Kdo pravi, da v Angliji ni lepih plaž?!
Plaže v Angliji veljajo za dolgočasne, a še zdaleč ne vse – dolga peščena plaža na obali Norfolka je res nekaj posebnega.
Poseben pečat ji dajejo majhne lesene hiške živopisanih barv, t.i. »beach huts«. Za tiste, ki smo vajeni plaž južno od Alp, vsekakor nekaj novega in drugačnega.
Priznam, tudi sama sem imela včasih stereotipno predstavo o dolgočasnih angleških plažah. Ko pa sem začela pripravljati našo pot po Angliji, sem naletela na fotografijo plaže, ki me je popolnoma impresionirala. Pa saj to ne more biti Anglija, sem si mislila. No, pa smo šli preverit.
Rajska peščena plaža
Ko smo polni pričakovanja prispeli v Wells next the Sea, smo bili sprva kar malo razočarani. Kraj na prvi pogled ni bil nič posebnega, tudi te slavne plaže ni bilo videti nikjer. Do tja se je treba namreč odpraviti kakšne pol ure peš, v poletnem času pa te popelje do plaže majhen lokalni vlak. In šele ko se povzpneš preko peščenih sipin, se odpre veličasten pogled na dolgo peščeno plažo, ki je res nekaj posebnega.
A kar jo loči od plaž, kakršnih smo vajeni na Jadranu, so t.i.«beach huts«. Na plaži so namreč majhne lesene hiške, ki so zaradi plimovanja kar precej dvignjene od tal. Najlepše pri teh hiškah pa je, da se vsaka razlikuje od druge in so živopisanih barv. Kar nekaj časa smo hodili po tej dolgi peščeni plaži, da smo med več kot sto hiškami le našli svojo. Mark, lastnik B&B, kjer smo bili nastanjeni, nam je namreč prijazno odstopil ključ od svoje hiške, češ da jo lahko uporabljamo tudi mi. Razložil nam je tudi, da je glavni namen teh hišk, da ljudje tam shranijo ležalnike in ostale pripomočke za plažo, tako da jih ni treba prenašati sem ter tja.
Beach huts – lesene hiške na plaži
Hiške so prav tako idealno zavetišče v primeru, če se želiš malo umakniti pred vetrom ali soncem in pa seveda za preoblačenje kopalk. V bolje opremljenih hiškah se nahaja tudi štedilnik ali hladilnik, ni pa tekoče vode.
Dogajanje na plaži je res pestro. Poleg čofotanja v vodi je velika peščena površina namreč idealna za spuščanje zmajev, metanje frizbija, odbojko itd. Po mojem mnenju so najbolj nepogrešljiv pripomoček na plaži lopatke za pesek, ki so v veselje majhnim in velikim otrokom, saj se da odlično graditi peščene gradove ali se zakopati v pesek – preizkušeno :-). Kar se pa tiče štirinožnih prijateljev, je plaža razdeljena na dva dela: na enem so psi dovoljeni, na drugem ne. Tako lahko brezskrbno koplješ po pesku – brez da bi naletel na kakšno »pasje presenečenje«…
Je pa res, da zna biti na plaži tudi nevarno. Ob plimi naraste gladina vode tudi do 5 metrov, tako da se je treba pravočasno umakniti. Ko nastopi plima, priteče voda z veliko hitrostjo, posebej nevarni so pa tudi tokovi, ki bi plavalca lahko odnesli. Tako je pred obiskom plaže potrebno preveriti »urnik plimovanja« – informacije so dostopne na spletu oz. pri domačinih, ki imajo knjižice, v katerih je točno zapisano, ob kateri uri se določenega dne menjata oseka in plima. Na plaži so tudi razne opozorilne table. Poleg tega se v trenutku, ko začne voda naraščati, pojavi glas sirene. Teh opozoril se je treba res držati, kajti v nasprotnem primeru so posledice lahko katastrofalne.
Črtasti klifi
Da bi nabrali čimveč raznovrstnih vtisov o angleški obali, smo se z najetim avtomobilom odpeljali do sosednjega kraja Hunstanton. Tam je obala bistveno drugačna kot v Wellsu – za moj okus še bolj fascinantna, saj se je tu narava zelo posrečeno poigrala z barvami. Gre namreč za črtasti klif, ki je kombinacija rdečega in belega apnenca, razmerje med tema dvema barvama pa se vzdolž pečine spreminja. Ta del obale ni namenjen kopalcem, je pa klif pravi raj za geologe in paleontologe.
Tudi to območje ni znano samo po svojih lepotah, temveč tudi po nevarnosti. Zgornji del klifa namreč ni posebno dobro zavarovan, tako je pred leti deček, ki je tekel za svojim psom, zgrmel s pečine. Posledice so bile zanj usodne. Žal pa je bilo podobnih nesreč še več. Table opozarjajo tudi na skale, ki se lahko odlomijo od pečine in padejo na sprehajalce. Neprijetne pa znajo biti tudi ptice, imenovane viharniki, ki te v hipu, ko se počutijo ogrožene, pobruhajo. No, mi smo prehodili celo pot ob vznožju klifov in nismo doživeli prav nobene slabe izkušnje. Sicer mislim, da so nas lepote pečin vse tako prevzele, da nismo niti razmišljali o takšnih možnostih.
Obisk obale Norfolka je predstavljal le delček naše poti po Angliji. Na koncu poletja nam nikakor ni bilo žal, da smo naše počitnice preživeli malce drugače. In v Anglijo se bomo z veseljem vrnili – kljub Brexitu.