Elektronska cigareta – dim in para
Elektronsko cigareto oz. e-cigareto je izumil Hon Lik, farmacevt, izumitelj ter strastni kadilec. Po smrti svojega očeta, ki je umrl za rakom na pljučih, je želel prenehati kaditi. Poskušal je z različnimi metodami, med drugimi tudi z nikotinskimi obliži, vendar ni pomagalo. Nekega dne pa je prišel do spoznanja, da edini učinkovit način s katerim bi lahko popolnoma opustil tobačne cigarete, je nekakšna oblika kajenja oz. simulacija kajenja, ki bi, podobno kot nikotinski obliži in žvečilni, zagotovila uporabniku le nikotin brez katrana. Tako je bila leta 2003 v Pekingu razvita prva elektronska cigareta.
E-cigareta je ročna elektronska naprava, ki upari tekočino z okusom. Uporabnik vdihava paro oz. ”vapor” po angleško, zaradi česar se imenuje uparjevanje oz. ”vejpanje”. Tekočina v e-cigaretah se tudi imenuje e-tekočina in je običajno narejena iz nikotina ter sestavin, ki jih uporabljajo v prehrambni industriji, kot so propilen glikol, glicerin in arome. Lahko pa je popolnoma brez nikotina za nekadilske uporabnike.
Leta 2006 je e-cigareta prišla v Evropo in z njo neskončna debata o učinkih zdravja, regulaciji ter višini trošarin. V slovenskih medijih bolj odmevajo poročila o domnevnih slabih učinkih vejpanja, vendar obstaja veliko raziskav, ki potrjuje ravno nasprotno. Inštitut za javno zdravje v Angliji je prišel do zaključka, da so e-cigarete dobile najboljše ocene do sedaj ter so okoli 95 procentov manj škodljive od tobačnih cigaret in bi jih lahko v prihodnosti uporabljali kot licenčno zdravilo proti kajenju in bi tako zamenjali nikotinske obliže. Raziskovalci centra za srčno kirurgijo Onassis pa so ugotovili, da že dva pokajena tobačna cigareta povzročata bistveno otrdelost srčne aorte, medtem ko tega niso opazili pri uporabi elektronske cigarete.
Pri nas se je bolj razvnela debata o škodljivosti ali neškodljivosti vejpanja z aktualnim predlogom Ministrstva za zdravje za novi protitobačni zakon. Tako je bilo letos, 28. februarja, ustanovljeno Združenje vejperjev Slovenije (ZVS), katerega namen je druženje vejperjev in ozaveščanje ljudi o uparjevanju oz. vejpanju in tako prispevati k razvoju panoge. Ali po besedah blagajnika ZVS, Jureta Matoha, »ustaviti to zakonodajo«.
Povod za ustanovitev je bilo ogorčenje nad predlogom novega protitobačnega zakona, ki bi e-cigarete popolnoma izenačil s tobačnimi izdelki, prepovedal spletno prodajo ter določil previsoke trošarine. Po prvotnem predlogu naj bi bil vsak mililiter tekočine za e-cigareto obdavčen z enim evrom, kar bi bila najvišja trošarina v Evropi. Konec prejšnjega meseca jo je Minister za finance Dušan Mramor že znižal na 0,18 evra na mililiter, kar je primerljivo z obdavčitvijo drobno rezanega tobaka.
Toda to ni edini ukrep novega zakona, ki je neprimerno strožji od predloga Evropske direktive o tobačnih izdelkih. Kot so napisali člani združenja v svojem odprtem pismu poslancem Državnega zbora: e-cigareta ni tobačni izdelek, temveč elektronska naprava, ki je trenutno tudi edina manj škodljiva alternativa kadilcem, ki nimajo namena opustiti kajenja. Še posebej nedopustno in neizvedljivo je enačenje tobačnih izdelkov in elektronskih cigaret brez nikotina.
Prepoved spletne prodaje je nadaljnji pretirani ukrep, ki ne bi samo omejil uporabnike e-cigaret, ampak prav tako slovensko gospodarstvo. E-cigarete so sestavljene iz več ločenih delov; baterije, grelne glave, zbiralnika za tekočino ter enega ali dveh vlažilcev. Po sestavi in namenu je praktično identična napravam za ustvarjanje umetne megle, inhalatorjem, vlažilcem zraka ipd., zato je prepoved spletne prodaje in oglaševanja e-cigaret, ki ne vsebujejo nikotina, s pravnega vidika popolnoma nerazumljiva in tudi v praksi neizvedljiva. V Sloveniji so spletne trgovine ključni prodajni kanal, obenem pa tudi malodane edini vir informacij za končne uporabnike, kar je posledica že obstoječe prepovedi oglaševanja, ki prav tako nima pravne podlage. Informacije pa so na tem novem, razvijajočem se trgu nujno potrebne.
Večina evropskih držav spletne prodaje ne prepoveduje. Če bodo naši poslanci prepovedali ali omejili prodajo preko spleta, bodo to prevzeli tuji ponudniki in bo ves dobiček ter davek šel v tuje žepe. Prepoved bo tako prizadela tudi celotno državo, slovenske trgovce in slovenskim potrošnikom podražila in otežila način kupovanja opreme. Trenutno e-cigarete v Sloveniji pretežno tržijo manjša, od tobačne industrije in farmacije neodvisna podjetja, in če bo takšen ukrep sprejet bodo primorani povsem oklestiti ali opustiti svoj posel.
»Najbolj problematično pri tej zakonodaji je to, da skušajo elektronske cigarete pomešati v isti koš kakor tobačne cigarete, kar pa ni smiselno,« poudarja Jure Matoh. »Pri nas mediji bombardirajo z lažnimi novicami, da je nevarno, čeprav je veliko študij, ki govorijo ravno nasprotno.«
Ena izmed odmevnih študij je bila študija iz Japonske, ki naj bi zatrjevala, da je e-tekočina 10-krat bolj karcinogena od tobaka. Slovenski mediji so problematizirali predvsem formaldehid in etanal, ki so ga zaznali v pari nekaterih e-cigaret, toda ne v vseh. Vse skupaj je bilo zavajanje, saj dejanski izsledki raziskave so v nekaj primerih med testiranimi vzorci pokazali vsaj 6-krat nižjo vsebnost formaldehida v pari e-cigarete, kot ga je zaznati v dimu tobačne cigarete. Škodljivost vejpanja je odvisna od kvalitete tekočine. Na kitajskem trgu kupljene e-tekočine, kjer je regulacije precej šibka, lahko hitro dobimo e-tekočino, ki vsebujejo zdravju škodljive sestavine. Ravno zato je še večji nesmisel prepovedati spletno prodajo v Sloveniji, saj bi le tako lahko zagotovili varno uporabo.
Zakaj takšna različna mnenja in toliko različnih rezultatov? Komu bi lahko elektronske cigarete posegale v interese, da bi jih želeli zatreti? Tobačni lobi je eden izmed največjih in najmočnejših lobijev v Evropi in prav tako po svetu. Večina vejperjev je bivših kadilcev tobačnih izdelkov, torej bivše stranke tobačne industrije. Seveda je to samo naključna okoliščina.