Oratorij
Šole so zaprle svoja vrata, letošnje šolsko leto se je zaključilo in za mnoge učence in dijake so se pričele tako zaželene in težko pričakovane poletne počitnice. Šolske torbe in nahrbtniki bodo več kot dva meseca samevali bog ve kje, dokler jih šolarji ne bodo jeseni spet napolnili s knjigami, zvezki … zamenjalo pa jih bo brezskrbno počitniško življenje.
Pa bo počitniško življenje brezskrbno res za vse? Seveda ne; nekaj skrbi bodo zagotovo imeli tisti, ki jim ne bo uspelo uspešno zaključiti razreda ali letnika. Še več skrbi pa bodo imeli tisti starši, ki (na srečo) še imajo službo, nimajo pa v bližini nikogar, ki bi popazil na njihove otroke takrat, ko morajo na delo. Takšne skrbi imajo predvsem starši otrok nižjih razredov osnovne šole in ni jih malo, ki velikokrat ne vedo, kam naj pošljejo svojega otroka v varstvo, saj zaradi iz dneva v dan naraščajočega nasilja, kraj, preprodaje drog in številnih drugih nesreč ne upajo otroka pustiti samega doma. Nekaj dopustniških dni bodo že lahko preživeli z njimi, za dolga dva meseca pa dopusta nimajo.
In prav zares smo lahko veseli, da je danes že marsikje vsaj za kak teden urejeno tudi počitniško varstvo. Otroci se lahko vpišejo v razne tečaje, obiskujejo različne delavnice, hodijo na tabore, Tam je za otroke lepo poskrbljeno, imajo urejeno tudi prehrano in varstvo.
Ena izmed takih oblik preživljanja prostega časa pa je tudi oratorij, katere začetnik je bil že v začetku 19. stoletja sv. Janez Bosco. Tudi v Sloveniji po mnogih župnijah oratoriji potekajo že več kot dvajset let, največkrat je to med poletnimi počitnicami. Oratorije, ki trajajo lahko samo en dan, lahko več dni ali ves teden, vodijo mladi prostovoljni animatorji, ki se na vodenje skrbno pripravijo na pomladanskih srečanjih; tam si izmenjajo svoje bogate izkušnje o delu z otroki, dobijo gradiva za delo, se naučijo himno, sodelujejo v različnih delavnicah in vse to potem uporabijo pri delu v svojem kraju. In čeprav je delo z otroki zelo odgovorno (česar se animatorji zelo dobro zavedajo), jemljejo delo animatorja kot poslanstvo. Otroci se vsak dan zjutraj zberejo na določeni lokaciji (oblečeni v uradne majice oratorija), kjer se dogaja oratorijski dan.
Dan začnejo s petjem himne in dvigom zastave, sledi molitev, otroci nato prisluhnejo zgodbi, sledijo kateheze in razne delavnice. Dopoldanski del se zaključi z malico oziroma s kosilom. Popoldne pa otroci preživijo v raznih igrah in tekmovanjih, oratorijski dan pa se konča s spuščanjem zastave. V dneh oratorija otroci lahko gredo tudi na krajši ali celodnevni izlet, na piknik, se kopajo, kolesarijo, se učijo ob kvizih, imajo svojo sveto mašo ali povabijo medse kakšnega zanimivega gosta.Vsekakor na oratoriju otroci preživijo lepe dneve, o katerih potem še dolgo pripovedujejo in se že veselijo naslednjega oratorija.