Skrb za kožo v poletnih mesecih
S hčerko sva se danes odpravili na igrišče. Šele ko sva veselo raziskovali ponudbo igral, me je prešinilo, da je sonce že kar močno in da nisem nič naredila za zaščito najine, predvsem pa hčerkine nežne kože. Ker sem v preteklosti, v drugem spletnem prostoru, že pisala o koži, njeni pravilni negi in zaščiti v toplejših mesecih, sem se odločila to temo ponovno malo raziskati in strniti pomembne točke.
Začnimo pri osnovah …
Že ptički čivkajo, da se v vročih poletnih mesecih izogibajte soncu, ko je to najbolj vroče. Torej v času med 10 uro dopoldne in tam nekje 16 oz 17 uro popoldne, ko je moč ultravijoličnega sevanja največja, poskrbite, v kolikor je to realno mogoče, da se soncu povsem izognete oz se ustrezno zaščitite pred njegovimi vročimi žarki. Predvsem bodite pozorni na dojenčke in malčke.
Poskrbite za otroke …
Otrok v času največjega UV sevanja ne izpostavljate soncu direktno in jih ustrezno zavarujete s pokrivali in lahkotno vendar gosto tkano obleko. Danes se dobijo kape in klobuki za otroke z UV zaščito. Velja preveriti pri svojem priljubljenem prodajalcu otroške obleke. Otroke po dopolnjenem 6 mesecu starosti ob izpostavljanju soncu zaščitimo tudi s kremo za sončenje. Pred 6 mesecem starosti kreme niso primerne! Ne pozabite, da ima otroška koža tanjšo plast poroženele povrhnjice in še nima razvitega varnostnega mehanizma, kot ga ima odrasel človek. Za zaščito otroške kože uporabljajmo zaščitna sredstva z visokim faktorjem, najmanj SPF 20. Ta sredstva naj vašega otroka ščitijo pred UVA in UVB žarki. Po ustrezno kremo se odpravite v lekarno ali v specializirano trgovino ter tam povprašajte po kremi, ki nudi največ zaščite vašemu otroku . Pri nakupu pazite, da krema ne vsebuje snovi kot so : alkohol, razne dišave, kemične zaščitne snovi, barvila.
In verjemite, najdražje ni nujno najboljše. Pazite tudi pri nanosu- otroka s kremo namažite kar nekaj časa (vsaj 15 minut) pred predvidenim izpostavljanju soncu, da se ima krema čas dobro vpiti. Nanose redno ponavljajte, predvsem po vsakem kopanju, brisanju, potenju… ne pozabite tudi na ustrezno zaščito otroških oči-in spet velja pravilo, najdražja sončna očala niso nujno najboljša. Odpravite se k okulistu in se pozanimajte od vseh parametrih izbora.
Tudi otroška koža potrebuje dodatno nego
Otroška koža je zelo nežna in vsebuje več vode in majn maščob, zato je še toliko bolj pomembno, da jo pravilno negujemo, saj je zelo propustna in občutljiva na škodljive vplive okolja. Prav posebna skrb mladi koži naj gre v toplejših mesecih. Zmotno je misliti, da zima in centrala ogrevanja škodijo koži otrok in jo je zato potrebno dodatno hraniti le v mrzlih mesecih. Tudi sonce terja dodatno pozornost. Zato nikar ne prenehajte uporabljati nežnih krem, ki vsebujejo vodo in maščobe- idealne maščobe so petrolat, lanolin, rastlinska in živalska olja (preverite sestavine kreme pred nakupom!). Pri nakupu čistilnih sredstev za otroke pazite, da te ne vsebujejo sulfatov (sodium laureth sulfate, sodium lauryl sulfate …), raje izberite izdelke z nežnimi čistilnimi substancami (cocamidopropyl betaine, lauryl glucoside …) ter dodanimi negovalnimi olji, po možnosti neodišavljene, s pH-vrednostjo približno 5,5 in še to v najmanjših možnih količinah.
Odrasla koža
Vse kar velja za nego in zaščito otroške kože, velja tudi za odraslo kožo. Zrela koža si za razliko od nežne otroške lahko privošči kak piling, s katerim odstranimo odmrle celice. Piling si lahko pripravite kar v domači kuhinji. Zelo dobro se odnese sladkor, ki je naravni vlažilec kože (zato ga najdemo v veliki večini kozmetičnih sredstev). Sladkor preprosto zmešajte olivnim/kokosovim/mandljevim oljem in uporabite. Dobra za piling je tudi grobo mleta morska sol, seveda v kolikor nimate poškodovane kože! Zmešajte jo s prej naštetimi olji ali medom in piling je pripravljen. Kot učinkoviti v boju z mrtvo kožo so se izkazali tudi pšenični zdrob, koruzni zdrob, soda bikarbona ter ovseni kosmiči.
Velja, da po pilingu koži namenite še posebno pozornost in jo dodatno nahranite z uporabo vlažilne kreme. Da ujamte čim več vlage, vlažilne kreme oz losijone nanašajte po tuširanju na še vlažno kožo. Vaša koža bo tako še bolj sijoča, čvrsta in prožna.
Odrasla koža obraza si lahko privošči tudi negovalno masko. Nasvete za naravne negovalne maske najdete tukaj.
Z zdravim življenjem do sijoče kože …
Seveda velja, da skrb za zdravo in sijočo kože pride od znotraj. Torej, kar boste sejali, to boste želi. Pravo in najpomembnejše pravilo zdravega življenja je seveda voda. Pijte dovolj navadne vode. Izogibajte se sladkanim (gaziranim) sokovom in seveda alkoholu. Tobačni izdelki prav tako negativno vplivajo na zdravje vaše kože. Predvsem v toplejših mesecih zaužijte veliko sveže zelenjave in sadja. Posebno pozornost namenite tudi naslednjim živilom, saj pomagajo ščititi našo kožo pred škodljivimi vplivi okolja.
V boju proti aknam so odlični oreščki, predvsem bučna semena in brazilski oreščki. Vzroki za nastanek aken so namreč pomanjkanje mineralov kot sta npr cink in selen. Oreščki so tako, ob vrsti vseh drugih vitaminov, ki jih vsebujejo, odlični za kožo. Prav tako učinkovite v boju z nečisto kožo so ribe in morski sadeži. Losos npr vsebuje veliko beljakovin in tako pospešuje naravni proces zdravljenja kože, mastne ribe, npr skuše, poskrbijo za žarečo in sijočo polt brez madežev, saj vsebujejo ogromno eikozapentanojske (EPA) in dokozaheksaenojske kisline (DHA). Ali ste vedeli, da ostrigam zraven afrodiziaka pravimo tudi lepotne bombe? In ne zato, ker bi bile tako lepe za oko, ampak ker so tako zdrave za našo kožo. Koromač poznate v povezavi z otroškimi čaji. Da pomaga pri prebavi veste, ampak ali veste tudi, da je naravni topilec maščob? Da zmanjšuje otekanje telesa in pomaga pri odstranjevanju strupov iz telesa? Da dela čudeže za našo kožo? Skrajni čas, da ga začnete uporabljati v prehrani in pijači. Kako zdrav je avokado ste že slišali. Pa ponovimo-je odličen vir vitamina E, ki krepi vitalnost in lesk kože. Prav tako vsebuje veliko vitamina C, ki pomaga odpravljati razna vnetja kože, avokadovo olje pa je odlično za nastajanje kolagena v koži. Pravi vrelec mladosti so borovnice, saj vsebujejo veliko železa in kalija ter vitamina C. Če želite zdrav, rožnat videz kože, vam pri tem pomagata paradižnik in korenje. Vsebujeta namreč veliko karotena, ki se dolgo zadrži v tkivu. Kožo ščitijo antioksidanti. Veliko teh najdemo tudi v čokoladi- vendar pozor, v temni čokoladi. Večji delež kot ima kakava, bolj je zdrava za vašo kožo.