na gležnje, kolena in kolke, kar poveča možnost poškodbe in obrabe. Z dvigom popularnosti bosonogega teka so večja podjetja začela proizvajati minimalistično športno obutev, ki ni obložena in se ob uporabi zelo približajo bosonogemu teku.
Ob pravilnem teku začnejo stopalni lok, gleženj in koleno delovati kot vzmet
Bosonogi tek te prisili, da tečeš po prstih oziroma po sprednjem delu stopala. Ob pravilnem teku začne stopalni lok, gleženj in koleno delovati kot vzmet.
To pomeni manjšo obrabo kolen, kolkov in zaradi tega manj poškodb in posledic v zrelejših letih.
Bosonogi tek povzroči tudi druge spremembe, kot so:
- večja razdalja med palcem in kazalcem na nogi,
- debelejša koža na podplatih,
- močnejši in večji stopalni lok.
Ali se že odpravljate bosi v trgovino po minimalistično obuvalo? Preberite do konca.
Pri ljudeh s telesnimi deformacijami bosonogi tek povzroči še hitrejše in hujše poškodbe
Naravna selekcija, preživetje najmočnejših. To pravilo za človeško raso že generacije ne velja več. Alergija na oreške, čebelje pike? V naravi bi najbrž umrli že preden bi se lahko razmnoževali. Tudi telesne abnormalnosti so v današnjem življenju le ovira, ne pa naš konec. Nekateri ljudje imajo že od rojstva takšne telesne abnormalnosti, da nujno potrebujejo ortopedski vložek za hojo in tek. Moderno življenje povzroči drugačen telesni razvoj kot so ga imeli naši predniki. Na primer otrok, ki je obut od rojstva do šestega leta, ima večjo možnost, da razvije plosko stopalo.
Ali smo še vedno primerni za bosonogi tek?
Spoznajte svoje telo
Če vas bosonogi tek zanima, začnite počasi. Najprej samo hodite bosi in počasi preidite na kratke teke. Mogoče imate kakšno abnormalnost, za katero ne veste in vas bo ob bosonogem teku ovirala ali povzročila poškodbo pri pretiravanju. Posvetovanje z zdravnikom ne bo škodilo. Nekatere abnormalnosti bosonogi tek lahko odpravi, kot je nizek in šibek lok. V vsakem primeru s prehitrim začetkom tvegate poškodbe. Mišice se morajo navaditi na novo biomehaniko.
Na spletu so napotki in videoposnetki, ki vas bodo dodatno usmerili v pravilen bosonogi tek.
Za začetek samo nekaj nasvetov:
- drža naj bo pokončna,
- gležnji naj ne bodo nikoli pred kolenom,
- pristanek naj bo na sprednji del stopala,
- koraki naj bodo krajši.
Veliko bosonogih tekačev popolnoma opusti tek z obuvali, a to ni potrebno. Lahko izmenjujete med obutim, bosim ali minimalističnim tekom in opazujete razlike. Ugotovite, kaj najbolj ugaja vašemu telesu. Najpomembnejše je redno gibanje.
Menim, da gre za zanimivo temo, kjer se lahko veliko naučimo iz izkušenj drugih.
Imaš mnenje o minimalističnem ali bosonogem teku? Spodaj lahko deliš svoje mnenje z drugimi.