Patricija Crnkovič in Teja Poljanšek: Vmesni obred
V Kamniku smo 4. julija lahko uživali v premierni upodobitvi prave pesno glasbene poslastice: Vmesni obred, ki sta jo uprizorili Patricija Crnkovič in Teja Poljanšek. Čeprav še zelo mladi, sta bogati po izkušnjah, predvsem pa predani umetnosti, ki jo ustvarjata z veliko mero ljubezni.
Nastop, ki je, mimogrede, avtorsko delo Patricije Crnkovič in Teje Poljanšek, ni ne le paša za oči in ušesa, ampak nam veliko ponudi v razmislek in nas morda spodbudi, da ravnamo drugače in se osvobodimo spon vsakdana in okvirjev, v katere nas potiska družba.
Slovenki na nizozemskem
Vmesni obred je rezultat sodelovanja dveh umetnic, ki sta se, čeprav sta obiskovali isto Osnovno šolo v Kamniku, bolje spoznali šele v Rotterdamu na Nizozemskem.
Pot na Nizozemsko je sprva vodila Patricijo Crnkovič, plesalko sodobnega plesa, plesno koreografinjo in pedagoginjo, ki je svojo plesno pot začela z jazzom, show danceom in modernom oziroma sodobnim plesom.
Več kot 10 let je aktivno sodelovala na tekmovanjih v Plesni zvezi Sloveniji in mednarodni plesni organizaciji IDO. V tem času je posegala po visokih odličjih. Dvakrat je postala svetovna prvakinja in bila kar trikratna evropska prvakinja. Po odličjih pa ni posegala le kot solistka, ampak tudi v manjših plesnih skupinah in formacijah. Prejela je tudi nagrado za plesalko leta in bila večkrat nagrajena tudi s strani Olimpijskega komiteja. a tekmovanju Evrovizijskih mladih plesalcev je dosegla odlično 2. mesto. Svojo plesno izobrazbo pa je 9 let pilila tudi na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana.
Po končani srednji šoli je študij plesa nadaljevala na Nizozemskem, na akademiji Codarts v Rotterdamu, kjer je doštudirala sodobni ples. V času študija je kot pripravnica delala v kampanji IB Dance Company v Belgiji in v kampanji ICK Amsterdam.
Po diplomi se je preselila nazaj v Slovenijo in začela pot svobodne umetnice, pri čemer je sodelovala pri najrazličnejših projektih tako v Sloveniji, kot tudi izven naših meja – v Španiji in Srbiji. Zadnji dve leti se posveča predvsem lastnim projektom in ustvarjanju lastnih predstav: samostojna solo predstava Zgubani časi, je bila premierno prikazana v Domu Kulture Kamnik, kasneje pa kot del festivala v Španskih borcih in Plesnemu Forumu Celje. Skupaj s Tjašo Bucik (opp. plesalka svobodnega plesa) sta ustvarili celovečerno predstavo Od blizu in virtual reality oz. predstavo v navidezni resničnosti – Tebi.
Patricijo kot plesalko in koreografinjo zanimata predvsem avtentičen plesni izraz, nevidni notranji svet posameznika ter premikanje gibalnih mej. Zadnja leta je aktivna tudi kot pedagoginja in koreografinja tekmovalnih točk v plesnem centru TBA.
- Patricija Crnkovič
- Teja Poljanšek
Leto kasneje se je, na svojo pot na Nizozemsko, prav tako na akademijo Codarts, na kateri je doštudirala jazz petje, podala tudi Teja Poljanšek.
Teja, izvrstna vokalistka, skladateljica in aranžerka, tekstopiska in pedagoginja, je svojo glasbeno pot začela v kamniški glasbeni šoli, na kateri je obiskovala pouk harmonike in klavirja, nato pa pod vodstvom Renate Smolnikar in kasneje še Kristine Oberžan ter Anje Hrastovšek, začela obiskovati še ure solo petja. Sodelovala je že z mnogo glasbenih skupinah in pevskih zasedbah, zadnja leta pa jo je zaneslo v ustvarjanje avtorske glasbe. V svojih delih najraje raziskuje notranjost in vzgibe, po katerih ljudje delujemo ter sile, ki so večje od človeka.
V času študija je bila članica ali pa spremljevalna vokalistka mnogim glasbenim skupinam različnih žanrov (jazz, fusion, pop, rnb, neo soul, …), naj jih omenim nekaj: Eleutheria, MAUVE, Ben akiba, Peroana, Sophia Zelan, Rotem. Tekom študija je nastopila tudi na rotterdamskem internacionalnem filmskem festivalu (IFFR) in drugih skladateljskih festivalih. V času študija je kot poučevala tudi na šoli Albeda College, na akademiji Codarts in v pevskem studiju Singing birds. Poučevala pa je tudi pevski zbor Vocality v Haagu.
Danes je vodja in glavna vokalistka glasbene skupine Eleutheria, katere člani so iz Slovenije, Nizozemske in Južne Koreje, spoznali pa so se na Nizozemskem. Skupina je leta 2022 zmagala na prestižnem tekmovanju Erazmus jazz prime. V letu 2022 so nastopili tudi na enem največjih evropskih festivalov – North sea jazz festivalu, pa tudi na mednarodni konferenci Injazz, nastopili so tudi v sklopu prireditve Kamfest v Kamniku. Skupina Eleutheria je trenutno v fazi izdaje albuma avtorskih skladb, pri čimer so tako besedila kot glasba Tejino avtorsko delo.
Ko se njune poti zopet združijo …
Čeprav sta obiskovali isto osnovno šolo (op Patricija je leto starejša) v Kamniku, sta se bolje spoznali šele v času študija na umetniški akademiji Codarts. Njune poti so se združile, ko sta se dekleti dobili z namenom, da bi Patricija, ki je že bila v Rotterdamu, pomagala Teji in ji odgovorila na nekaj vprašanj v zvezi s študijem, na koncu pa sta ugotovili, da obe iščeta stanovanje in tako sta se v iskanje strehe nad glavo lotili skupaj in postali cimri. Kot cimri sta seveda spletli vezi in postali dobri prijateljici. Patricija se je kasneje sicer preselila še v Belgijo in nato nazaj v Slovenijo, a vezi, ki sta jih spletle so ostale in dekleti sta ohranili stike. Ko se je po končanem študiju v Slovenijo vrnila tudi Teja, sta se seveda zopet večkrat videli in ideja je dala idejo in rosila se je zamisel o skupnem projektu. Želeli sta združiti glasbo in ples v nekaj novega in zanimivega in letošnjo pomlad sta svoje ideje začeli uresničevati …
- Vmesni obred
- Vmesni obred
- Vmesni obred
- Vmesni obred
- Vmesni obred
- Vmesni obred
- Vmesni obred
- Vmesni obred
Vmesni obred
Tako se je rodil plesno glasbeni nastop, Vmesni obred, v katerem sta Teja in Patricija združili tisto, kar vsaka na svojem področju najbolj znata – glasbo in ples.
O Vmesnem obredu, ki je njuno avtorsko delo, sta dekleti zapisali:
Je plesno-glasbeni performans, ki raziskuje notranjo preobrazbo kot posledico vzpostavljanja stika z naravo. Nastopajoči zaradi urbanih vplivov izmučita vse človeške potenciale, zaradi česar postane preobrazba in osvoboditev edini cilj. Skozi ritual se oddaljujeta od balasta, s katerim nas omejuje kapitalistični ustroj in zapuščata nesmiselne vzorce, po katerih delujemo kot sužnji tujih pričakovanj in pravil. Ob globokem stiku z naravo, se v notranji tišini počasi odpirata novi poti avtentičnosti in s pomočjo naravnih materialov vzpostavljata nove temelje, na katerih lahko bivata mirneje in globje. Glasba in ples se prepletata v podpori novega prebujenja in pomagata nastopajočima najti smisel v minljivosti in nenavezanosti.
Za njiju je to prvo skupno sodelovanje in 4. julija 2023, smo si predstavo lahko premierno ogledali na gradu Zaprice v Kamniku. Naslednja ponovitev, bi se morala zgoditi 11. avgusta na Kamfestu v Kamniku, a je bila žal, zaradi nedavnih katastrofalnih poplav odpovedana.
Dekleti veliko obetata in verjamem, da bomo še veliko slišali (in videli) o njima. Jaz se vsekakor že veselim nove ponovitve predstave Vmesni obred in vseh nadaljnjih sodelovanj.
Opomba: vse fotografije v prispevku so delo in last fotografinje Zale Rifel.