Popočitniški stres in kako ga premagati
Poletje se je končalo, z njim pa tudi čas dopustov in počitka. Z začetkom počitnic smo se počutili bolj sproščene, vesele, zadovoljne, razbremenjene in optimistične. Kako dolgo pa bodo ti učinki trajali po vrnitvi na delo/v šolo?
Popočitniški stres (angl. Post vacation syndrome) je poznan tudi kot popočitniški sindrom oz. sindrom vrnitve. Konec poletja se končajo počitnice, začne se šola in pritiski pri delu. Ljudje trpijo za njim po dopustu, še posebej, če je bil še posebej dober. Poleg tega, dlje je potovanje trajalo, bolj intenziven je občutek popočitniškega stresa. Krajše je potovanje, lažje ga je premagati oz. se prilagoditi normalni rutini. To se zgodi zato, ker se vrnemo domov in se (morda) zavemo kako ”dolgočasen” in nezadovoljiv je naš normalen način življenja v primerjavi z dejavnostmi, v katerih smo sodelovali med počitnicami.
Terapevti in psihologi poročajo o povečanju števila ljudi, ki iščejo pomoč v zgodnji jeseni. Za popočitniški stres je značilna kombinacija razdražljivosti, tesnobe, pomanjkanja motivacije, težav s koncentracijo in občutka praznine, ki lahko traja do nekaj tednov po vrnitvi s počitnic na delo.
Nekateri ljudje dobijo blago različico le tega vsako nedeljo zvečer, po tem ko so bili cel vikend prosti. Številne študije kažejo, da počitnice izboljšajo počutje ljudi, vendar učinki ne trajajo dolgo. Ko so na počitnicah, počnejo stvari, ki so jim všeč. To jih spomni na to, kaj je resnično pomembno v njihovem življenju in ko pride jesen, se počutijo, kot da izgubljajo del sebe. V nekaterih primerih lahko vrnitev z dopusta pripelje do resničnih kariernih sprememb (npr. sprememba ur, druga zaposlitev/kariera), saj želijo ljudje doseči čim boljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem.
…in kako ga premagati?
Sprememba perspektive
1. Rekreacija na dopustu
Rutinska vadba, ki se je držite med dopustom (oz. ko potujete), vas ohranja v formi, zmanjšuje stres in utrujenost. Če z vadbo nadaljujete po vrnitvi z dopusta, bo to vašemu telesu dalo občutek fizične stabilnosti. Poleg tega vadba sprošča endorfine, ki pomagajo pri boju proti depresiji. Če potujete, se mogoče vadba zdi nekaj nenavadnega, vendar za to ni potrebno veliko načrtovanja (npr. spakirajte superge, kopalke, ter odtecite oz. odplavajte par krogov).
2. Vrnitev s potovanja načrtujte z nekaj dnevi rezerve, da se aklimatizirate.
Najtežja stvar po vrnitvi s potovanja/dopusta, je prilagoditev na običajen urnik dela/šole. Če si vse skupaj splanirate tako, da imate dan ali dva za prehod v običajno rutino, vam bo lažje. Tudi če niste (pri potovanju) prestopali nobenih časovnih pasov, je lahko po vsej tej zabavi in spontanosti na počitnicah prilagoditev vsakodnevni rutini težka.
3. Uživajte v izkušnjah in spominih, ki jih imate.
V mnogih primerih lahko sprememba načina razmišljanja o nečem vpliva na to, kako se počutite. Mogoče se to ne bo zgodilo čez noč, vendar pomaga, da cenite izkušnje, ki ste jih imeli, namesto da žalujete za njimi. Na te prijetne trenutke glejte kot na del vseživljenjske serije novih doživetij in trajnih spominov. Bodite hvaležni za priložnost, da doživite počitnice in ne pozabite, da si jih mnogi ne morejo privoščiti.
4. Elemente dopusta/potovanja vnesite v vaše vsakodnevno življenje.
Čeprav morda ne boste mogli vsak teden obkrožiti sveta, lahko v domače življenje vključite nekaj stvari, v katerih ste uživali. Če ste npr. med potovanjem resnično uživali v lokalni kuhinji, se lahko jedi naučite skuhati doma. Lahko se tudi naučite jezika ali pa se udeležite kulturnih tečajev (če je to možno). Na tak način vam potovanja pomagajo tudi, da rastete kot oseba in razširijo občutek identitete in kulture.
5. Ponovno ocenite svoje življenje.
Če se ob povratku domov počutite resnično nesrečni in neizpopolnjeni, mogoče ne pogrešate samo dopusta. Le ta je zabaven, saj ponuja odmor od vsakdanjega življenja, vendar bi mogoče morali začeti razmišljati o spremembah, če ste nesrečni pri delu in doma. To vam na primer pomaga videti dobre stvari v življenju in odpraviti stvari, zaradi katerih ste nesrečni (npr. delovno mesto oz. trenutni kraj bivanja).
- Po vrnitvi domov si vzemite vsaj 3 dni, preden se lotite kakršnih koli življenjskih odločitev. Mogoče se vam vaše življenje ne bo zdelo tako grozno, ko se ustalite nazaj v rutino.
- Ne hitite v življenjske spremembe, vendar čas po dopustu porabite za razmislek o tem, katere elemente svojega življenja želite spremeniti.
- Razmislite o tem, ali se počutite izzvane in cenjene na trenutnem delovnem mestu, prav tako pa pomislite, če se počutite udobno doma (v stanovanju, hiši oz. soseski).
- Preden sprejmete kakršne koli velike odločitve, se pogovorite s prijatelji in družinskimi člani. Tudi če to vodi do spoznanja, kako srečni ste v vašem trenutnem položaju…še bolje!
Ponovna prilagoditev normalnemu življenju
1. Na potovanje vzemite opomnike doma.
Nekatere študije kažejo, da lahko taki opomniki med potovanjem zmanjšajo občutek, da ste v novem in drugačnem okolju. Ko se vrnete domov, vam to olajša prehod v običajno rutino. Gre za majhne, enostavne predmete, kot so npr. fotografija družine, najljubša odeja, blazina oz. pogosto uporabljen predmet (skodelica za kavo). Le to vam bo pomagalo zmanjšati občutek, da ste stran od doma.
2. Vedite, kaj lahko pričakujete, ko se vrnete.
Za veliko ljudi je prav negotovost del neprijetnosti vrnitve na delo. Eden od načinov za zmanjševanje tega stresa je, da se dan ali dva pred vrnitvijo obrnete na sodelavca, ki vas bo obvestil o kakršnih koli spremembah in o vsem, kar ste morda zamudili. To bo naredilo prehod nazaj na delo nekoliko manj stresen, kot pa če o kakršnih koli težavah ne bi vedeli. Čeprav je dobro ostati v stiku s sodelavci, pa med dopustom ne skrbite preveč o tem, kaj se dogaja v službi.
3. Na delovnem mestu (ali doma) razstavite spominke z dopusta.
Če ste zaskrbljeni, da se boste morda težko prilagodili vrnitvi na delo, šolo ali pa samo domov na splošno, lahko spominki olajšajo ta prehod. Spominjali vas bodo na to, kako ste se zabavali – študije so pokazale, da lahko spomini na sproščujoče čase pogosto odpravijo stres po vrnitvi z velikega potovanja.
Doma si vzemite nekaj časa, da greste skozi vse fotografije, izberite najpomembnejše trenutke in jih razstavite (dejansko na steni, ali pa na socialnih omrežjih). Če imate pisarno, si okrasite mizo oz. steno z nekaj fotografijami z vašega potovanja, kipci, koledarji ipd. Če svoje pisarne nimate, pa izberite nekaj, kar lahko nosite (npr. zapestnica, obesek za ključe s potovanja).
4. In še meni najljubša…takoj ko se vrnete, začnite načrtovati svoj naslednji dopust!
Prilagoditev vrnitvi v službo/šolo lahko olajšate tako, da zrete v prihodnost, novim dogodivščinam naproti (tudi če so še dokaj oddaljene). Misel na to, kako se vam bo v prihodnosti zgodilo nekaj zabavnega, vam bo polepšalo dan. Pomaga že samo dejstvo, da ste si rezervirali čas za naslednje počitnice. Vsakič, ko ste žalostni, začnite razmišljati o zabavnih stvareh, ki bi jih radi počeli na naslednjem potovanju. Lahko začnete celo raziskovati stvari, ki bi jih radi videli in počeli (vendar ne na delovnem mestu, da ne boste imeli težav).
Povzeto po naslednjih avtorjih: Beck, M. (2011) in Whitney, L. (2006).