Intervju: Kaja Pečnik – študij igralstva v Angliji
Ob gledanju filmov in nanizank veliko ljudi sanja, da bi postali igralci oziroma igralke ter bili deležni slave in glamurja, katerega nam mediji vsakodnevno predstavljajo. Vendar le malo kdo ve, koliko trdega dela, truda, vztrajnosti in odrekanja je potrebnih, da to dosežemo.
O tem sem se pogovarjala s Kajo Pečnik, 25-letno Ajdovko, ki v Angliji obiskuje igralsko šolo Cygnet Training Theatre v Exeter-ju. Že od malih nog je rada nastopala, kot pevka v otroškem pevskem zboru na osnovni šoli Danila Lokarja v Ajdovščini in kasneje kot članica francoskega dramskega krožka v srednji šoli Vena Pilona, kjer je prvič prišla v stik z dramsko igro.
Obetavni začetki
Kljub želji po nastopanju, igranju in petju, se je Kaja Pečnik odločila za študij francoščine in sociologije kulture na Filozofski fakulteti v Ljubljani. V prvem letu študija se je vpisala na solo petje v glasbeni šoli Vinka Vodopivca, kjer je pod mentorstvom Rajka Koritnika prvič okusila svet opere. Po nenadni mentorjevi smrti je Kaja petje nadaljevala v Ljubljani pri operni pevki Amandi Stojović, s pomočjo katere je po osvojenem 3. mestu na opernem mednarodnem tekmovanju »Bruna Špiler« v Črni Gori prvič resneje začela razmišljati o študiju solo petja.
»Bila sem polna entuziazma in resnično sem hotela študirati operno petje. Vendar sem bila v tretjem letniku študija, ki sem ga hotela zaključiti in pritisk, da bi se morala nekaj na silo odločiti je bil previsok. Zato sem se odločila, da si dam enoletno pavzo, da o vsem malo premislim, poskusim še kaj drugega. Verjamem, da vsaka ideja mora dozoreti«.
Prvi preboj
Odločila se je, da se preizkusi še v igralstvu in se tako udeležila avdicije za otroško predstavo Prava Princeska v režiji Uroša Fürsta. »Na avdicijo sem šla kar tako, malo za šalo, malo za res. Hotela sem pridobiti igralske izkušnje, saj bi mi to vsekakor pomagalo pri opernem petju. Pa še Uroša Fürsta sem hotela v živo spoznati in ideja se mi je takrat zdela briljantna. (smeh) Kdo bi si mislil, da bom dejansko imela čast delati z njim.«
Predstava Prava Princeska, kjer je Kaja igrala lik Mile, je gostovala po celi Sloveniji in požela velik uspeh. To je Kaji dalo še večji zagon. »Ko sem enkrat stala na odru, sem si rekla: To je to! To hočem delati do konca življenja«.
Priprave na avdicijo
Odločila se je, da hoče študirati dramsko igro in pod budnim očesom studia Bratov Vajevec v Ljubljani se je pripravljala na avdicije za dramske šole v Angliji.
»Avdicije so bile različne. Nekatere šole so si vzele 2 minuti, da so poslušale monologa, druge so si vzele več časa, saj jih je zanimala tudi moja osebnost. Najbolj mi je v spominu ostala avdicija sedanje šole, Cygnet Training Theatre. Bila je zelo naporna, saj je potekala kar 5 ur. Tu niso ocenjevali samo vrhunske izvedbe izbranih monologov, ampak se je avdicija po tem komaj začela. Imela sem uro dihalne tehnike in praktični preizkus glasovne projekcije, kjer so med drugim ocenjevali tud nivo moje angleščine, pa prosto branje (sight-reading), ples in petje, morala sem odigrati prizor iz Shakespearove drame, na koncu pa je sledil še intervju s tri-člansko komisijo«.
Priprave in selitev v Anglijo
V roku 14 dni je Kaja izvedela, da je sprejeta in sledile so priprave na selitev v Anglijo. Ker so v Angliji šolnine in nasploh življenje zelo drago, so ji v prvem letniku pri samem financiranju pomagali starši.
»Izbrali so nas le tri, saj so kriteriji zelo strogi. To je bila edinstvena priložnost zame. Na šoli sva dve Evropejki, kot oni temu pravijo, ostali so Angleži. Biti v majhi šoli niti ni tako slabo, ker se ne moreš skriti in je vsa pozornost učiteljev usmerjena le nate.«
Tik pred odhodom je posnela še kratek film v režiji Edine Dyachenko Réveil, ki se je uvrstil na filmsko tekmovanje v Beogradu, v Angliji pa v režiji Asha Lockharta kratki triller Requiem.
Šolsko leto
Kajino šolsko leto začne septembra in traja 11 mesecev. Izjema so le novoletni prazniki ter aprilske in avgustovske tri-tedenske počitnice. »Delavni urnik je vsak dan od 9.30 do 18.00, vendar je velikokrat še toliko dodatnega dela in vaj, da si v šoli do devetih, desetih zvečer.«
Ker se ta šola od drugih loči po tem, da imajo zraven šolskega dela tudi redne gledališke predstave, je velikokrat v šoli tudi med vikendom. »Šola je sestavljena iz dveh delov, šole in gledališča. Mi, študentje, smo tudi igralci v tem gledališču in si s tem nabiramo neprecenljive izkušnje. Je pa res, da za to garamo, saj v šolskem letu zraven izpopolnjevanja v tehniki igramo v povprečju v petih različnih gledaliških predstavah. Ravno, ko ‘pozabiš’, zakaj to počneš, nastopiš v predstavi in vse postane kristalno jasno.«
V tem šolskem letu je igrala v treh predstavah; Jane Eyre in Alica skozi ogledalo pod režijsko taktirko Alistarja Ganelya in Dvanajst noči v režiji Jacquie Crago.
Zahtevnost angleškega jezika
Jezik Kaji ni bil ovira, saj je že pred odhodom v Anglijo tekoče govorila angleško. Vendar opozarja, da so Angleži glede jezika nekompromisni. »Če govoriš angleško to še ne pomeni, da res govoriš angleško«, se posmeje Kaja. »Angleži so glede jezika perfekcionisti in dokler se ti sliši še najmanjši naglas, je to za njih nedopustno. Tu zanje kompromisov ni.«
Vsem, ki bi radi kot igralci delali v Angliji polaga na srce, naj se angleščine resnično dobro naučijo. »Rekli so mi: ‘Ali boš govorila knjižno, da se tvoj naglas ne bo slišal, ali pa boš žal igrala le vloge prostitutk ali priseljenk’. Seveda lahko delaš tudi z manjšim naglasom, vendar je poudarek na knjižni angleščini zelo velik. Sploh, ko govorimo o teatru.«
Obvezno znanje dodatnih spretnosti
Zraven gledališke igre se Kaja uči tudi jazz balet, klavir in nadaljuje z opernim petjem. »Pojem že od malih nog in v tem neizmerno uživam. Ker tu dan za dnem in delam s samimi profesionalci, je napredek resnično viden. Četudi je moj fokus usmerjen na gledališko igro, se od petja nisem hotela posloviti. Nasprotno, veselje sem dobila nazaj! Moje sanje so nastopati v muziklih, zato je še toliko bolj pomembno, da se poleg igre dodatno izpopolnjujem v plesu in petju.«
Novim uspehom na proti
Kajo lahko vidimo in slišimo 21. novembra v Cygnet Training Theatre, kjer bo imela svoj lastni pevski recital z naslovom In love with love (Zaljubljena v ljubezen). Pela bo različne žanre, od muzikala do opere in popa. Ponovitev recitala pa lahko pričakujemo tudi sredi decembra v Ljubljani. Napovednik si lahko ogledate na povezavi.
Vau, to pa je pogumno srce 🙂