Lesene igrače za dojenčka – naredi sam
Na trgu je poplava najrazličnejših igrač, ki so večinoma narejene iz umetnih mas. Za otroke, ki so komaj prišli na ta svet, je pomembno, da izberemo naravne materiale in skrbno izdelane predmete. Lahko pa se izdelave prvih otrokovih igrač lotimo kar sami. Pri tem ne potrebujemo veliko spretnosti, znanja in orodja. Pomembna je predvsem volja in želja, da naredimo nekaj uporabnega za otroka in dobrega za okolje. Preprosto lahko izdelamo leseno grizalo, grizalo z ropotuljo in igralni lok.
Leseno grizalo
Že v prvih mesecih življenja, se dojenčki srečajo z neprijetno izkušnjo izraščanja zobkov. Nekatere mučijo zobki bolj, druge manj, vsem pa je skupno, da v tistem obdobju potrebujejo nekaj, s čimer bi to težavo lahko omilili. Običajno potrebujejo predmet, ki ga lahko grizejo. Na trgu je veliko grizal, narejenih in najrazličnejših materialov, najpogosteje umetnih. Ker pa vsak starš želi za svojega otroka najboljše, bo zanj izbral naravne materiale. Eden takih je tudi les. Leseno grizalo lahko izdelamo povsem preprosto.
Potrebujemo:
- leseni obroček
- lesene kroglice z luknjo
- satenast trak (dolg približno 40 cm in širok 1,5 cm)
in še:
- škarje
- buciko
- vžigalnik
Lotimo se dela
Na lesen obroček, ki naj bo velik približno 6 cm, s kavbojskim vozlom privežemo satenast trak.
Naredimo vozel. V poljubnem zaporedju nizamo lesene kroglice in delamo vozle. Kroglice lahko nizamo preko obeh krakov traku, ali le enega. Kroglice bomo lažje nizali, če bomo trak potegnili skozi luknjo s pomočjo bucike.
V primeru, da bomo uporabili buciko z majhno glavico, se zna zgoditi, da se bo izmuznila skozi trak. V tem primeru je potrebno trak večkrat prebosti, da ga bomo lažje potegnili skozi luknjo.
Če pa je luknja v kroglici res ozka, se nam zna zgoditi, da traku ne bomo mogli povleči skozi luknjico. V tem primeru izberimo ustreznejšo kroglico. Ko smo s kombinacijo kroglic in vozlov zadovoljni, zaključimo z vozlom, nato pa še enkrat zavežemo, da se kraka traku postavita vsak v svojo smer.
Po potrebi odrežemo odvečni trak. Z vžigalnikom zavarimo oba konca traku, da se ne bosta cefrala. Grizalo je pripravljeno. Po potrebi, lahko grizalo operete tudi na nizki temperaturi v pralnem stroju.
Leseno grizalo z ropotuljo
Ta igrača je pravzaprav 2 v 1. Kroglice in obroči so odlično grizalo za majhne zobke, nepritrjen obroček pa izvablja nežne zvoke, ki bodo vašim dojenčkom zagotovo všeč. Skozi igro s to igračo bodo krepili različne motorične sposobnosti.
Potrebujemo:
- 3 lesene obročke
- različno velike lesene kroglice z luknjo
- pleteno ribiško vrvico
in še:
- škarje
Lotimo se dela
Pleteno ribiško vrvico preložimo na polovico in obroček nataknemo na zanko. Na oba konca vrvice hkrati nizamo lesene kroglice. Zamislimo si lahko poljubno zaporedje.
Po približno dvajsetih centimetrih nanizanih kroglic, preko te verižice nataknemo drugi obroček in ga nič ne privežemo.
Nato zaključimo verižico in privežemo tretji obroček. Na ostanek vrvice nanizamo še dve ali tri manjše kroglice, ki se bodo premikale, vrvico pa nato privežemo še na nasprotno stran obročka, kjer jo nekajkrat ovijemo in dobro zavežemo, da se ne bo mogla odvezati. Odvečno vrvico odrežemo in igrača je pripravljena.
Lesen igralni lok ali trapez
V prvih mesecih življenja otrok precej časa preživi v ležečem položaju. Pri tem pa je pomembno, da ni pasiven. S pomočjo lesenega igralnega loka lahko spodbudimo razvoj finih motoričnih spretnosti ter vizualno in slušno zaznavanje.
Potrebujemo:
- 4 lesene letvice (50 x 2 x 3 cm)
- leseni drog (100 cm, premera 2 cm)
- 2 vijaka (6 cm)
- 5 lesenih obročkov (premera 6 cm)
- trakovi, kraguljčki, zvončki, cofki …
in še:
- vrtalnik in sveder
- škarje
- delovna miza
- par dodatnih rok ne bo odveč
Lotimo se dela
Po potrebi zbrusimo zaključke letvic, da ne bodo ostri ali nacefrani. Lesene letvice navrtamo 7 cm od roba. Navrtamo tudi leseni drog na obeh koncih. S pomočjo vijakov združimo najprej dve letvici in eno stran droga.
Nato na drog nanizamo lesene obročke in drugo stran droga združimo še s preostalima letvicama. Vijaka ne privijmo premočno, da se bodo letvice lahko premikale. Levi in desni letvici nekoliko razmaknimo in lok postavimo na tla. Na obročke pritrdimo razne trakove, zvončke in druge obeske. Pri izbiri obeskov in okraskov bodimo pozorni, da jih ni moč sneti, strgati ali zlomiti, da se otrok ne bi poškodoval ali, da ne bi prišlo do zaužitja in zadušitve.
Naj se igra prične!