Plačaj kavo z verzom na svetovni dan poezije, 21. marca 2020
21. marca ni samo prvi dan pomladi ampak tudi svetovni dan poezije. V zadnjih letih pa je na ta dan zaživela tudi akcija Plačaj kavo z verzom (Pay with a Poem).
Akcijo Plačaj kavo z verzom je leta 2013 zasnovala dunajska pražarna kave Julius Meinl in na ta dan združila tisoče ljudi pri ustvarjanju ob kavi ali čaju. Letos naj bi v akciji sodelovalo že preko 40 držav.
Spletni natečaj poezije
Letošnja akcija pa je drugačna. Zaradi ukrepov ob epidemiji koronavisa, namreč poteka digitalno. Namesto druženja in ustvarjanja verzov v kavarnah, lahko letos svoje verze objavljate na Facebooku ali Instagramu, kjer poteka natečaj od 4. do 21. marca 2020. Desetim najboljšim pa bodo podeljene nagrade v višini 150 eurov.
Pogoji sodelovanja
V času trajanja natečaja, od 4. do 21. marca lahko udeleženci napišejo svoj avtorski verz in ga objavijo na svojem lastnem Facebook ali Instagram profilu. Za prijavo na sodelovanju se šteje objava:
- fotografija verza, napisanega na roke;
- skeniran verz, napisan na roke; ali
- grafično oblikovan verz – drugačna upodobitev poezije.
Objavi mora biti dodan hastag (ključnik): #plačajzverzom ali #placajzverzom in #natečaj ali #natecaj ali #natečaj2020 ali #natecaj2020. Objava mora biti na dan, ko se akcija zaključi, to je 21. marca, še vedno javno dostopna. Objavljeni verzi na Instagram Story ali Facebook Story pa ne bodo upoštevane.
Kdor svojih verzov ne želi javno objaviti, jih lahko pošlje tudi v zasebnem sporočilu na Instagramu na profil organizatorja: @juliusmeinlslovenija ali na facebook profil: @juliusmeinlslovenia.
V nagradnem natečaju lahko vsak sodeluje z več objavami, lahko pa prejme le eno nagrado. Najboljše verze bo izbrala komisija, v kateri bo tudi letos sodeloval izvrstni slovenski pesnik Feri Lainšček, rezultati pa bodo objavljeni 6. aprila na Facebooku in Instagramu. Najboljši verzi bodo predstavljeni tudi v posebni pesniški zbirki.
Natančnejša pravila in pogoje natečaja lahko preberete tukaj.
Nekaj napotkov za pesnjenje
V poeziji se skozi besede vseh barv, ritmov in zvokov ujamejo človeški občutki. Včasih nam pesmi pomagajo pri iskanju notranjega miru in našega bistva. Vsak jezik pa ima tudi svojo poezijo in vsak človek svoj ključ do nje. In čeprav smo si drugačni, imamo različne navade in govorimo različne jezike, nas združuje glas čustev. Tega pa najlažje prelijemo v besede v poeziji.
»Letos ob kavi ali čaju še najbolj odgovorno pesnite doma. V teh dneh, ki so vse prej kot običajni, vas pozivamo, da svoje misli in občutke strnete v verz, pesniško misel ali pesem, in zapis delite preko družabnih omrežij. Tudi tako se lahko povezujete z drugimi poeti, prispevate k ustvarjanju pesniškega odtisa trenutne situacije in jo začinite s kančkom optimizma,« je povedal Tomaž Milič, direktor Julius Meinl d.o.o.
Za navdih si lahko preberete verze nekaterih znanih slovenskih pesnikov:
najlepši verzi Ferija Lainščka
najlepši verzi Srečka Kosovela
najlepši verzi Otona Župančiča
najlepši verzi Simona Gregorčiča