Predlogi jedilnika za zdravo hujšanje (2.del)
Za menoj sta dva meseca hujšanja. Ob pozdravljanju osnovne LCHF ideje, torej majn ogljikovih hidratov in več masčob ter s poznavanjem lastnega telesa, spretno krmarim proti kilogramskemu cilju. Poudarjam, da ne prakticiram LCHF življenjskega stila, čeprav so mi všeč njihove ideje za lajšanje lakote in je tudi veliko mojih recpetov nastalo po pogovorih/predlogih LCHF članov. Po dveh mesecih me je kar nekaj majn, a sem s spoznanji o hujšanju debelejša. Prvo in najpomembnejše je seveda, da ni rezultatov brez odrekanja in močne volje. Tudi spoznanje, da jem, ko sem dejansko lačna in ne ko je ura za obrok, me je treščilo kar nekaj tednov po začetku kalvarije. Pa tudi, da se ni treba nažreti tako, da potem ne morem dihati… a moj namen ni moriti (preveč) s samo izkušnjo, ampak deliti z vami recepte, ki so me nasitili. Tokrat nekaj »grešnih« jedi.
Pleskavica s pečenim »krompirčkom«
Kupite mleto meso pri vašem preverjenem mesarju ali že narejene pleskavice in jih kot običajno specite. Tukaj nisem izumila tople vode. Ker zraven lepinje, ki je med hujšanjem prepovedana, k pleskavici nič ne gre bolje kot pomfri, si ga naredimo. Potrebujete gomolj zelene. Očistite jo, narežite na »krompirček« in jo blanširajte. Zeleno pred peko/cvrtjem dobro osušite. Nato pa kot da bi pekli/cvrli krompir. Lahko jo zložite na pekač obložen s peki papirjem in pečete v pečici, lahko jo ocvrete v vročem olju. Oboje je odlično.
Musaka
Sibirsko vreme, ki nas je zajelo, je kot nalašč za eksperimentiranje v kuhinji. In ker sem bila sila navdušena nad »krompirčkom« iz zelene, se mi je porodila ideja, da zeleno s krompirjem zamenjam tudi v svoji priljubljeni jedi-musaki. Rezultat je bil več kot odličen!
Za dve osebi potrebujete pol večjega gomolja zelene, očiščene in narezane na pol centimetra debele rezine vzdolž celotnega gomolja. Blanširajte jo in nato zelo dobro odcedite. Meso pripravite po svojem ustaljenem receptu. Za začetnike postopek opišem: potrebujete srednje veliko čebulo, ki jo narežete na drobno in popražite na poljubni maščobi. Ko čebula postekleni, dodajte 300g mletega mesa, ščepec posušenega timijana, na drobno nariban manjši korenček, solite in poprajte po okusu. Dolijte malo vode in dušite 20 minut. Potem dodajte žlico paradižnikove mezge in v odkriti posodi pokuhajte, da izpari večina tekočine. Nato ste pripravljeni na gradnjo musake. Ne pozabite naoljiti (najokusneje je seveda če to storite z maslom) pekača. Na dno posipajte nekaj zrnc soli in potem zložite zeleno čez dno pekača tako, da ne bo nobenih odprtin. Zeleno potresite z naribanim sirom (zmerno), nato naložite meso in na meso spet zeleno. Čez tako pripravljeno musako, zlijte mešanico enega jajca in slabe pol deci sladke smetane za stepanje (nesladkane!). Po vrhu potresite še naribani sirček in postavite v ogreto pečico (170 stopinj je za začetek dovolj) za pol ure. Če želite zlato skorjico po pol ure zvišajte temperaturo in pecite do želene barve. Predenj musako ponudite, naj se malo shladi, da jo boste lažje vzeli iz pekača.
Jajčna solata s piščančjimi medaljončki
Ne bom trdila, da vam »prodajam« recept za pohanje, ampak je pa zadovoljiv približek, za vse tiste, ki cvrtje pogrešate na nedeljski mizi.
Meso narežite na manjše kose (medaljončke, trakce) in ga začinite po okusu. Ubijte en jajček in ga dodobra razžvrkljajte. Meso pomočite v jajček in nato v mlete mandlje (ne bojte se umazati rok, ker bo packarija) ter ga položite na segreto ponev z malo olja. Popecite iz obeh strani. Tako pripravljeno meso lahko seveda pečete tudi v pečici, ali ga dejansko ocvrete v ponvi z veliko vročega olja.
K tem grešnim medaljončkom ponudite jajčno solato. Sama sem to storila na dva načina- ala moja mami in ala moj eksperiment.
Za klasično jajčno solato potrebujete (za 2 osebi): 4 trdo kuhana jajca, ohlajena in narezana na manjše rezine. Pol rdeče čebule drobno sesekljajte. Jajca in čebulo prelijte z bučnim oljem ter premešajte. Šele nato solite, poprajte in kisajte po okusu. Postrezite.
Nasvet: Če vem čebula povzroča težave, jo sesekljano prelijte z rdečim vinskim kisom ter ščepcem soli in pustite stati vsaj 10 minut. Nato jo ožemite in dodajte solati.
Jajčna solata na moj način: (za 2 osebi) potrebujete 4 trdo kuhana jajca, ohlajena in narezana na tanke rezine. ¼ manjšega koromača narežite na kar se da tanke rezinice. Na drobno sesekljajte por. Vse narezane sestavine prelijte z mešanico tekočega jogurta (1,2 dcl), pol žličke gorčice, pol žličke majoneze, soli, popra in jabolčnega kisa po okusu. Dobro premešajte in pustite, da vsaj pol ure stoji v hladilniku.
Opomba: tako pripravljena jajčna solata je zelo nasitna in primerna tudi kot samostojni obrok. Prav tako jo lahko pripravite v naprej, saj v primerih temperaturah dobro preživi. Primerna je tudi za malico v službi- vendar velja opozorilo, da se v pasji vročini ne igrajte z njo, če v službi nimate primernega prostora za shranjevanje.
Pica
Sprijaznimo se, pica je pica. Ni ga čez pravo, doma zgneteno testo. Ampak v shujševalnih kurah je pač prepovedana. In ker sem žena pravega picoljuba, jo pečem vsaj 1x na teden. Pri tem pa sline sušim s svojo različico pice brez ogljikovih hidratov.
Potrebujete en jajček, ki ga dobro razžvrkljajte in mu dodajte 100g skute. Dobro premešajte in solite (ščepec). Tej zmesi dodajte 3 zvrhane žlice mletih mandljev in slabo pest naribanega sira. Dobro premešajte in razporedite po pekaču obloženem s peki papirjem. »Testo« pecite na 180 stopinjah 10-15 minut. Odvisno kako trdo testo želite imeti. Ves čas ga spremljajte in presodite po njegovi barvi, kdaj je dovolj. Nato ga obložite z najljubšim nadevom in postavite v pečico, da se na hitro zapeče (stopi sir).
Tokrat sem z vami delala nekaj mojih priljubljenih receptov. Naslednjič morda že presenetim s kako malo manj grešno sladico.