Avgust na slovenski obali
Avgust predstavlja višek turistične sezone in tudi na slovenski Obali se marsikaj dogaja. Pravzaprav toliko, da sploh ni potrebe, da bi hodili na dopust daleč stran … Če vam niso pri srcu najbolj hrupne in znane prireditve, si omislite obisk kakšne galerije.
Prav posebno doživetje ponuja razstava slik v koprski galeriji ARS Gallery, ki so nastale na precej neobičajen način – umetnine so naslikane z usti. Svoja dela so postavili na ogled člani Mednarodnega združenja slikarjev, ki slikajo z usti ali nogami (VDMFK).
Svoja dela razstavlja pet avtorjev. Vsem je skupna težka gibalna oviranost, zaradi katere so morali razviti prav poseben dar.
Vojko Gašperut (1949) se v svojih delih pogosto posveča primorski pokrajini. Bil je eden prvih, ki je začel slikati na ta način. Za slikanje je med drugim navdušil tudi najmlajšega razstavljavca Silva Mehleta (1971). Poleg Benjamina Žnidaršiča (1959) svoja dela razstavljata še dva umetnika iz tujine: Italijan Mario Barbujani (1956) in Yitzhak Adir (1947) iz Izraela.
Popestritev Pirana
Še kakšno zanimivo galerijo boste odkrili tudi na izolskih ulicah in seveda v Piranu. Dogajanja v našem turističnem biseru so letos popestrili mladi oblikovalci in lokalne skupnosti, ki pod imenom Pop-up Jadran, skoraj vsak dan pripravijo kakšno presenečenje. Tako so se že zvrstile predstavitve knjig, degustacije, filmske predstavitve, različne delavnice, marsikaj pa obiskovalce še čaka vse do konca avgustovskih dni. Prireditve potekajo na majhnem senčnem vrtu ob galeriji Meduza 2 (Cankarjevo nabrežje), ki s kamnitimi stoli pod senčno glicinijo kar kliče po postanku. Napovednik dogodkov boste našli na www.popupjadran.si. Obenem so v galeriji naprodaj različna dela mladih ustvarjalcev, ki tudi na tak način iščejo priložnost za uveljavitev.
Eksotične rastline
Pozornost za spremembo namenite tudi manj obleganim piranskim ulicam, saj se v vsaki skriva kakšna zanimiva hiša, manjši trg ali arhitekturni detajl. In ne pozabite se povzpeti na obzidje, s katerega se odpirajo lepi razgledi na srednjeveško mesto, podobni kot s cerkvenega stolpa. Spotoma ne spreglejte (cvetočih) kaper, ki kot zeleni slap visijo s cerkvenega obzidja. To je največje znano rastišče teh privlačnih in užitnih rastlin pri nas! Z malo sreče pa boste naleteli tudi na pasijonke. Sicer izvirajo iz tropskih krajev, a so se v marsikaterem piranskem vrtu že čisto udomačile – tudi v šolskem parku! Spoznali jih boste po vijoličnih cvetovih in oranžnih plodovih. Brez skrbi jih poizkusite, saj so rdeča semena v notranjosti užitna.