Limonini polmesci
Vroč popoldanski dan je, ko sedeva z babico za njeno mizo. Otrokom je pripravila vodo in v njo stisnila limonin sok. Predme pa postavi sladki kapučino in drobno pecivo. Njene limonine polmesce, ki sem jih jedla skozi otroštvo!
Pomislim, kolikokrat me je razvajala z njimi. Kolikokrat me je napolnila z energijo, da sem letela skozi dni otroštva, ki so minili kot blisk.
Zdaj pa sedim z njo, pod njeno brajdo, ker sem uspela za vikend pripeljati otroka na vas, kjer sem odraščala. Zdaj letata po vasi moja otroka. S solzami v očeh ju gleda in me drži za roko.
“Sanja, ista sta, kot ti! Radovedna in neukrotljiva.”
“Eh, babica. Kdaj si zmogla pripraviti moje najboljše pecivo!” na razigrana otroka se nisem ozirala. Bila sta v družbi, na zraku in daleč stran od računalniških igric ali telefonov.
“Si pozabila ne, tri četrt ure, Sanja, pa jih imam na mizi. Spomni se, kolikokrat si miksala maso zanje. Koliko sladkorja si mi snedla, preden sem ga spravila na pečeno testo. Ko pa sem ga rezala z modelčkom, si mi pa sproti robove jedla!” njen smeh je bil glasen in sproščen. Nedvomno je pred sabo spet videla tisto deklico in ne odrasle ženske.
Njen recept, njen postopek priprave.
Sestavine:
- 250 g margarine
- 180 g kristalnega sladkorja
- 6 jajc
- 240 g moke
- ½ pecilnega praška
- 2 žlici kakava / čokolade v prahu
Limonin led:
- sok srednje velike limone
- 2 žlici ruma
- 250 g sladkorja v prahu
Postopek:
- pripravimo dve večji posodi, v katerih bomo lahko mešali z mikserjem.
- ločimo beljake in rumenjake
- zmešamo beljake v trd sneg
- zmiksamo še rumenjake. Rumenjakom nato dodamo: sladkor in narezano zmehčano margarino. Miksamo toliko časa, da dobimo puhasto zmes. Tej puhasti zmesi dodamo moko, pecilni prašek in čokolado v prahu. Miksamo dokler ne dobimo gladke zmesi.
- gladki zmesi dodamo še sneg z beljakov, katerega počasi vmešamo z ročno s metlico.
Pripravimo si pekač, (velik približno 42 x 38 cm); obložimo ga s peki papirjem.
Maso previdno vlivamo na pekač in jo enakomerno porazdelimo po površini pekača. pomagamo si z daljšo ozko lopatico. (Recimo s tisto, ki jo imamo za obračanje palačink.)
Pečemo 12-15 minut pri 200 stopinjah (kar je odvisno od pečice!)
Trik, s katerim preverimo, če je testo pečeno, je preprost: zapičimo suh, neuporabljen zobotrebec. Če ostane suh… je testo pečeno!
Ko je testo zunaj pečice, sledi priprava limoninega ledu. Pečeno testo se ima čas ohladiti.
- priprava limoninega ledu: v posodico nasipamo sladkor v prahu. Dodamo rum in sveže iztisnjen sok ene limone. Z žlico previdno zmešamo. Dobiti moramo gosto zmes.
- Ohlajeno testo torej oblijemo z limoninim ledom.
Ker “srednje limone” niso enako sočne, pomeni, da dobimo različne količine njenega soka. Zgodi se, da tako pripravimo premalo ali pregosto zmes.
Če je limoninega soka «premalo« dobimo pregosto zmes, ki nam z žlice ne zdrsi, oz ne steče. Dodamo žlico ruma. Ponovno zmešamo.
Če je limoninega soka malo več, pa nam bo pripravljen limonin led stekel z žlice brez težav. Dodamo žlico sladkorja v prahu, kar bi načeloma moralo zadostovati za zgostitev.
Ko tako pripravljen limonin led polijemo po pečenem testu, ga enakomerno porazdelimo. Čez kakšne pol ure oblikujemo polmesce, na primer z modelčkom – s tistim za krofe. Lahko pa uporabimo tudi kašen drug modelček za izrez testa. Vse je prepuščeno domišljiji.
V vsakem primeru, to drobno pecivo se v ustih stopi in zagotovo vas povprašajo po receptu.