Orientalski ples – izvor lepote umetnosti
Orientalski ples? Trebušni ples? Sama nisem zasledila kaj veliko napisanega ali izrečenega na to temo. Mislim, da je danes še vedno to bolj tabu tema, predvsem v Sloveniji je še vedno zelo nepoznana tovrstna umetnost plesa.
Z orientalskim plesom sem se prvič spoznala pred leti, ko sem spoznala Egipčana, ki živi že nekaj let v Sloveniji. Bili smo povabljeni na neki egipčanski dogodek, kjer so ženske plesale orientalski ples. Takrat sem postala prvič malo bolj pozorna na to vrsto plesa, saj ga prej nisem dodobra poznala. Prvi občutek, ko sem v celoti videla nastop žensk, ki z vsem svojim srcem in z veliko predanostjo plešejo na orientalsko glasbo, sem se zavedla, da to ni le ples, da je to nekaj, kar ti da večjo razsežnost, da je to nekaj, za kar je vloženega ogromno truda, da osvojiš vse tehnike, ki jih tovrstna umetnost ponuja. Pomembno je, da omenim, da je bolj primerno poimenovanje te vrste plesa Orientalski ples, kot pa trebušni ples, kot ga pozna večina ljudi. Zakaj? Ker pri Orientalskem plesu delajo vse mišice od medenice, bokov, vrata, prsnega koša do stegen in nog. Tako da je izraz trebušni ples vse prej kot primeren, ker ne delujejo le trebušne mišice, kot nam to pove izraz.
Orientalski ples je ples žensk. Plešejo ga ženske že po vsem svetu. Izvira iz bližnjega vzhoda, torej iz Orientalskih dežel. Najbolj poznana dežela po orientalskih plesih je Egipt oz. severni del Afrike. Orientalski ples je po tradiciji predvsem povezan s kulturo, kulti rodnosti, religijo in erotiko. V Egiptu je veljalo, da so ga plesali le ob posebnih priložnostih, kot sta zaroka in poroka ter drugi dogodki. Zanimivo je tudi to, da je bil Orientalski ples rezerviran za ženske nižjega sloja, ker ženske višjega sloja si nikakor niso dopustile, da bi plesale v javnosti.

Sodobna orientalska plesalka
Kasneje pa je prišlo tudi do delitve orientalskega plesa na naslednje skupine, ki jih je poimenovala Elizabeth Artemis Mourat:
- Religiozni plesi (Indijski tempeljski plesi)
- Festivalni plesi (nereligiozni folklorni plesi)
- Banketni plesi in haremski plesi
- Bojni plesi
- Ulični plesi
Klasični orientalski ples pa je mešanica različnih vrst kultur od egipčanskega, indijskega do turškega in evropskega. S kombiniranjem vseh teh vrst, dobimo različne elemente, kot so gibi rok, glave in dlani iz indijskega izročila, gibčnost hrbtenice iz turškega, zravnanost iz azijskega in iz zahoda tančica, brez katere se nastop dan danes skoraj ne začne. Pri klasičnem orientalskem plesu je večji pomen gibanja v zgornjem delu telesa, kot pa v medenici.
Kostumi orientalskih plesalk
Včasih je veljalo, da so imele plesalke celotno telo pokrito, ker v tistih časih ni bilo spremenljivo, da bi se kazale napol gole. Danes je seveda drugače. Kostum orientalskih plesalk je sestavljen iz modrčka ali topa in pa spodnjega dela hlač, ki segajo do gležnjev, blago je rahlo nabrano ali krila, ki sega prav tako do gležnjev – lahko je sestavljeno iz več plasti blaga ter pasu, ki je lahko našit na krilo ali samostojen kos oblačila.
Modrčki so okrašeni s kroglicami, biseri, vezenjem in pleteninami, krilo ali hlače pa so navadno brez posebne okrasitve. Kostum mora biti skladen in se mora barvno tudi ujemati. Vse bolj pa orientalske plesalke pri plesu uporabljajo tudi različne predmete, kot so činele,trakovi in barvne palice, tiste najbolj drzne pa tudi kačo.

Orientalska plesalka s kačo