Ustvarjamo: ročna lutka za predstavo
Sem teta dvema nadobudnežema (3 in 7 let), ki tu in tam prideta na počitnice. Da bi se tudi ob deževnih dneh odvijale zanimive dogodivščine, lahko z malo domišljije in nekaj pripomočki ustvarimo svoje lutke za gledališko predstavo.
Razmislimo kakšno pravljico bi poustvarili. Najbolje, da je to pravljica, ki jo otroci dobro poznajo ali pa si izmislimo svojo zgodbo, ki bo vključevala izdelane lutke. Otroci lahko pomagajo pri samem ustvarjanju (odvisno od njihove starosti, spretnosti ter seveda zanimanja) ali pa jih presenetimo z lepim darilom.
V nadaljevanju vam bom predstavila, kako lahko sami doma ustvarimo ročne lutke.
Za ročno lutko bomo potrebovali:
- nekaj raznobarvnih ostankov blaga, filca
- gumbe,
- sukanec, šivanko, bucike, šivalni stroj
- škarje, papir, pisala
Začnimo delati ročno lutko
1. korak – RISANJE
Najprej na list papirja narišemo obris svoje roke, ki bo osnova za višino in širino naše lutke. Telo lutke mora biti večje kot obris naše roke zato, da jo bomo kasneje lahko oblekli, če bomo sodelovali v predstavi. Čez obris narišemo glavo, telo in roke lutke. Pri risanju rok lutke je priporočljivo, da segajo v zrak, saj bo tudi položaj naše roke pri igranju predstave tako bolj naraven. Ta nasvet je pomembno omeniti predvsem, če bomo uporabljali blago, ki ni elastično. Pri risanju ni potrebe po natančnosti, najlažje je, če podrobnosti poenostavimo. Tudi nog ni potrebno izdelovati. Ko smo zadovoljni z narisanim lahko z barvicami nakažemo barve oblačil.
2. korak – IZREZOVANJE ŠABLONE
Ker hočemo hkrati izrezati tudi hrbtno stran lutke, bomo papir, na katerega smo risali, podložili še z enim listom. Sledi izrezovanje. Ko imamo sprednji in zadnji del izrezan, začnemo izrezovati še posamezne dele, ki nam bodo služili kot šablona pri prenašanju oblike na blago.
3. korak – IZREZ KROJNIH DELOV
Na zgornji sliki so prikazani vsi sestavni deli šablon, ki nam bodo v pomoč pri rezanju blaga. Šablono položimo na izbrano blago, ga s svinčnikom obrišemo in izrežemo po črti. Linije na sliki, ki so označene z debelo črno črto podaljšamo za polovico cm navzgor (dodatek za šiv). Črtkane linije pa prikazujejo položaj kje se bo del (ki ima dodatek za šiv) končal, ko se spojita oba. Če je potrebno, lahko sedaj razširite tudi zunanje linije, saj bo zaradi spajanja sprednjega in zadnjega dela punčka postala malce ožja.
4. korak – ŠIVANJE
Ko imamo izrezane vse dele jih položimo skupaj. Za večjo natančnost si pomagajmo z bucikami. Začnemo s šivanjem posameznih sestavnih delov, najprej sprednje in nato zadnje strani. Podrobnosti na obrazu lahko tudi narišemo. Na oblačila lahko prišijemo detajle, okrasne trakove, gumbe, žepe ali vihrave volančke na obleki. Domišljija nima meja. Veliko pa je tudi odvisno od tega, kakšen material imamo doma na razpolago. Ko smo končali z vsemi podrobnostmi lahko sestavimo sprednji in zadnji del lutke.
slika 3: šivanje lutke
Tako je naša Rdeča kapica pripravljena za igro. Želim vam veselo ustvarjanje in igranje.