Naravni kozmetični pripravki: smrekova krema
Packarija po domače. V času kislih kumaric lahko razne maže izdelamo kar sami.
Za pripravo naravnih mazil, balzamov, mil in podobnega bomo potrebovali dokaj malo sestavin, saj vanje ne bomo vključili kopice kemijskih spojin. S kančkom iznajdljivosti bomo marsikaj koristnega našli ali pridelali kar v naravi.
Ozadje lepote
Pred nekaj leti sem v prestolnici obiskala delavnico izdelave naravne kozmetike in bila deležna zelo koristnih nasvetov. Ogromno industrijsko izdelane kozmetike je namreč prav tako kot veliko število prehrambenih izdelkov izdelano na podlagi nafte. Vrednost le-te v povezavi z ekstremnimi bivanjskimi okoliščinami, kot so porast nemirov, naravne katastrofe in podobno, pa botrujejo samim cenam izdelkov.
Izdelave večinoma popolnoma naravnih lepotnih pripravkov se lahko lotimo zaradi želje po učenju novosti in vrednosti ekološkega produkta ali pa preprosto, le zaradi bolj prazne kot polne denarnice. Dejstvo, da del sestavin izdelkov, ki jih uporabljamo pri vsakodnevni negi telesa pronica skozi našo kožo v kri, bo marsikoga navdušil nad aduti narave.
Med drugim bomo potrebovali:
- zelišča (lahko jih gojimo doma, v lončkih ali na vrtu)
- jedilna ali eterična olja (nekatera so malce dražja, a za določen izdelek potrebujemo le nekaj kapljic)
- čebelji vosek (manjši kosi so na prodaj po ugodnih cenah na tržnicah ali pri bližnjih čebelarjih)
- smolo (jo lahko naberemo kar sami, v gozdu; a v zmernih količinah, je namreč kri dreves; je pa na prodaj v bolj umetniško usmerjenih trgovinah)
- nejodirano in nerafinirano morsko sol (za en izdelek potrebujemo le nekaj žličk).
Odločila sem se, da tokrat predstavim smrekovo kremo
Smrekova krema
Najbolje, da se same izdelave smrekove kreme lotimo kje na prostem ali v delavnici oziroma na balkonu.
Sestavine in pripomočki
- 40 g smole smreke (lahko tudi bora)
- 200 g olivnega olja
- 25 g čebeljega voska
- 2 manjša lončka ali kozarčka (steklena, na primer en večji za marmelado) ali modelčka (število je odvisno od količine mazila in velikosti lončka)
- 2 posodi za vodno kopel (najbolje, da kaki stari, oziroma taki, ki ju ne uporabljamo pri vsakodnevni kuhi)
- 1 manjšo posodo za kuho (najbolje rabljeno oziroma tako, ki je ne uporabljamo pri vsakodnevni kuhi)
- kuhalnica ali večja žlica
- štedilnik (lahko kak manjši, za kampiranje)
- sito ali bolj gosta kovinska mreža (lahko se improvizira), ob uporabi doma nabrane smole
- čistila proti maščobi
- zaščitne rokavice (priporočljivo, ni pa nujno).
Postopek izdelave smrekove kreme
Pripravimo vodno kopel ter v vrhnjo posodo nalijemo olivno olje. Dodamo koščke smole ter jih raztopimo. Če smo jih nabrali v gozdu bodo gotovo vsebovali delce lubja, in podobno. Zato moramo tekočo smolo precediti (kar hitro, da se povsem ne strdi, saj jo potrebujemo v tekočem stanju) v (manjšo) posodo. Nad toploto raztopimo še čebelji vosek. Nato ga primešamo smoli. Zmes vlijemo v ustrezne lončke in počakamo, da se strdi. V kolikor uporabljamo steklene kozarčke (na primer za marmelado), počakajmo, da se smrekova krema vsaj malce ohladi, še posebej, če je steklo bolj tanko. Da to ne poči.
Zdravilni učinki in uporaba
Smola dobro učinkuje proti srbečici kože, na primer pri pikih komarjev ali v primeru suhe, oziroma izsušene kože. V kolikor imamo težave z dihali ali s čim podobnim, lahko med izdelavo smrekove kreme uporabimo več smole in malce manj voska. Pri poškodbah pa lahko na ranjene predele telesa nanesemo toplo smolo ter jih ovijemo. Smrekovo kremo lahko za prvo silo uporabljamo tudi za roke (vsebuje maščobo), čeprav to ni njen poglavitni namen. V kolikor jo kdo namaže na obraz, naj je uporabi čisto malo, da se ne bo zaradi vsebujoče maščobe svetil kot ulična svetilka in zamašil kakšno obrazno poro preveč. Drugače pa vosek preprečuje prezgodnji nastanek izraznih gub in prvih znakov staranja. Smrekovo kremo lahko uporabljamo dvakrat na dan (zjutraj in zvečer), po potrebi tudi večkrat.
Smrekovo kremo hranimo na hladnem (sobna temperatura je še primerna ali hladnejša, kletna oziroma shrambina), ker ne sme biti neposredno izpostavljeno sončni svetlobi. Če bomo smrekovo kremo uporabljali dolgo časa, jo lahko ob le občasni uporabi shranimo tudi v hladilnik (dobro je, da je smola na hladnem). Tako bo obstojna tudi dve leti ali celo več. Predvsem zaradi vsebnosti voska. Drugače bi bila obstojnost, brez dodatne pomoči kemije, občutno krajša.
Opomba: Stopljeni sestavini se dokaj hitro strdita, zato je potrebno uporabljeno posodo takoj po pripravi pomiti, z uporabo posebnih čistil za maščobo (na primer, s pasto proti smoli). V najslabšem primeru moramo poleg žičnate gobice uporabiti še kaj tršega, kar pa lahko neželjeno poškoduje površino posode. Raje uporabimo primerno čistilo!
Naj bo lepota vsem na dosegu rok, tudi z malce manj sredstvi. V primerjavi z izdelki uveljavljenih kozmetičnih blagovnih znamk.
Pa veselo ustvarjanje!