Opis paleo diete
Paleo dieta je v zadnjem času zelo pridobila na popularnosti in temelji na načinu prehranjevanja, kot so ga poznali naši predniki v času paleolitika (pred več kot 10.000 leti). Poznanih je več različic te diete, vsem pa je skupna osnovna filozofija, da se uživajo le tista živila, ki se jih lahko nabere, utrga ali ujame v naravi.
Dovoljena živila pri paleo dieti so: zelenjava, sadje, gobe, negojena morska hrana, jajca, meso pasne živine, perutnina iz proste reje, oreščki, semena in zdrave maščobe.
Izogibati se je potrebno: vsem vrstam sladkorjev, umetnim sladilom, rafiniranim maščobam, glutenskim žitom (še posebej pšenici), umetnim aditivom, vsem živilom, ki jih pridobimo z različnimi industrijskimi procesi, alkoholu in cigaretam.
Tem živilom bi se morali izogibati vsi, ki se skušajo prehranjevati zdravo in uravnoteženo.
Bolj stroge različice te diete odsvetujejo tudi mleko in mlečne izdelke (v manjših količinah je dovoljeno le polnovredno organsko mleko), stročnice in ostalo zelenjavo, ki je brez predhodne toplotne obdelave neužitna (na primer: krompir).
Zaradi načela dovoljenih in nedovoljenih živil, nekateri posamezniki potrebujejo več časa, da dieto ponotranjijo in jo začnejo živeti. Mnogi izmed njih obupajo, saj težko sledijo omejitvam prehranjevanja ter se zaradi omejenega izbora težko prehranjujejo v večini restavracij.
Pozitivne lastnosti paleo diete
S takšnim načinom prehranjevanja v telo vnesemo veliko vlaknin, antioksidantov, vitaminov, omega-3 maščobnih kislin, nenasičenih maščob, železa in ogljikovih hidratov z nizkim glikemičnim indeksom (predvsem na račun zaužite zelenjave).
Sledilci te diete omejijo vnos glutena, sladkorja, trans maščob in soli v svoje telo, kar je tudi priporočilo zdravega prehranjevanja.
Paleo dieta spada med načine prehranjevanja, kjer živil ni potrebno tehtati ali preračunavati kaloričnih vrednosti obrokov. Posamezniki se prehranjujejo po načelu: “Ješ, ko si lačen in prenehaš, ko si sit”. Sama sem do tega načela zelo skeptična, saj če bi se sama držala tega načela, bi prav gotovo pridobila dodatne kilograme.
Zaradi nedovoljenega uživanja glutenskih žit, se takšnega načina prehranjevanja brez skrbi lahko poslužujejo posamezniki, ki trpijo za celiakijo.
Glede na to, da so se naši predniki zelo veliko gibali zaradi različnih razlogov, predvsem pa zaradi iskanja hrane, je pri paleo dieti zelo pomembna tudi športna aktivnost, kateri sledilci namenjajo zelo veliko pozornosti.
Negativne lastnosti paleo diete
Takšen način prehranjevanja veliko poudarka daje uživanju mesa, potrebno pa je priznati, da je to živilo danes bolj mastno, kot je bilo v času paleolitika, saj so se takrat živali več gibale ter niso bile hranjene z raznimi krmili. Pri uživanju le-tega se zato priporoča zmernost.
Sledilcem te diete lahko grozi tudi pomanjkanje kalcija in vitamina D, po drugi strani pa lahko v svoje telo vnesejo preveč beljakovin in nasičenih maščobnih kislin, ki v prekomernih količinah neugodno vplivajo na telo (povišana telesna teža, omejeno delovanje organov, diabetes in podobno).
Zaradi omejevanja vnosa žitnih živil (ki spadajo med elemente zdrave in uravnotežene prehrane) posamezniki res lahko izgubijo določeno število kilogramov, vendar se s tem odpovedo primarnemu viru energije. Izogibajo se tudi uživanju stročnic, ki pa na zdravje posameznika zelo blagodejno vplivajo.
Sama nisem pristašinja nobenega predpisanega načina prehranjevanja, saj zagovarjam raznoliko in uravnoteženo prehrano. Verjamem pa, da nam vsaka dieta ponudi določene informacije, ki jih lahko (z določeno stopnjo kritičnosti) vključimo v naš vsakdan.