Sončenje? Da, a pametno in s pravo zaščito
Sonce, tako težko pričakamo tople sončne dneve in večere. Komaj dočakamo poletje in čas dopustov, da skočimo na morje ali na bazene in se predamo užitkom. Pri tem pa pogosto pozabimo, da je sonce vse močnejše in da se je nezdravo nastavljati sončnim žarkom nezaščiteno, zato tu nekaj besed o tem.
Res je, da je pogled na lepo zagorelo kožo zelo privlačen, ampak pot do take kože je tudi malo nevarna, če se sončimo na napačen način oz. preveč. Če se pretirano izpostavljamo soncu lahko to povzroči hitrejše staranje kože, pojavijo se lahko blažje ali hujše opekline, katerih posledice se lahko pokažejo šele čez nekaj let (kožni rak). Zato je zelo pomembno, da pri izpostavljanju soncu upoštevamo nekaj navodil za varno sončenje.
Priporočila za varno sončenje
- Uporaba izdelkov za sončenje, ki so primerna za naš tip kože
- Glavo si zaščitimo s pokrivalom, oči pa s primernimi sončnimi očali
- Soncu se izogibamo med 10 in 16 uro – ne pretiravajmo
- potrebno je popiti dovolj tekočine
Zelo važno je torej izbrati tako kremo za sončenje, ki nas bo res dobro zaščitila. Višji zaščitni faktor kreme še ne pomeni, da bomo bolje zaščiteni. Zaščitni faktor nam pove koliko časa smo lahko na soncu. Na primer faktor 5 pomeni, da smo lahko na soncu 5× dlje na soncu, kot če bi bili brez zaščite. Za dobro zaščito zadostuje že faktor 15, ki ga namažemo pogosteje.
Prav tako kot zaščita kože pred sončenjem je pomembna tudi zaščita po sončenju. Da se koža po sončenju obnovi, je dobro uporabiti olje rakitovca, orehovo olje ali olje grozdnih pečk.Opekline pa si blažimo z gelom aloe vere, oljem šentjanževke ali oljem sivke. Če pa zgoraj omenjenih olj nimate pri roki si lahko po sončenju pomagate z stvarmi, ki jih najdete v vsaki kuhinji :
- po sončenju se lahko namažete z jogurtom, ki ste mu dodali žličko kurkume
- nastrgajte korenček in ga položite na opečena mesta
- v stekleničko z razpršilcem dodate polovico jabolčnega kisa in polovico destilirane vode, in se s to mešanico poškropite
- opekline pa lahko ublažite tudi z mlečnimi oblogami.
Otroci na soncu
Če je sončenje že za nas odrasle tvegano, če pretiravamo, pa je otroška koža še toliko bolj občutljiva. V nadaljevanju še nekaj besed o zaščiti otrok in dojenčkov pred soncem.
Dojenčkova koža vsebuje le malo melanina, zato naj se dojenčkov do 6. meseca naj ne bi izpostavljalo soncu, po 6. mesecu starosti pa se z dojenčkom sprehajajte zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, vedno pa naj bo v vozičku s senčnikom. Zaščititi je potrebno tudi dojenčkovo glavo in sicer tako, da so zavarovani njegov obraz, vrat in ušesa.
Za starejše otroke pa velja, da se med 10 in 16 uro izogibajo sonca, biki naj bi v senci ali pod senčnikom. Preden gre na sonce pa naj si obleče majico, ki bo zaščitila ramena in hrbet in nadene naj si kapo ali klobuček. Ne smemo pa pozabiti, da otroci včasih pozabijo na žejo, zato moramo večkrat ponuditi vodo ali z vodo razredčen sok, prija tudi kakšno sadje, ne dajemo pa sladkih pijač,sokov.
Znaki pri otrocih, ki so bili predolgo na soncu
- Temperatura je višja od 38 stopinj
- Koža je vroča, pordela suha in ni potna
- Otrok pospešeno diha in ima pospešen srčni utrip
- Glavobol, siljenje na bruhanje
- Zmedenost, ki ji kasneje lahko sledi nezavest
- Hitro pa lahko pride do šoka in odpovedi življenjsko pomembnih organov
Kako ukrepati če se pojavijo zgoraj opisani znaki
Otroka se popolnoma sleče in odnese v hladen prostor. Izmeri se mu srčni utrip in temperaturo. Pokličete zdravnika ali pa, če je možno, z otrokom takoj na urgenco. Če čakate na zdravnika, ohlajajte otroka z ventilatorjem, zavijte ga v mokro rjuho. Na čelo mu položite led in če je možno oz. če lahko pije, mu dajajte dovolj piti. Ves čas pa je potrebno nadzorovat njegovo temperaturo.