Otrok ima vročino
Otrok ima vročino – brez panike
Nas mamice ponavadi zagrabi panika, še posebej kadar je otrok še majhen dojenček. Pa tudi pri večjem otroku nam je zelo hudo in si želimo čim hitreje pomagati. Panika nikomur ne koristi, zato se moramo hitro zbrati in najprej poskusiti ugotoviti, kaj bi lahko bil vzrok in kako je najprimernejše ukrepati. Nekaj nasvetov bom navedla iz lastnih izkušenj, nekaj pa bom povzela po nasvetih prim. Raste Rakar Radeščak, dr. med. spec. pediatrije. Iz srca se ji zahvaljujem, saj mi je njena razlaga resnično v pomoč.
Po izkušnjah pediatrov, starši z otrokom pridejo na posvet zaradi vročine 5 do 7 krat na leto, predvsem v prvih treh letih otrokovega življenja. Večinoma zaradi negotovosti in strahu, kaj je povzročilo vročino in kako ukrepati.
Ni vsaka vročina nevarna vročina
Velikokrat je povišana temperatura le obrambni odziv organizma ali pa le eden od bolezenskih znakov. Še težje pa je verjeti, da je lahko vročina koristna za otroka med določeno boleznijo. Vendar je res. Ni potrebno vsako vročino takoj znižati in se pretirano posluževati antipiretikov ( to je zdravilo za zniževanje telesne temperature). Pustimo da otrokovo telo gradi svojo obrambo. Ta zdravila niso tako nenevarna, če se jih prepogosto poslužujemo, kot se zdijo. Večina strokovnjakov pravi da sicer zdrav otrok, lahko brez problemov prenese tudi zelo visoko vročino (40 in 41°C). Nam zaskrbljenim in paničnim staršem se to zdi nemogoče, saj je v nas prepričanje še od babic, da lahko vročina poškoduje otrokove možgane. Še težje je verjeti v to, če vso vročico spremljajo še hudi krči, kar je res muka gledati. Z vsem srcem bi raje bili na otrokovem mestu, samo da mu ne bi bilo tega treba prestajati. Prav tako za vse ostale tegobe, ki pestijo te naše srčke. Velikokrat se sprašujem, zakaj jim mati narava ne prizanese vsaj do tretjega leta.
Ugotovite najprej kakšne vrste vročino ima
Telesni znaki (večinoma se večina njih pojavi po preseženi temperaturi 39°C) pri povišani temperaturi ( to je navadna vročina, ki jo najbolj poznamo)so:
- mrazenje
- koža se ob dotiku naježi
- hladne okončine
- slabo počutje
- glavobol
- utrujenost
- bolečine v mišicah
- zaspanost
- nemir
- razdražljivost
- jokavost
- zmedenost
Telesni znaki pregrevanja telesa zaradi večjega napora, pri povečanem presnavljanju, pri večji mišični dejavnosti, povečane ščitnice, vročinski kapi, pregretju dojenčka, opeklinah in drugih okvarah kože so:
- ni mrazenja
- telo žari
- se ne znoji
Moramo pa tudi vedeti, da otrok do tretjega meseca, še nima stabilne temperature. Lahko je zelo resno bolan pa nima vročine. Kasneje pa lahko naraste tudi do 40°C že ob manjši virusni okužbi. Otrokom se temperaturni center stabilizira okoli osmega leta.
Izmerimo temperaturo
Poznamo več vrst termometrov, vendar po moje, je najbolj priročen elektronski digitalni. Ni tako drag in z njim brez težav merimo temperaturo dojenčku, vmes se pač malo pomatramo nekje do drugega leta, ko nam malčki nekako težko dovolijo merjenje. Potem pa otroku že s kakšno lepo zgodbico dopovemo, da je to nekaj dobrega zanj in jih potem večina dovoli. Težje je, če otrok res dobi strah. Poskusimo ga privaditi že med igro, ko ni bolan. Igrajte se zdravnike. Merite temperaturo slončku, pa punčkam in celemu zverinjaku v zaboju z igračami. Če bo otrok to povezal z igro in ne z neprijetnim počutjem, si bo kaj kmalu večkrat na dan meril vročino in vam z ponosom kazal, kaj zna. Vi pa mu le zaploskajte in ga pohvalite.
Klasični živosrebrni termometer je zanesljiv in poceni, vendar je potrebno čakati par minutk in hitro ga lahko razbijemo, če otrok postane nemiren.
Elektronski digitalni termometer je najpogosteje uporabljen, varen in dokaj ugoden. Še vedno pa je treba čakati minutko, kar je lahko včasih pri bolnem in prestrašenem otroku še vedno preveč, če ga ne moremo pomiriti.
Digitalni infrardeči ušesni termometer je zelo priljubljen med starši, saj je za merjenje potrebnih le nekaj sekund. Je pa drag in je potrebno redno posebno vzdrževanje in menjavanje ušesnih nastavkov za enkratno uporabo.
Elektronski brezkontaktni termometer je zaenkrat redkost. Dobi se ga tudi pri nas in lahko z njim zmerimo temperaturo, brez da se dotaknemo otroka, z razdalje do 3 cm. Z njim lahko brez da bi otroka budili, izmerimo temperaturo v spanju.
Pravilno merjenje
Telesna temperatura ima svoje dnevno nihanje tudi do ene stopinje. Saj vemo, da je zvečer ponavadi vročina najvišja. To je posledica biološke ure in zunanjih vplivov. Telesno temperaturo kontrolira določen del v možganih in deluje kot termostat. Telo pošlje signal in tako se zaradi upora, ki se začne dogajati v telesu (bolečina, vnetje, poškodba, rast zobkov, virusna okužba, dehidracija…), začne telo segrevati.
Termometer bo pokazal pravo temperaturo le če bomo upoštevali naslednje:
- Otrok mora mirovati. To je lahko reči, narediti pa umetnost. Še posebej z navadnim termometrom. A ne, mamice? Pri majhnem dojenčku še gre pri večjem otroku pa je težje, zato ga poskusimo čimbolj zamotiti, da se umiri. Nasvet: vzemite otroka v naročje, naj se nasloni in počiva. Medtem pa naj očka čimbolj nežno da termometer pod pazduho otroka. Nosite ga sem pa tja tisto minutko in mu pojte. Ali pa temperaturo zmerite najprej miški in slončku. ((smeh) Pri nas je delovalo in merimo z elektronskim digitalnim termometrom.)
- Vsaj dve uri po jedi.
- Med merjenjem ne sme piti toplih pijač
Normalna telesna temperatura izmerjena pod pazduho se giblje nekje med 36,2 in 37,2°C. Če merimo temperaturo v ritki, je približno za pol stopinje višja. To naredimo tako, da otroka položimo na trebuh ali bok, razpremo ritko in zelo zelo nežno vstavimo termometer malo več kot centimeter v zadnjično odprtino (če merite tako, namažite konico termometra z naravnim ognjičevim mazilom ali hladilnim mazilom za dojenčke). To merjenje je nekako primerno za dojenčke. Merimo pa lahko tudi pod jezikom, vendar pri otrocih to ni priporočljivo.
Kdaj je vročina nevarna
Vročina sama po sebi ni nevarna, nevarna je bolezen, ki jo je povzročila.
Če opazimo, da se otrok veliko slini in tišči v usta prstke ali igračke, ter ima povišano temperaturo, drugih simptomov pa ni opaziti,potem je verjetno krivec izraščanje zobkov. Ta vročina ni nevarna. Znebimo se je lahko že, če otroku zmasiramo dlesni s hladilnim gelom ali raznimi pripravki ki jih poznajo še naše stare mame. Ponudimo mu narezana jabolka ali hladen korenček za grizljanje. Ta vročina je posledica bolečine dlesni.
Zato se naučite opazovati svojega otroka. Opazujte ga, ko je zdrav in ko je bolan. Vsaka opažena podrobnost je pomembna, saj boste navedbo tega pri pediatru zelo pomagali pri diagnozi bolezni. Pozorno ga opazujte v spanju, kako diha, če kašlja, je nemiren… ko je buden, kako je pije, odvaja blato in vodo, njegovo aktivnost, jezavost, tečnobo, jokavost… za vse je vzrok. Vročični otroci so ponavadi zaprti in tudi po več dni ne odvajajo blata. Otrok le redko joka in sitnari kar tako, če smo zadovoljili vse njegove osnovne potrebe (suha ritka, sit, odžejan, na toplem pri mami…). Verjetno ga nekaj muči in nam seveda ne zna drugače povedati kot z jokom. Tukaj smo mi starši pozorni detektivi, ki odkrijemo to spremembo, ki bo nakazala težavo. Opazujte tudi njegovo kožo, ali je vlažna, suha in se lušči, se je morda pojavil kak izpuščaj, je otrok bled ali rdeč v obraz. Poskusite tudi kako napeto kožo ima, še posebej pri driski in bruhanju. Pozanimajte se tudi ali je v vaši bližini še več bolnih otrok. To so za pediatra izjemno pomembni podatki.
Nevarne okužbe le redko spremlja vročina le do 38°C, večinoma nad 40°C. Potreben je posvet z pediatrom, ni pa potrebno takoj zbijati vročine z zdravili, razen pri že znanih srčnih okvarah, saj se srčni utrip dvigne za 15 do 20 udarcev na minuto in to seveda še dodatno obremeni srce. Ter pri bolnikih v dihalni stiski. Če zaznamo oteženo dihanje, je potrebno zbiti vročino. Če nastopijo krči, ki trajajo več kot 30 sekund, lahko pride do okvare možganov in celo ogrozi življenje. Takrat obvezno takoj k zdravniku, kajti takšni krči se praviloma pojavijo na začetku, redkeje kasneje.
Vendar kaj storiti, ko se pojavijo krči?
Otrok otrpne, se ne odziva, zavija z očmi, stiska pesti in se stresa. Čeprav vam gre na jok in vas grabi panika ostanite zbrani, saj je zelo pomembno, da pravilno ravnate, saj se lahko otrok poškoduje in zaduši.
- Zavarujte ga z blazinami, da se kam ne udari.
- Položite ga na bok, če bo bruhal, da se ne zaduši. Preverite prosto dihalno pot.
- Slecite ga in ohlajajte z mokrimi krpami in prebrisavanjem z mokro ožeto gobo. Ne sme biti premrzla, da otroka ne šokiramo.
- V črevo mu dajte svečko proti vročini ali zdravilo, ki ga je že dobil, če krčev ni imel prvič in krči bodo prenehali.
- Takoj k zdravniku!!!
Vročina pospeši tudi procese presnavljanja, zato se pojavi potreba po tekočini. Če je urin gost in temen, otrok premalo pije. Na to moramo zelo paziti, saj lahko pride do dehidracije in s tem poslabšanje bolezni.
Kako znižati vročino?
- S splošnimi ukrepi: več tekočine, ki je ne pogrejemo več od sobne temperature (voda, nesladkan lipov ali jasminov čaj, pesin sok…)
- Z naravnimi metodami: lahka naravna oblačila, ki odvajajo toploto v zrak (platnena, naravni bombaž…da vam namignem, iz najboljšega materiala so tetra pleničke). Temperatura prostora naj bo med 20 in 22°C. Če ga že morate pokriti, naj bo to lahka bombažna odejica ali samo tetra plenička.
- Z naravnimi metodami fizikalnega hlajenja:
- mlačne kopeli : golega otroka položimo v vodo segreto na telesno temperaturo in jo postopno ohlajamo z mrzlo vodo največ do 29°C, nato ga obrišemo in oblečemo v lahka oblačila. Ne se bati, ne boste ga še bolj prehladili. Opazili boste, kako mu je odleglo. To metodo sem sama preizkusila in se je izkazala za zelo učinkovito in prijazno otroku.
- mlačni ovitki : otroka slečemo in ovijemo v rjuho, ki smo jo namočili v mlačno vodo in jo oželi. Čez ovitek pokrijemo suho rjuho in počakamo nekaj minut. Odvijemo in ponovimo, potem ga obrišemo in oblečemo. Nekateri otroci se počutijo neprijetno, če jih takole ovijemo.
- prebrisavanje z mlačno vodo : voda naj ima 29 do 32°C. Z namočeno krpo ali gobo otroka postopno prebrišemo po vsem telesu. Postopek lahko ponovimo večkrat, postimo obkladek na čelu in preko nogic, potem ga obrišemo in lahkotno oblečemo.
- Z zdravili: to je skrajna metoda.
Antipiretiki so kemična sredstva, ki znižajo termostatsko točko v možganih in tako se postopno ohladi celo telo.
Najbolj klasičen je paracetamol, ki ga vsebuje Calpol, ki nam je najbolj poznan sirup. Ne kupujte ga, ampak zahtevajte recept, saj ga zdravstveno zavarovanje v celoti krije. Večina pediatrov tega ne omenja. Predrag je, zakaj pa potem plačujemo premije? Zahtevajte recept. Vendar s Calpolom ne predozirajte, ker so stranski učinki skrajno neprijetni, čeprav zgleda samo nedolžen sirup. Najmilejši so koprivnica, med najhujše pa spada okvara jeter in ledvic.
Učinkoviti antipiretiki so tudi Aspirin, Ibuprofen, Naprosyn in Voltaren, vendar niso primerni do otrokovega 16. leta.
Nega otroka z vročino
Potrudimo se, da bo hrana in pijača servirana vabljivo in zabavno. Bolnega otroka je težko prepričati, da poje dovolj, zato pripravimo kalorično in vitaminov ter mineralov poln obrok. Hranjenje povežimo z igro, da bo otrok sproščen in dobre volje, kolikor le gre. Najbolj prijajo čaji, kompoti in juhe. Izogibajmo pa se hrane, ki napenja, sladkega in mlečnih izdelkov. Ponudimo majhne obroke in večkrat na dan. Vmes pa še vodo ali čaj.
Oblečen naj bo v lahka oblačila, ki se po možnosti enostavno slačijo, še posebej, če otrok veliko bruha in ima drisko. Prezračujte prostor in preverjajte, če je posteljnina preznojena in jo menjajte. Med zračenjem otroka odnesite ven iz sobe in ga prinesite nazaj, ko se prostor segreje vsaj na 20°C. Poskrbite za pravo vlažnost prostora, še posebej, če gre za obolenje spodnjih in zgornjih dihalnih poti.
Bolan otrok je negotov in prestrašen, zato mu moramo posvetiti vso pozornost, da se bo počutil varnega. Potreben mu je občutek, da boste v stiski vedno z njim. Občutek varnosti ob svoji skrbni mamici pospeši okrevanje. Objemajte ga in ljubkujte. Njegov vsakdanji ritem je popolnoma spremenjen, zato je zmeden. Vsega tega bi se morali zavedati tudi tisti, ki s strogimi predpisi omejujejo materi dneve bolniškega dopusta, pa tudi zdravstveni delavci v zdravstvenih ustanovah, ki omejujejo obiske.
Zelo pomembno: če ne boste pozdravili vzroka vročine, se bo vročina spet dvignila.