Kako preobraziti negativna čustva
Vsi se kdaj znajdemo v situaciji, v kateri bi nam še kako prav prišlo in dobro delo, da bi nam nekdo pojasnil kako se spopadati z negativnimi čustvi in kako jih preobraziti v pozitivna. Iz tega razloga sem se razpisala o omenjeni temi, ker lahko iz lastnih izkušenj trdim, da so navedene metode uspešne in učinkovite in zato jih želim deliti z vami. Morda boste z njimi pomagali sebi ali komu drugemu, ki je pomoči potreben. Poskrbimo za lastno čustveno svobodo in neodvisnost!
Emocije so tesno integrirane v človekov proces mišljenja. Kar trenutno čutimo, je direkten odsev tistega, o čemer razmišljamo, četudi se morda v danem trenutku tega ne zavedamo.
Čustva
Čustva so kot nekakšen zemljevid, ki nas lahko vodi do lastnih misli.
Čustev ne bi smeli nikoli potlačiti ali jih zatreti, ker si s tem povzročamo nepotrebno trpljenje, saj pride čas, ko ta čustva izbruhnejo na takšen ali drugačen način in ponavadi v najbolj neprimernem trenutku, kar bi si ga lahko zamislili.
Namesto tlačenja in zatiranja čustev, jih lahko sprejmemo in ugotovimo, zakaj smo ujeti v določenem občutku.
Ljudje včasih raje poslušamo mnenja drugih ljudi, kot pa da bi prisluhnili svojim lastnim občutkom in mislim, ki stojijo za njimi.
Vendar sem se naučila nekaj o drugih ljudeh in sicer, ne moremo vedno računati na druge, da spoštujejo naše občutke, četudi mi spoštujemo njihove. To, da smo dobri, ni nikakršno zagotovilo, da bodo tudi drugi dobri do nas. Sami smo tisti, ki imamo nadzor nad izbiro, kakšna oseba želimo postati in kar se drugih zadeva, jih lahko sprejmemo takšne kot so ali pa odidemo od njih stran.
V kolikor želimo delovati v svoji polni moči, se je potrebno naučiti obvladovati lastna čustva, jih na primeren in čim manj destruktiven način izraziti ter analizirati misli, ki jih pogojujejo.
Osvobajanje
Čustva in njihovo osvobajanje je za mnoge od nas pogosto nerazrešljiva uganka, vendar vam danes tukaj podajam nekaj koristnih informacij, ki se posvečajo vprašanju, kako ravnati z njimi.
Vsa čustva lahko umestimo v tri različne faze in pri prepoznavanju čustev je pomembno, da jih znamo umestiti v odgovarjajočo.
- FAZA: V prvo fazo torej spadajo čustva, ki jih povzročajo neprijetni občutki v povezavi z okoljem in situacijami. V to kategorijo spadajo čustveni dražljaji, ki jih sprejemamo iz okolice ali se prilepijo na nas neposredno od drugih. V tej fazi ni razloga za pretirano zaskrbljenost, saj je vse kar moramo storiti, da preusmerimo svojo pozornost in tako se bodo ta čustva avtomatično transformirala oz. izginila, ker je namreč naša pozornost, osredotočenost torej, tista, ki jim daje moč. Ko pa pozornost preusmerimo, jim moč odvzamemo.
- FAZA: V to fazo spadajo tisti, malo bolj neprijetni občutki, v odnosu do sebe in drugih, v povezavi z lastnim samospoštovanjem, medosebnimi odnosi in delom, ki ga opravljamo.
Prvi korak je čustva prepoznati in jih primerno izraziti, brez tega, da bi po nepotrebnem vznemirjali ljudi okrog sebe in s tem naše odnose, okolico ali da bi zaradi tega trpelo naše delo. Dobrodošlo je, če imamo koga, s komer se lahko o tem pogovorimo v tem primeru. Čustva lahko izrazimo na najrazličnejše načine, bodisi s konkretnimi dejanji ali zgolj v imaginaciji. Ponavadi je zadosten že ta sam proces, da se osvobodimo in sprostimo negativna čustva, ki nas težijo k tlom. Ni pa vedno temu tako. Kadar temu ni tako, imamo na voljo drugi korak, ki od nas zahteva, da poiščemo izvor določenega čustva in s tem njegov vzrok, to pa naredimo tako, da usmerimo svojo pozornost na opazovanje svojih misli, vključno z ljudmi in okolico v trenutku, ko se občutek pojavi. Tako bomo razločili in umestili svoje občutke, povezane s čustvi, ki jih želimo transformirati. Morda bo to vključevalo spreminjanje idej, mnenja, prepričanj ali vzorcev, uporabo mentalne ali energijske tehnike in včasih celo spremembo okolja.
V kolikor se uspešno poprimemo z vzrokom, bomo dosegli željene rezultate.
- FAZA: V tretjo fazo spadajo tisti neprestani neprijetni občutki in čustva, ki so povezana z našim delovanjem in s tem, učinkovitostjo. Ti občutki so največkrat povezani z idejo doživljanja sebe in umeščanjem lastnega življenja v širši okvir. Samo zavedanje problema in govorjenje o njem, ga ne bo razrešilo, pač pa bomo morali vložiti nekaj napora v to. Kaj to pomeni? To pomeni, da se zavestno z odločitvijo spodbujamo k drugačnemu vedenju in mišljenju, ne glede na to, kakšno je naše trenutno počutje. Zaman je tu tehnika, da se silimo in preusmerjamo pozornost na nekaj, kar ni v povezavi s kontekstom. To pride v poštev v prvi in drugi fazi, v tretji fazi pa bi to pomenilo rezultat tistega, česar ne želimo, v tem primeru, potlačitev the čustev, kar je precej nevarna zadeva. Lahko pa se spodbujamo osredotočati našo pozornost na razmišljanje in ravnanje, ki je nasprotno občutkom, ki jih doživljamo. Tako njihov nasprotni učinek dosežemo zavestno in z jasnim namenom.
Z omenjeno tehniko se lahko znebimo zastarelih vzorcev in navad ter pretrgamo vzorec vrtenja v začaranem krogu, ki ga doživljamo zaradi prepričanj, ki nas tako ali drugače, omejujejo in odvzemajo možnost, da bi delovali v svoji polni moči. Na ta način nadomestimo staro, ki nam več ne služi, z novim in uporabnim.
Samo nalaganje novih idej ni nikoli učinkovito sredstvo za posluževanje. Potrebno je staro izbrisati, če nam ne služi več oz. preobraziti v tisto, ki bo za nas v najboljšem možnem pogledu, učinkovito.
Povečajmo svojo lastno energijo in zaživimo v svoji polni moči.