Biti zaposlen ali biti produktiven: 3 pomembne razlike
Tudi vi poznate ljudi, ki ves dan zadihani stalno nekam hitijo s seznam opravkov v roki in nikoli nimajo dovolj časa, da bi naredili vse kar po njihovem morajo? Ali ste celo eden izmed njih? In se ob črtanju opravljenih zadev na seznamu počutite strašno produktivni? Toda, ali ste res produktivni ali ste samo zelo zaposleni in ob koncu dneva žalostno ugotavljate, da ste cel dan nekaj delali a bolj malo naredili?
Strokovnjaki za upravljanje s časom pravijo, da je zadovoljstvo ob črtanju opravljenih nalog s seznama v resnici samo lajšanje slabe vesti zaradi odlašanja pomembnih stvari. Produktivnost je v resnici dokončanje tistih nalog, ki nas vodijo k zastavljenim ciljem. Vse ostale naloge in opravki, ki nas tja ne vodijo, povzročajo v našem življenju nered in nam kradejo čas.
Kako dolg je seznam opravil
Produktivni ljudje imajo na dnevnem seznamu samo nekaj opravil, običajno od 3 do največ 5 nalog. Zaposleni ljudje pa imajo vedno zelo dolg seznam nalog. Največkrat so na njem tudi naloge, ki so jih prepisali z včerajšnjega seznama, ker jih niso opravili in z njimi odlašajo že dalj časa, čeprav so po njihovem nujne. Zadovoljstvo ob črtanju opravljenih nalog pa hitro skopni ob ugotavljanju, da resnično pomembnih nalog nismo opravili, ker smo se preveč ukvarjali z nujnimi.
Večopravilnost ali osredotočenost na eno nalogo
Ko hkrati pišemo elektronsko sporočilo, govorimo po telefonu in istočasno spremljamo kaj se dogaja na hodniku pred našo pisarno, se nam zdi, da smo blazno učinkoviti. Toda raziskava, ki jo je izvedla univerza Stanford, ugotavlja, da so osebe, ki so osredotočene na opravljanje samo ene naloge naenkrat, uspešnejše od večopravilnih posameznikov. Če delamo več stvari naenkrat, se naši možgani težje osredotočajo na posamezno nalogo, ki jo zato opravimo slabše.
Sprejemanje odločitev Da ali Ne
Produktivni ljudje svoje odločitve sprejemajo strateško in ne rečejo Da vsaki nalogi, ki se pojavi pred njimi. Preden se odločijo ali bodo sprejeli delo ali nalogo, razmislijo ali bo ta pripomogla pri doseganju njihovih ciljev ali bo samo kradla njihovo pozornost in čas. Zaposleni ljudje pa hitro rečejo Da in sprejmejo vsako nalogo ali delo, ki se jim ponudi.
Vsak od nas se lahko iz zelo zaposlene osebe spremeni v produktivno! Biti moramo povsem iskreni do sebe. Vprašajmo se zakaj smo vedno tako zaposleni in zakaj nam zmeraj zmanjkuje časa ter zakaj ostajajo nekatere naloge vedno neopravljene? Naučimo se ločevati pomembne stvari od nujnih ter načrtovati pomembne naloge, ne pa na seznamu nujnih nalog določati prioritete.