Stanovanjska idila in realnost
Stanovanjsko področje je v Sloveniji idealno urejeno na prvi pogled. In sicer vse večstanovajske stavbe morajo imeti upravnika. Ta upravnik svobodno odloča o profesionalnih delavcih, ki za vaš denar vzdržujejo stavbe, da ne propadejo. Če upravnik ne posluje skladno s Stanovanjskim zakonom, pa imamo zato različne inšpekcijske službe, vključno s stanovanjsko.
Pa si oglejmo moj primer. Pred letom dni sem kupila podstrešno stanovanje, ki je bilo potrebno temeljite sanacije, saj naj bi v njem bival “socialec-pijanček”. Vzneseno se lotim temeljite sanancije: od elektrike do vodovoda in kanalizacije. Za drage denarje, kjer 500 evrov ni nič za delo, mi je uspelo obnoviti elektriko, vodovod in kanalizacijo. Ob tem bolje, da ne omenjam, v kakšnem stanju so bile stene in tla. Lahko pa bi se primerjalo stanovanje s svinjakom. Ampak dobro, sedaj sem bila jaz lastnica in bom stanovanje že spravila v red. In sem ga res. Kmalu pa se je začelo zalivanje skozi streho stanovanja. Izvršena so bila strokovna popravila strehe za drage denarje iz rezervnega sklada in vlivi so se nadaljevali. Prvi, drugi, tretji vliv meteornih voda v stanovanje ob neurjih in zavarovalnica ne pokrije več škode. Po besedah upravnika sem si vse izmislila in začele so se celo grožnje in nadiranja. Zaradi tega sem obvestila policijo. Policija pravi, da nadiranje, odmetavanje odpadkov pred stanovanje in ploščo nad stanovanjem ter namerno povzročanje škode z malomarnim upravljanjem in nestrokovno izvedenimi popravili strehe ni njihova stvar oz. zadeva, ki bi jo obravnavali in naj si poiščem raje advokata. Kličem gasilce, ti pa pravijo, da bodo obvestili upravnika, ki bo spet poslal istega strokovnjaka za strehe, katerega štirikratni popravki strehe in dimnikov na koncu rezultirajo v zasnežitvi celotnega podstrešja. Obvestim Stanovanjsko inšpekcijo in na pregled strehe pride stanovanjski inšpektor, ki sedaj zahteva papirje od vseh “strokovno” izvedenih del na strehi. Do danes zahtevanih papirjev še ni dobil. Bo sicer ukrepal, ampak ker sta v službi samo dva inšpektorja, bo potrebno malo počakati, saj imajo cel kup prijav.
In danes ob ponovni zasnežitvi celega podstrešja in zalivanju: odločbe stanovanjskega inšpektorja še ni, upravniki z izvajalci del na strehi se delajo norca iz mene in dodatno nametavajo odpadke, tudi pepel ter saje in tako lepo “skrbijo” zame za samo 5 evrov upravljanja, še nekaj malega evrov za vodenje rezervnega sklada in samo 10 evrov za obvezni rezervni sklad. Kaj naj rečem: nič ni “lepšega, kot pa država, ki skrbi zate s svojimi predpisanimi strokovnjaki” za naš denar.